Ve Yeni Opel Asrta Gün Yüzüne Çıktı

By on 13 Temmuz 2021
2021-07-13-09_52_07-Window

Opel’in 90’lı yılların ilk dönemlerinden beridir ürün gamında yer vererek günümüze kadar başarılı şekilde taşıdığı önemli rozeti Astra için beklenen gün geldi.

Bir süredir ipucu niteliğindeki görüntüleriyle gündemimizde yer alan altıncı nesil artık tüm dinamikleriyle karşımızda duruyor. Almanya merkezli üreticinin kimlik değişimi çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği ve ilk olarak Mokka ve Crossland modellerinde gördüğümüz “Vizör” tasarım karakteriyle yoğurulan 2022 Opel Astra, yeni altyapısıyla birlikte radikal değişimlerini görünmeyen parçalarıyla tamamlıyor. Önceki nesline göre artırılan ebatları sayesinde 370 litreden 422 litreye yüksellen bagaj hacmi de, Astra’nın fonksiyonellik silahlarının da güçlendiriliğinin işaretleri arasında.

2022-opel-astra-5

Opel’in PSA çatısı altına girdiği andan itibaren yararlanmaya başladığı altyapının esintilerini yeni Astra’da da görüyoruz. Değişimiyle ses getiren kuzeni Peugeot 308’de olduğu gibi EMP2 platformu üzerine geliştirilen model bu sayede hafiflik ve rijitlik gibi bölümlerde de önceki nesli geride bırakacak bir üst katmana geçiş yapıyor. EMP2 ile birlikte teknolojik asistan desteklerinde de silahların güçlendirildiği bir tablo bizi bekliyor.

2022-opel-astra-7

Rakamlara ilk olarak ebatlardan baktığımızda yeni Astra’nın; 4.374 milimetre uzunluğa, 1.860 milimetre genişliğe, 1.470 milimetre yüksekliğe ve 2.675 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz.

opel-astra-2021-als-rendering (1)

Ebatlardaki tüm bölümler, 14 milimetre aşağı çekilen yükseklik değerinin dışında ileriye taşınmış şekilde karşımıza çıkıyor. Bu artışlara paralel olarak bagaj hacminde 50 litrenin üzerinde, diz mesafesinde de hissedilir nitelikte iyileştirmeler kullanıcıları bekliyor olacak.

2022-opel-astra-8

2028 yılında tamamen elektrikli otomobiller satan bir markaya dönüşme planını kısa süre önce duyuran Opel, bu süreçte hibrit oyuncuların sayısını da artıracak. Nitekim grubun diğer markalarında da benzer felsefeler üzerinden çok daha zengin versiyonlar bizi bekliyor. Altıncı nesil Astra’da da 1,2 litrelik üç silindirli benzinli motor ve dizel ünitenin yanında iki farklı hibrit versiyonu pazarlara sunulacak.

opel-astra-2021-als-rendering

Tamamında 1,6 litrelik benzinli motorun konumlandırıldığı bu versiyonlar 180 ve 225 beygirlik güç değerleriyle ayrışıyor. Saf elektrikli sürüş modlarıyla şehir içerisinde kullanıcılara elektrikli otomobil kullanmaya deneyimini de yaşatabilen bu versiyonlarda 50 kilometrelik menzil değeri vadediliyor. 1,2 litrelik PureTech motorun 110 ve 130 beygirlik iki seçenekle tercih edilebileceğini de belirtmeden geçmeyelim. Şanzıman ayağında ise 6 ileri manuel ile 8 ileri otomatik listlerde olacak.

Altıncı nesille birlikte Opel’in artık tüm modellerinde yer vereceği iç yaşam alanı da Astra’da karşımıza çıkıyor. Kısa süre önce test konuğumuz olan yeni nesil Mokka’da deneyimleme şansına eriştiğimiz “Pure Panel” sistemi, tamamı dijital geniş çaplı bir kokpiti standart olarak sunuyor.

opel-astra-2021

Ailenin giriş seviyesindeki versiyonlarından itibaren standart olarak gelen ve üst paketlerde ebatları büyüyen bu ekranlar toplamda 20 inçi geçen bir çerçevede kullanıcılara sunulacak. Tamamen değilen direksiyon, opsiyonel olarak gelen baş üstü ekran ve vites topuzunun yerini alan seçici de yine tasarımdaki kilit elemanlar arasında yer bulacak.

Yeni nesille birlikte Astra’nın teknolojik destek listesi de güncel normlara uygun şekilde genişleyecek. Önümüzdeki sonbahar döneminde sipariş alım sürecinin başlaması planlanan yeni Astra ailesinin Avrupa’daki ilk teslimatları 2022’nin ilk yarısı içerisinde yapılacak. Türkiye içinse önümüzdeki yılın yaz dönemleri hedef olarak belirlenebilir.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir