Volkswagen up! 2012’nin en iyi otomobili seçildi!

By on 09 Nisan 2012

Volkswagen up!, 25 ülkeden 66 gazeteci tarafından 2012’nin dünyada en iyi otomobili ödülü seçilerek “World Car of The Year 2012 ödülünü aldı!

Dünyanın en önde gelen otomotiv gazetecilerinin jürisini oluşturduğu World Car of The Year 2012 (Dünyada Yılın Otomobili) Ödülü, New York Otomobil Fuarı’nda açıklandı. Otomotiv sektörünün bu en saygın ödülü, bu yıl Volkswagen’in özellikle şehir içi kullanım için geliştirdiği up!’ın oldu.

Winterkorn: “up! sınıfının çok ötesinde”

Yirmi beş farklı ülkeden 66 gazetecinin oy verdiği yarışmada, up!, ödüle ulaştı. Volkswagen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Martin Winterkorn, bu ödülün Volkswagen tasarımcılarının ve mühendislerinin her detayını düşündükleri bir modele verildiğini ve bundan mutluluk duyduğunu söyledi. Winterkorn, “ up! güvenlik, verimlilik, sürüş keyfi, geniş alan kullanımı ve çevreye uyum konularında kendi sınıfının çok ötesinde bulunuyor” diye konuştu.

Şehir içi acil fren sistemi

3.54 metre uzunluğundaki up!, 4 kişi için yeterli bir kullanım alanı sunuyor. 60 ve 75 PS’lik benzinli motorları yanında, Bluemotion teknolojili up!’lar, tam bir verimli sürüş sağlıyor. up!’ın bir diğer öne çıkan özelliği ise şehir için acil fren sisteminin de standart olarak sunulması. Saatte 30 kilometrenin altında devreye giren sistem, sensorları sayesinde çarpışma tehlikesi arz eden durumlarda otomatik olarak devreye giriyor. Acil fren yaparak ya kazayı önlüyor ya da çarpışmanın şiddetini azaltıyor. up! küçük araç segmentinde şimdiye kadar şehir içi acil fren fonksiyonuna sahip ilk araç olma özelliğini taşıyor.

EuroNCAP’ten 5 yıldız

up! Almanya’da satışa sunulduğu 2011 Aralık ayından itibaren Altın Direksiyon, iF Tasarım Ödülleri, ve İngiliz What Car? Dergisinin En İyi Araç Ödülü dahil bir çok ödül aldı. Son olarak up!, araçların güvenliklerini ve dayanıklılıklarını Avrupa koşullarını temel alarak test eden bağımsız derecelendirme kuruluşu EuroNCAP’in araştırmalarında da 5 yıldız aldı. EuroNCAP, up!’ın Şehir içi Acil Fren Sistemi’ni de “Gelişim Ödülü” ile ödüllendirdi.

 

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir