Volkswagen Arteon’un Ön Siparişleri Başladı: İşte Yurdışı Fiyatları

By on 11 Mart 2017

Volskwagen’in binek otomobil segmentinde en üst sıraya konumlandıracağı Arteon, Cenevre Otomobil Fuarı’nda örtülerinden kurtuldu. CC‘nin yerine markanın ürün gamına yerleşen araç premium segment sedan liginde önemli rakiplerinin karşısına çıkacak.

Dış tasarımıyla kimilerine göre başarılı kimilerine göre başarısız olan Arteon’un en büyük eleştirisi beklentilerin oldukça yüksek olduğu kokpit bölümüne geldiğini de söyleyebiliriz. Tanıtım etkinliğinin üzerinden üç gün geçmesinin ardından modelle ilgili fiyat üzerine tartışmalar da devam ederken markanın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamayla Arteon’un ön siparişe açıldığı duyurulurken Almanya için ilk resmi fiyat bilgisi ilk kez karşımıza çıktı.

Seçenekleri arasında üç farklı benzinli ve üç farklı dizel olmak üzere toplamda altı farklı motor opsiyonu bulunan Arteon’da 1.5 litrelik yeni benzinli motorunun da yer aldığı açıklanmıştı. Benzinli motorların güç değerleri 150, 190 ve 280 beygir olarak değişiklik gösterirken bu değerler dizel motora sahip versiyonlarında 150, 190 ve 237 beygir olarak farklılık gösteriyor, dört tekerlekten çekiş altyapısı 237 beygirlik versiyon dışındaki seçeneklerde opsiyon olarak sunuluyordu.

arteonint-1000x562

Volkswagen’in motor seçeneklerini baz alarak Almanya bazlı olarak açıkladığı ilk fiyatlarda, benzinli motor seçeneklerinin en güçlüsü olan 280 beygirlik versiyonun başlangıç fiyatı 49 bin 325 euro, dizel motor seçenekleri arasında en güçlü olan 237 beygirlik versiyonun başlangıç fiyatınınsa 51 bin 600 euro olduğu ifade edildi. Bu değerleri günümüz euro kurundan hesapladığımızda belirtilen kriterlere sahip Arteon versiyonlarının vergiler hariç 195 bin ile 204 bin TL civarında olabileceğini söyleyebiliriz. Arteon versiyonlarının en üst noktası baz alınarak açıklanan fiyatlarda şüphesiz daha uygun rakamlarla da karşılacağız lakin araçların ülkemize geldiğinde üstlerine ekleneceği vergiler doğrultusunda nasıl bir ilgiyle karşılanacağını kestirmek biraz zor.

Kaynak: VW

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir