VIZIO GT3 Challenge’ta Şampiyon Emre Durmaz Oldu

By on 19 Ekim 2012

GO Motorsporları tarafından organize edilen VIZIO GT3 Challenge için Mayıs ayında İstanbul Park’da başlayan mücadele 13 Ekim’de Brno’da GO Motorsporları’nın genç pilotu Emre Durmaz’ın şampiyonluğuyla bitti. Ödüllü pilotlar Cenk Ceyişakar, Arif Suyabatmaz, Cengiz Oğuzhan, Yadel Oskan ve Yücel Özbek’in kurduğu GO Motorsporları’nın hayata geçirdiği VIZIO GT3 Challenge’ta altıncı ayak sonunda şampiyon belli oldu. İstanbul, Slovakya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyet’inde gerçekleşen ilk dört ayakta Avrupa ve Orta Doğu’dan misafir pilotlarla da renklenen VIZIO GT3 Challenge’ta son iki ayağa gelindiğinde genel klasman puanlarının yakınlığı nedeniyle kıyasıya bir rekabet vardı. Öyle ki sezon sonunda şampiyonluk podyumunda yer alan ilk üç pilot toplam dört puan farkla sıralandı. Yarış severlere rekabet ve adrenalin dolu bir seyir sunulan Vizio GT3 Challenge, tamamı Türk bir ekibin hayata geçirdiği en kapsamlı ve başarılı uluslararası şampiyona olarak da tarihte yerini aldı.

GO, kendi şampiyonunu yarattı

En önemli kuruluş amaçlarının arasında yer alan gençlere yatırım yapılması konusunda da önemli bir adım atan GO Motorsporları, Vizio GT3 Challenge’ta kendi şampiyonunu da yaratmış oldu. Ortaya koyulan örnek model sonucunda GO Motorsporları tarafından fırsat tanınan ve şirket adına yarışan Genç Pilot Emre Durmaz, sezonu usta isimlerin önünde tamamlayarak şampiyonluk kupasını kaldırdı.

5. ayakta heyecan dorukta

6-7 Ekim tarihlerinde Slovakia Ring yarışlarının başarılı pilotu Cengiz Oğuzhan piste ne kadar alışkın olduğunu sıralama turlarında elde ettiği birincilik ile gösterdi. Onu Mydays Pilotu Yadel Oskan ve GO Motorsporları’nın genç pilotu Emre Durmaz izledi. Start alındığında yağ kaçağı nedeniyle yarış dışı kalan Durmaz değerli puanlar kaybetti. 13 tur boyunca liderliğin tam dört kez el değiştirdiği yarışta Cengiz Oğuzhan, Yadel Oskan ve Cenk Ceyişakar arasındaki puan savaşına Arif Suyabatmaz da katıldı. Yarışın sonunda Ata Freight Line Pilotu Cengiz Oğuzhan birinci, Mydays Pilotu Yadel Oskan ikinci ve Lamp 83 Pilotu Cenk Ceyişakar üçüncü oldu. Slovakia Ring’teki ikinci yarışta ise yarışın başından sonuna kadar Emre Durmaz’ın üstünlüğüyle geçti. Bu yarışın ikincisi Ata Freight Line Pilotu Cengiz Oğuzhan, üçüncüsü ise Vizio GT3 Challenge’ın en istikrarlı pilotu olarak gösterilen Yadel Oskan oldu.

Şampiyonluk düğümü Brno’da çözüldü

Pilotlar Slovakia Ring’ten Brno’ya giderken puan durumu yaşanacak rekabeti ciddi şekilde ortaya koyuyordu. Lider Emre Durmaz’ın dört rakibi de puanlama da çok yakındı. Carrera Cup GB’den tanıdığımız Yücel Özbek favorisi olduğu yarışta sıralama turlarında ilk sırayı aldı. Yadel Oskan ikinci, Emre Durmaz ise üçüncü sıradan Brno’nun ilk yarışına başladı. Yücel Özbek lider başladığı yarışı birinci sırada bitirerek ikinci yarışa büyük avantaj sağladı. Emre Durmaz ise yarışı Yücel Özbek’in 0,132 saniye arkasında bitirerek puanlamada liderliğini son yarışa taşıdı. Üçüncü sırada ise Yadel Oskan vardı.

Sezonun tartışmasız en etkili yarışı Brno’nın ikinci gününde yaşandı. Brno’nun ikinci yarışında şampiyonluk için Yücel Özbek’e de Emre Durmaz’a da birincilik gerekiyordu. Ancak yağmur tüm planları değiştirdi. Şampiyonun kim olacağı bir başka şampiyon pilot Cenk Ceyişakar belirledi.  “Rain Man” lakaplı yağmur yarışlarının yıldızı Ceyişakar ıslak zeminde koşulan ikinci yarışta sahneye çıktı ve doğru lastik tercihiyle açık ara bir birincilik kazandı. Sezonun en fazla farkla biten bu galibiyeti, son yarış sonucunda pite gelen 2. ve 3. sıradaki pilotların, şampiyon olup olamadıklarını ancak yine ancak pitte öğrenmesine sebep oldu. Kıyasıya geçen bir sezonun ardından VIZIO GT3 Challenge şampiyonluğuna ulaşan Emre Durmaz büyük bir başarıya imza attı.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir