V1 Chalenge’ta Sıralamayı Tecrübe Belirledi!

By on 25 Haziran 2012

Türkiye’nin şehir içinde gerçekleşen tek motorsporları organizasyonu V1 CHALLENGE 2012’nin2’inci yarışı,23 Haziran Cumartesi günü İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Pilot tecrübesinin ön plana çıktığı yarışta podyumun ilk 3 basamağını Yağız Avcı, Burak Çukurova ve Göksun Erkek paylaştı.

ÜretimiVolkan Işık tarafından yapılan VOLKİCARile gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk özgün motorsporları şampiyonasıV1 CHALLENGE’ınyeni sezonun ilk yarışı 27 Mayıs tarihinde Tarsus’ta gerçekleştirilmiş 10 bine yakın izleyici sayısına ulaşmıştı. Bu yıl 2’incisinin düzenlendiği V1 Challenge’ın 2’inci yarışı İzmit Körfez Yarış Pisti’nde koşuldu.2’si kadın toplam 18 pilotun start aldığı mücadele, saat 13.00’te antreman ve sıralama turlarının birarada yapılmasıyla başladı. İlk yarışın sıralamasını belirleyen pilotların bu ilk turları daha sonra yerini arka araya gerçekleşen 2 yarışa bıraktı.

Baştan sona kadar tampon tampona geçen ve 2’inci yarışın sıralamasını belirleyen ilk yarışta, pilotlar, hem en iyi zamanı gerçekleştirmek hem de önündeki rakibini geçmek için ter döktüler. 5’erli gruplar halinde piste çıkan araçların ilk 2’si bir üst grupla yarışmaya hak kazanırken diğer 3’lü ise 2’inci yarış için bekledi. İlk yarışın en iyi zamanı elde eden pilotu, son 3 senenin Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı olurken, 2’inci en iyi zamanı geçtiğimiz sezonun V1 Challenge 1’incilik kupasının sahibi Burak Çukurova, 3’üncü en iyi zamanı ise geçtiğimiz kış V2 Challenge’ta amatör olarak yarışan Göksun Erkek yaptı. Geçen sezon V1 Challenge 3’üncüsü Can Tolon ise ilk yarışı 5’inci sırada tamamladı.

Kadın pilotlar göz doldurdu

V1 Challenge 2’inci ayağının ilk 3 sırasını belirleyecek son yarış ise bol spinli bir mücadeleye sahne oldu. Yarışın kadın pilotlarından Özge Yelkenci, yarışa misafir pilot olarak katılan Ford CastrolRally Team yarış direktörü Serdar Bostancı’yla yaşadığı dişe diş çekişmesi izleyenlere seyir keyfi yüksek bir yarış yaşatırken, bu yarışta da pilotların en iyi zamanları podyumun ilk 3 basamağını değiştirmedi.

V1 Challenge’ınİzmit Körfez Pisti’nde gerçekleşen 2’inci ayağı sonrası, ilk 3 sırayıTeliaSonerasponsorluğundakiYağız Avcı, Doğuş Çay sponsorluğundaki Burak Çukurova ve MSA destekli aracıyla yarışan Göksun Erkek paylaştı.V1 Challenge Kadınlar Kupası’nda ise ilk iki sırayı Özge Yelkenci ve Tefal sponsorluğunda yarışan Ayşegül Kılıç aldı.

Ödüllendirme sistemiylede Türkiye’de bir ilk yaratan V1 Challenge’ta, yarışı 1’nci bitiren pilot 6 bin lira, 2’inci 4 bin lira, 3’üncü ise 2 bin liranın sahibi oldu.

V1 Challenge’ın bundan sonraki yarışları, sırasıyla; 12 Ağustos Samsun, 9 Eylül İstanbul, 16 Eylül Aydın, 21 Ekim ve 4 Kasım İzmir’de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

TeliaSonera’nın ana sponsoru olduğu V1 Challenge’a, Lassa, Castrol, ISS Catering Services, CMS, Vakkorama ve Power FM ise co-sponsor olarak destek veriyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir