Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

By on 06 Nisan 2022

“Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek. Bu düzenleme ile bankalar hesap açmak isteyen kişilerin bilgisayar ve mobil cihazlar yardımıyla uzaktan kimlik tespitini yaparak işlemi tamamlayacaklardır. Böylece banka şubesinde sıra beklemenize gerek kalmadan istediğiniz anda ve bulunduğunuz her yerde banka hesabı açmak için başvuru yapabileceksiniz.

Uzaktan Banka Hesabı Açmak
Aşağıda belirten maddelere dikkat ederek çok rahat bir biçimde siz de bankaya gitmeden hesap açabilirsiniz.

1- İlk yapmanız gereken yeni T.C. Kimlik Kartına ve akıllı bir cep telefonuna sahip olmaktır.

2- T.C. Kimlik kartınız yıpranmış olmamalı ve üzerindeki bilgiler net bir biçimde olunabilmelidir. Yıpranmış ve okunmayan kimlik kartı ile işlem yapılmamaktadır.

3- Hesap açacağınız bankanın mobil uygulamasını bilgisayarınıza indirmiş ve uygulamanın çalıştığından emin olmalısınız.

4- Uygulamayı indirmeden önce doğru adresten uygulama yüklediğinizi mutlaka kontrol edin.

5- Banka bilgilerinizi doğruladıktan sonra banka temsilcisi ile irtibata geçilir. Bu yüzden bulunduğunuz ortam aydınlık ve sessiz olmalıdır.

6- Banka temsilcisiyle görüntülü görüşme sırasında maske ve güneş gözlüğü takmayın. Güvenlik politikaları gereği yüzünüz net görülmelidir.

7- İşlemleri bilgisayarla yapsanız dahi genel geçer bir kural olarak cep telefonunuz hep yanınızda olsun. Kameralarının çalıştığına ve internet bağlantınızın güçlü olduğuna emin olun.

8- Bankanız sizden telefonunuzdaki NFC özelliğini kullanmanızı isteyebilir. Bu özelliğin nasıl kullanıldığını görüşme öncesi mutlaka öğrenin.

9- Doğrulama işleminin gerçekleşebilmesi için bir başka bankadaki hesabınızdan para göndermeniz istenebilir. Bu işlemi yapmaya da hazırlıklı olun.

10- Banka temsilcisinin size sorduğu sorulara net ve doğru cevaplar vererek kimliğiniz ile ilgili herhangi bir şüphe oluşmasına izin vermeyin.

11- Görüntü ve ses kalitesi için internet bağlantı seviyenizin yeterli olduğunu görüşme öncesinde bir arkadaşınızla görüntülü konuşarak test edin.

12- Görüşme esnasında bilgi güvenliği açısından bulunduğunuz odada kimse olmasın ve üçüncü bir kişiden yardım istemeyin.

Son Adım
Tüm başvurunuzu yaptıktan sonra banka size imzalamanız gereken bütün evrakları kurye ile gönderecektir. İmzalamanız gereken tüm evraklar imzalandıktan sonra banka şubesine gitmeden hesabınız açılmış olacak.

maxihaber.net

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir