mouse ile üzerine gelince

Volkswagen ID.3’e Dişli Rakip Geliyor: Renault Megane eVision

By on 15 Ekim 2020
lead

Eski Seat yöneticisi Luca De Meo’yu CEO olarak göreve getirerek kısa dönemde ilgileri üzerine çeken Renault cephesinde, aynı eğride elektrik atağı da hız kazandı. Geride bıraktığımız süreçte Z.E. rozeti altında ticari araçları için de benzer konsept projeler tanıtan Fransız üretici, eWays etkinliğinde listeye yeni bir ismi daha ekledi.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle ilk ipuçlarını değerlendirdiğimiz proje, Renault Megane eVision olarak karşımıza çıkarıldı. Önümüzdeki yıllarda seri üretime geçirilecek dinamiklerden ipuçları taşıyan model, ailenin CMF-EV altyapısı üzerine geliştirilen ilk modeli olarak da kayıtlardaki yerini alacak. Nissan ortaklığıyla geliştirilen bu altyapıyı ilk olarak Ariya modelinde seri üretimin merkezinde görmüştük.

98-renault-megane-evision-2020-concept-reveal-side

Megane eVision projesiyle ilgili dikkat çeken noktaların başında, tanıtımıyla birlikte seri üretime geçirilme tarihinin de paylaşılması oldu. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Renault cephesi modeli önümüzdeki yılın ikinci yarısı içerisinde üretime taşımak istiyor.

2020101502_Megane_eVision

Nitekim Luca De Meo’nun konseptin yüzde 95 oranında üretime hazır dinamikler taşıdığını belirtmesi de dikkatlerden kaçmadı. Bu da 2022 yılı içerisinde Avrupa’nın pazarlarında satışa başlanılabileceğinin bir göstergesi olarak okunabilir.

99-renault-megane-evision-2020-concept-reveal-hero-front

Bununla birlikte elimizde ilk teknik detaylar da mevcut. Seri üretimde ne kadar farklılık göstereceği bilinmese de, Megane eVision konsept olarak 217 beygir güç ve 300 Nm tork değerleriyle karşımıza çıkarıldı. Tek elektrik motoru ve önden çekişli altyapı dinamiklerini barındıran modelin 0’dan 100’e hızlanmasıysa 8 saniyeden kısa sürüyor.

Luca de Meo, Chief Executive Officer of Groupe Renault, poses in front of a Renault Megane eVision car during a news conference about Renault electric strategy during Renault eWays event in Meudon, France, October 15, 2020. REUTERS/Benoit Tessier

Luca de Meo, Chief Executive Officer of Groupe Renault, poses in front of a Renault Megane eVision car during a news conference about Renault electric strategy during Renault eWays event in Meudon, France, October 15, 2020. REUTERS/Benoit Tessier

 

130 kW’a kadar hızlı şarj destekli batarya kısmında ise 60 kWh kapasiteli nispeten kompakt bir üniteden faydalanılmış. Aracın ebatlarına baktığımızda ise 4.210 milimetre uzunluğa, 1.800 milimetre genişliğe, 1.505 milimetre yüksekliğe ve 2.700 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz.

renault-megane-e-vision-3

Bu da doğrudan rakip olacağı ID.3’den nispeten biraz daha geride konumlanabileceği anlamına geliyor. Önümüzdeki yıl içerisinde seri üretim formuyla karşımızda olacak modelin pazarda nasıl bir karşılık göreceği şimdiden merak konusu.

renault-megane-e-vision-1

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir