Volkswagen Touareg Yenilendi

By on 23 Mart 2018

Test sürecinden ve ortaya çıkan sızıntılarından itibaren bugüne kadar pek çok kez sizlerle birlikte değerlendirme fırsatı bulduğumuz 2019 Volkswagen Touareg için beklediğimiz gün geldi. 2002 yılından beridir markasının en çetin rekabetin yaşandığı SUV sınıfında başarılı bir şekilde temsil eden Touareg, bugün itibarıyla karşımızda üçüncü jenerasyonuyla duruyor.

2019vwtouareg5

Teknolojisi ve tasarımıyla markasının en gelişmiş modeli konumunda olan yeni model, özellikle premium hissiyat üzerinde yoğun bir çalışmanın meyveleriyle zenginleştirilmiş. Dış tasarım detayları bir süredir kafamızda beliren aracının özellikle kokpitinde sunduğu 15 inç‘lik devasa tablet ekranla kullanıcı deneyimini yeni boyuta taşıyan Volkswagen, malzeme kalitesiyle de aracı bir üst noktaya çıkartmış durumda.

2019vwtouareg3

Tasarım

Otomobil dünyasında genel olarak alıştığımız durumlardan bir tanesi otomobillerin her yeni jenerasyonda ebatsal olarak iyileştirme alması ve özellike iç dünyada çok daha ferah bir yaşam alanı sunmasıdır. 2019 Volkswahen Touareg’de de bunun bir benzerini görüyoruz lakin buradaki artış hiç de azımsanmayacak seviyelerde. Toplamda 4.878 milimetre uzunluğa, 1.984 milimetre genişliğe ve 1.702 milimetre yüksekliğe sahip olan Touareg, bir önceki jenerasyondan 77 milimetre daha uzun ve 44 milimetre daha geniş.

2019vwtouareg14

Buna ek olarak sportif karaktere etki eden 7 milimetrelik yükseklik düşüşünün de var olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Aks mesafesinde de iyileşmeler görülen Touareg’de tüm bu parametreleri bir araya getirdiğimizde arka bagaj hacminde 697 litreden 810 litreye fırlayan gözle görülür bir artış da karşımızda duruyor. Son olarak ağırlık konusunda artık 106 kilogram daha hafif bir Touareg’in maceraya çıkacağını da belirtmeden geçmeyelim. Lamborghini Urus, Porsche Cayenne ve Audi Q7 gibi kardeş markaların modelleriyle aynı altyapı üzerine kurulan Touareg’in tasarım kısmında ise bizleri beklendik bir manzara karşılıyor. ,

2019vwtouareg6

Arteon ile birlikte yeniden yorumlanacağını hissettiğimiz tasarım dilinden izler taşıyan modelde, ön panjur en karakteristik farkı yaratan parçalar arasında. Bunu Full-LED teknolojisiyle tasarlanan ön ve arka ışıklandırma (LED) gruplarıyla gece sürüşlerine de taşıyan Volkswagen tasarımcıları, profilde de aracın değişen karakterini hissettiren çizgisel dokunuşlara yer veriyor. Yeni jenerasyonun jant seçenekleri arasında bizleri 21 inç‘lik ebatın beklediğini de söyleyelim.

2019vwtouareg18

2019vwtouareg202019 Volkswagen Touareg, dış bölümünde yapılan değişimler ile kaşlarımızı ilgi çekici nidalarıyla kaldırmayı başarırken, içerisindeki detaylar ile bunu bir adım ieriye taşıyor. En üst seviye donanım paketinde en yakın kuzeni Cayenne’ye selam gönderen modelde, 12 inç’lik tamamen dijital sürücü ekranını 15 inç’lik “Teslavari” bir multimedya ekran tamamlıyor. Vites topuzunun tasarımıyla bile Volkswagen’in üzerinde mesai harcadığını hissettiren araçta fiziksel tuşların azlığı da gözlerden kaçmıyor. Elektronik destek kısmında şerit takip ve uyarı, otonom acil frenleme, far asistanları, kör nokta uyarı, gece görüş özelliği, dört bölgeli otomatik klima, masaj fonksiyonlu ön koltuklar gibi “gırtlak” detayların yer aldığı Touareg’in ses sisteminde ise 14 hoparlörlü bir yapı yer alıyor.

2019vwtouareg22

Motor

Touareg’in kaputunun altında sunulacak olan motor seçenekleri pazara göre değişiklik gösterecek. Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Avrupa pazarında 3.0 litrelik V6 makineyle gelecek olan araç bu motorda 231 ve 286 beygirlik iki versiyonla satışa sunuluyor. Diğer pazarlarda ise 421 beygir güç üreten 4.0 litrelik dizel motor ve 367 beygirlik plug-in hybrid seçenekleri kullanıcıların tercihlerine bırakılacak. Hibrit versiyonu Avrupa’ya da getirmesi beklenen Volkswagen’in konuyla ilgili henüz net bir tarih bilgisi vermediğini de belirtelim. Fiyatıyla ilgili henüz net bir bilginin paylaşılmadığı yeni Touareg, Pekin’de kullanıcılarla buluşacak.

2019vwtouareg23

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir