Volkswagen Golf Ailesinin Yeni Üyeleri Frankfurt Fuarı’nda!

By on 09 Eylül 2013

2013 Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Volkswagen standı, Golf ailesinin en sportif modeli Golf R’a ve yeni elektrikli üyesi e-Golf’e ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca, 0 emisyonlu pratik şehir otomobili e-up!’ın da lansmanı Fuar’da gerçekleştiriliyor.

Volkswagen, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Golf model ailesinin sporcu üyesi Golf R’ı ve elektrikli üyesi e-Golf’ü ilk kez kamuoyuyla buluşturuyor

Dünyanın en güçlü 4 silindirli motorlarından birini taşıyan Golf R, 2,0 litrelik turboşarjlı TSI motora sahip. Maksimum 300 PS’lik beygir gücüne ve 380 NM’lik tork değerine sahip model, etkileyici BlueMotion teknolojileri ve akılcı ağırlık tasarruf yöntemleriyle halefinden yüzde 18 daha az yakıt tüketiyor.

Maksimum hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış olan Golf R, 6 ileri DSG şanzıman seçeneği ile kombine edildiğinde 0’dan 100 km/s hıza sadece 4,9 sn’de ulaşabiliyor. 6 ileri DSG şanzıman seçeneğiyle birlikte 6,9 lt/100km yakıt tüketim değerine ve 159 gr/km CO2 emisyonuna sahip olan Golf R, bu açıdan bir önceki jenerasyona göre çok daha tasarruflu ve çevreci.

e-Golf, 30 dakikada yola çıkmaya hazır

100 km’lik mesafeyi yalnızca 12,7 kWh elektrik tüketerek alabilen e-Golf’te menzili yüksek tutabilmek için “Eco” ve “Eco+” olmak üzere iki farklı sürüş modu ile “D1”, “D2”, “D3” ve “B” olmak üzere 4 farklı fren enerjisi geri kazanımı modu kullanıma sunuluyor.

115 PS güç ve 270 Nm tork üreten motor e-Golf’ü 190 km menzile ulaştırıyor. Yüzde 80’lik bir şarj seviyesine erişmek için yalnızca 30 dakikanın yeterli olduğu modelin bütün elektrik bileşenleri, yani elektrik motoru, şanzımanı ve lithium-ion bataryası, e-up! modelinde olduğu gibi Volkswagen tarafından Almanya’da üretiliyor.

0-100 km/s hızlanma süresi 10,4 sn olarak açıklanan model, menzili yüksek tutmak amacıyla elektronik olarak sınırlandırılmış 140km/s’lik maksimum hıza sahip.

İlk seri üretim elektrikli Volkswagen: E-up!

Volkswagen’in Fuar’daki bir diğer dikkat çeken modeli ise, markanın ilk seri üretim elektrikli otomobili unvanına sahip e-up!. Kusursuz “günlük kullanım” özellikleriyle dikkat çeken 4 kişilik bu kompakt otomobil, 55 PS nominal güç çıkışının yanında geçici olarak 82 PS’lik maksimum güce ulaşabilen 0 emisyonlu bir elektrik motoruna sahip. Otomobilin zeminine yerleştirilen 18,7 kWh kapasiteli bataryalarla 160 km’lik menzile erişilmesinin yanında ağırlık merkezinin de aşağıya çekilmesi sağlanmış.

Volkswagen Group’un tüm markaları, fuar öncesinde Volkswagen Group Night’ta

Volkswagen Group bünyesinde yer alan tüm markalar, Frankfurt Fuarı’nda sergileyecekleri modelleri, özel bir ön gösterimle fuar öncesinde tanıtıyor. 9 Eylül Pazartesi günü düzenlenecek olan ve Grup’un en yeni modellerinin sergileneceği bu etkinliği canlı olarak izlemek de mümkün.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir