Volkswagen Arteon, VR6 Motoruyla Geliyor [VİDEO]

By on 20 Aralık 2017

Konuyla ilgili Car Throttle’a açıklamalarda bulunan Volkswagen yöneticilerinden Martin Hube, Tiguan ile de gündeme gelen R versiyonlu yeni modelin Arteon tabanlı olarak geliştirildiğine ilk kez yer verdi. Arteon R’da 3.0 litrelik VR6 motorunu prototip olarak test ettiklerini belirten Hube; “Çalışma gerçekleştirdiğimiz modeldeki motor halihazırda 404 beygirlik güç üretmekte.

Araca bu üniteyle birlikte Haldex dört tekerlekten çekiş sisteminin son versiyonu entegre ettik. Şahsen bu birlikteliğin son derece güzel ve etkiletici olduğuna inanıyorum. Üretim aşamasına hazır hale geldiğinde Porsche Panamera’nın tüm versiyonlarına stop lambası gösterilebilecek.” diyerek aracın performans konusunda iddialı açıklamalarda bulundu.

Volkswagenarteonr3

Volkswagen’in 80’li yıllarda kendi bünyesinde geliştirerek sunduğu VR motorun dönüşüyle ilgili de çok önemli bir haber alındığını belirtmeden geçmek olmaz. İlk adımda beş silindirli yapıda olan bu motoru 90’lı yılların ilk dönemlerinde altı silindirli olarak Passat‘ta kullanmaya başlayan Volkswagen ileriki süreçte Golf’te de bu motora yer vermişti. Motor bloğunda silindir dizilimi 1-3-5, 2-4-6 şeklinde olan VR6 motorlar, W12 ile birlikte grubun en karakteristik motorları arasında yer aldı. Arteon’da kullanılacak olan yeni versiyonda ise en dikkat çeken noktalardan birisi de şüphesiz turboyla birlikte hibrit sistemin yer alıp almayacağı olacak.

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir