Ünlüler ve Klasik Otomobiller Babalar Günü’nde Metropol İstanbul’da Buluştu…

By on 18 Haziran 2012

Ataşehir’de kurulan dünyanın en yeni finans merkezi İstanbul Finans Merkezi projesi içinde yer alan Metropol İstanbul, Babalar Günü’ne özel düzenlenen Klasik Otomobil Sergisi’nde iş, sanat ve spor dünyasının önde gelen isimlerinin buluşma noktası oldu.

Avrupa’nın en yüksek binalarından biri olacak kulesi, rezidans, ofis, alışveriş merkezi ve rekreasyon alanlarıyla Türkiye’nin en büyük karma projelerinden biri olan Metropol İstanbul, iş ve sanat dünyasından özel konuklarını düzenlenen Babalar Günü etkinliğinde ağırladı.

Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık etmiş 15 klasik otomobilin sergilendiği Varyap – Gap İnşaat Ortak Girişimi tarafından düzenlenen Klasikler Metropol İstanbul’da etkinliğine katkılarından dolayı klasik araç sahiplerine ve Klasik Otomobil Kulübü Başkanı Saydun Gökşin’e plaket verildi.

Vatan Şaşmaz’ın sunuculuğunu yaptığı Babalar Günü buluşmasına; Galatasaray İkinci Başkanı Adnan Öztürk, Galatasaray Spor Kulübü Yöneticisi Semih Haznedaroğlu, Teknik Direktör Yılmaz Vural, Kayserispor Genel Müdürü Süleyman Hurma, Beşiktaşlı futbolcu İbrahim Toraman, sanatçı Burhan Öçal, Behzat Gerçekerler, Alişan, Başak Sayan, Çağlayan Topaloğlu, Gamze Karaman, Petek Ertüre gibi spor, sanat ve iş dünyasından isimler katıldı.

Metropol İstanbul’da kahvaltı ile başlayan etkinliğin ardından klasik otomobillerle İstanbul Turu yapan ünlü simalar kısa bir tarihsel yolculuğa tanıklık etti ve unutulmayacak anlar yaşadı.

Dallas’tan Jr’ın otomobili Metropol İstanbul’da

Klasikler Metropol İstanbul’da etkinliği kapsamında zamana tanıklık etmiş 15 araç sergilendi. Araçlar arasında en çok ilgi çekenlerin başında Dallas dizisinde Jr’ın da kullandığı 1977 model Lincoln Mark 5 Continental Carrier geldi. 7.5 litrelik motor ve 210 beygir gücü ile tam bir performans canavarı olan araç hidrolik direksiyon, fren, otomatik anten, otomatik camlar, merkezi kilit, cruise kontrol gibi özelliklere sahip.

Metropol İstanbul’da sergilenen bir diğer klasik ise 3 bin 395 dolarlık fiyatı ile döneminin en pahalı aracı olarak bilinen 1948 model Chrylser Town and Country.  Aracın metal kısımları kenti (Town) simgelerken, ahşap kesimleri ise kırsal kesimi (Country) simgeliyor. 1950 yılına kadar üretimi devam eden araç 5.3 litrelik motoru ile 135 beygir güç üretiyor.

Yine 1948 yılına ait Pontiac Silverstreak, düz 8 silindir motoru ile döneminin en güçlü araçlarından biri olarak göze çarpıyor. 4100 cc’lik motoru ile öne çıkan Pontiac Silverstreak 105 beygir gücünde ve 1850 kilo ağırlığında. Savaş sonrası yakıtın kısıtlı olması neticesinde o dönemde üretilen araçların motor güçleri düşük tutularak az yakıt tüketmeleri sağlanmıştır. Pontiac 1947 yılında manuel şanzumandan hydramatic şanzumana geçmiş, 4 ileri vitese sahip bu şanzuman ile düşük motor gücünün olumsuz etkisini ortadan kadlırmayı amaçlamıştır.

6.4 cc’lik motor ve 300 beygir gücü ile bir zamanların en güçlü araçlarından olan ve toplamda sadece 1427 adet üretilen 1962 model Ford Thunderbird Sports Roadster Convertible ise misafirlerin en çok ilgi gösterdiği araçlar arasında yer aldı. Klasik otomobiller sergisinde ayrıca 1974 Porsche 911 Targa,  Volkswagen Karmann Ghia,  1967 model Ford Mustang,  1958 model Belair, 1970 model Chevrolet Chevelle SS gibi efsaneler yer aldı.

Metropol İstanbul Hakkında

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ve Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi tarafından Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi olarak yükselen Metropol İstanbul, üç yüksek bina ve bin 500’ün üzerinde bağımsız üniteden oluşuyor. Proje, rezidans, ofis, alışveriş merkezi, eğitim kurumu ve rekreasyon alanlarıyla Türkiye’nin en büyük karma projelerinden biri olacak. 2015 yılı başında tamamlanacak olan projenin sahip olduğu 750 bin metrekare büyüklüğündeki yekpare inşaat alanı, Metropol İstanbul’un en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin bir parçasını oluşturan Metropol İstanbul proje konsepti, dünyaca ünlü mimarlık firması RMJM tarafından hazırlandı. Tamamlandığında dünya yapı literatürüne girecek özellik ve ilk’lere sahip bir proje olarak dikkat çeken proje kapsamında, açık havada, alışveriş konsepti üzerine kurgulanmış İstanbul’un en büyük AVM’lerinden biri, yaklaşık 400 metre uzunluğunda ‘Alışveriş Sokağı’ 16 salonluk, Anadolu yakasının en büyük sinema salonu da yer alacak. Ana Kule’den direkt erişimin sağlanacağı 1.000 kişilik Balo ve Konferans Salonu da projenin ana üniteleri arasında yer alıyor. Proje içindeki Ana Kule 250 metre en üst döşeme kotu ve anteni ile Avrupa’nın en yüksek binalarından biri olacak.

İstanbul’a yeni alışveriş caddesi ve 2 yeni meydan

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi içinde yer alan en büyük özel sektör projesi olan Metropol İstanbul 100 dönüm arazi üzerinde konumlanıyor. Konsepti, dünyaca ünlü mimarlık firması RMJM tarafından hazırlanan proje tamamlandığında dünya yapı literatürüne girecek özellik ve ilklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Proje kapsamında, açık havada alışveriş konsepti üzerine kurgulanmış İstanbul’un en büyük AVM’lerinden biri, yaklaşık 400 metre uzunluğunda Catwalk adı verilen ‘Alışveriş Caddesi’, 2 meydan, 16 salonuyla Anadolu Yakası’nın en büyük sinema kompleksi de yer alıyor. Yılda 23 milyon kişinin ziyaretinin beklendiği projenin ortasında Avrupa’nın en yüksek binalarından biri olarak tasarlanan Ana Kule yükseliyor. Ofis, residence ve ana kuleden alışveriş merkezlerine direk ulaşımın sağlandığı proje kapsamında ayrıca bin kişilik balo ve konferans salonu da bulunuyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir