mouse ile üzerine gelince

Uzun Süredir Beklenen Yeni Tasarımıyla Micra Türkiye Yollarına Çıktı

By on 12 Kasım 2019
Nissan Micra (7)

İlk resmi tanıtımı 2016 Paris Otomobil Fuarı kapsamında yapılan beşinci jenerasyon için Türkiye pazarındaki meraklıları uzun bir süredir bekleyiş içerisinde. Özellikle tamamen geçirdiği tasarım evrimiyle pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başaran model için Bodrum‘da düzenlenen lansman etkinliğiyle birlikte artık bekleyişin sona erdiğini söyleyebiliyoruz.

Nissan Micra (5)

Resmi kaynaklarca “otomatik şanzımanın getirilmesi” sebebine bağlanan bu iki yıllık satış gecikmesiyle birlikte artık Micra alıcı profilinde de değişim bekleniyor. 1983 yılından beridir Avrupa pazarında sunduğu modelinin daha çok kadın kullanıcılar tarafından tercih edildiğini bilen mühendisler, yenilenen tasarımla birlikte artık erkeklerin de bu otomobile daha çok ilgi göstermesini bekliyor. 2011 yılından itibaren dördüncü nesliyle satışta olan ve artık listelerde 2019 Nissan Micra olarak göreceğimiz modelde tasarımla birlikte teknolojik desteklerde ön planda tutuluyor.

Nissan Micra (19)

Yeni nesil Micra’nın teknik parçalarından önce üzerinde tartışmalar olan fiyat gizemini ortadan kaldırmak istiyoruz. Modeli ülkemizde Visia, Tekna, Platinium ve Planitium Premium olmak üzere beş barklı donanım seviyesinde göreceğiz.

Nissan Micra (9)

Giriş seviyesinden itibaren 7 inçlik multimedya ekran, Apple Carplay ve Anroid Auto desteğinin sunuluyor olması burada belli bir kitle için mutlu edici bir etmen olacak. Motor konusu ise sadece Renault Clio‘dan da tanıdığımız 1.0 litrelik üç silindir üzerinden karşılanıyor. 5 ileri manuel ile birlikte CVT otomatik şanzıman yine tercih edilebilecekler arasında. Nissan Türkiye’nin versiyonlara göre açıkladığı detaylı fiyat listesi ise şu şekilde;

Visia
Manuel şanzıman – Liste fiyatı 118.700 TL – Lansman özel fiyatı 108.900 TL
Otomatik şanzıman – Liste fiyatı 128.200 TL – Lansman özel fiyatı 118.900 TL

Tekna
Otomatik şanzıman – Liste fiyatı 136.700 TL – Lansman özel fiyatı 125.900 TL

Platinium
Otomatik şanzıman – Liste fiyatı 148.100 TL – Lansman özel fiyatı 139.900 TL

Platinium Premium
Otomatik şanzıman – Liste fiyatı 154.900 TL – Lansman özel fiyatı 149.500 TL

Nissan Micra (23)

Yeni Micra’nın donanım detaylarından önce kaputunun altında bizi bekleyen motoruyla ilgili birkaç söz etmek gerekiyor. 1.0 litrelik bu motorun manuel ve otomatik versiyonların her ikisinde de 100 beygirle hizmet ettiğini görüyoruz. Lakin işin tork kısmında bu durum biraz daha farklılaşmış durumda. Micra’nın manuel vitesini alanlar beraberinde 160 Nm tork değeri elde ederken, CVT şanzımanla birlikte 16 Nm’lik bir kayıp göze çarpıyor ve rakam 144 Nm‘ye geriliyor.

Nissan Micra (15)

Bu birlikteliklerin tüketim kısmı da şüphesiz doğrudan bir satın alma sebebi. Paylaşılan resmi rakamlar bize manuel şanzımanlı versiyonda 100 kilometre için ortalama 4,5 ile 4,6 litre aralığını gösteriyor. Otomatikte ise bu rakam 4,6 ile 4,7 litre aralığında ki burada çok ciddi bir fark olmaması, CVT şanzımandaki iyileştirme iddialarının altını dolduruyor.

Madalyonun donanım kısmı ise bir hayli zengin. İlk başta da bahsettiğimiz gibi yetkililerin özellikle teknolojik yönlerini öne çıkarttığı bir otomobilden bahsediyoruz. Nitekim listeye baktığımızda; Akıllı şerit asistanı, akıllı çarpılma önleme, akıllı çevre görüşü, trafik işaretleri algılama, kör nokta uyarı sistemi, akıllı şerit takip sistemi, sürücü ön koltuk başlığına entegre Bose hoparlörler, anahtarsız giriş ve çalıştırma gibi noktalar öne çıkıyor.

Bu noktada kullanıcılar için eksiklik diye nitelendirilebilecek iki ana unsurun olduğunun da altı çizilmesi gerekiyor. Elektronik park frenini hiçbir donanım seviyesinde sunmayan Micra, Türkiye pazarında LED far opsiyonuna da sahip olmayacak. Türkiye pazarında 10 farklı dış renk seçeneğiyle sahip olunabilecek olan yeni jenerasyonun kokpit bölümünde ise gri, bordo ve turuncu olmak üzere 3 farklı rengi tercih etmek mümkün.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir