TWIZY POZİTİF ENERJİYE BAĞLANIN..

By on 14 Nisan 2012

Renault Twizy, hem konforlu, hem eğlenceli hem cesur, yenilikçi iki koltuklu tasarımıyla, tamamen elektrikli dönemin başlangıcını müjdeliyor. %100 elektrikli bir ultramobil olarak tasarımı yapılan bu quadricycle / 4 tekerlekli otomobilin hedefi şehiriçi ulaşım… Twizy büyükşehirlerdeki trafik sorununa en uygun çözüm! Renault; Scénic, Espace gibi modellerin tasarımı ile olduğu gibi, Twizy ile kendi segmentini oluşturuyor.  

Twizy, Renault Spor Teknolojilerinin geliştirdiği olağanüstü bir UDO (Unidentified Driving Object / Tanımlanamayan Ulaşım Cismi) ve Renault’nun İspanya’nın Valladolid şehrinde üretiliyor. Renault satış şebesinde 15 Mart 2012 tarihinden itibaren satışa sunuluyor. Vergi dahil fiyatı 6,990€’dan* (vergi teşvikleri ve batarya kirası hariç), batarya kirası ise 50€’dan başlıyor. Bu yepyeni tasarım, şehiriçi ulaşım alanında bir devrim niteliğinde… Sıfır Co2 salımı ile çevreci Twizy, güvenlik, konfor ve kolay ulaşım özgürlüğünü bir arada sunuyor. Piyasada eşi benzeri olmayan Twizy, adını da en büyük iki özelliğinden aldı: kullanım kolay (EASY- KOLAY) ve iki kişilik bir ultramobil (TWIN- İKİZ).

Hem kadın hem erkek müşterileri, hem gençleri ve profesyonelleri hedefleyen Twizy’nin özel bir hedef müşteri kitlesi yok– sıradışı olmakla kalmayıp aynı zamanda gerçek, ekonomik ve çevreye d

Twizy’nin 2 motor seçeneği bulunuyor.

•             Twizy 45 (Avrupa’da sürücü belgesi gerektirmiyor): 4kW (5hp), 33Nm tork değerine hızla ulaşabiliyor, maksimum hız 45kph,

•             Twizy: 13kW (17hp), maksimum tork 57Nm ve maksimum hız 80kph.

 

Twizy üç ekipman seviyesinde sunuluyor: ‘Urban’ (baz versiyonlarında bile, güvenlik ve maksimum konfor), ‘Color’ (görüntü ve renk olarak özel) ve ‘Technic’ (şık siyah beyaz jant, alaşım tekerlekler ve metalik boya standart olarak bulunuyor). Müşteriler bu farklı ekipman seviyelerine ek olarak, kendi Twizy’lerini kendi kişisel zevklerinin bir göstergesi olarak dizayn edebiliyorlar.

Twizy, eşsiz görünümü ve çevreciliğinin yanısıra iki tekerlekli araç çevikliği, konvansiyonel bir otomobilin güvenlik ve konfor özelliklerini birarada sunuyor. Araç, 100 km şehir menziline sahip. 6.1kWh lityum -iyon batarya ve fren/hız düşürme kazanım sistemi sayesinde kullanıcı, ekonomik sürüş ilkelerini gözeterek 80 km.lik menzile ulaşabiliyor. Twizy 3½ saatten daha az bir sürede şarjı tamamlanabiliyor. 220V ev prizi uyumlu entegre üç metre batarya şarj kablosuna da sahip.

Twizy şehre elektrik vermeye hazır! Bu alanın öncüsü olarak Renault; Fluence ve Kangoo Z.E.’den sonra şimdi de Twizy’yi pazara sunuyor. Bu yaz da ZOE aralarına katılıyor olacak.

Twizy’nin Türkiye’de lansmanı ise Istanbul Autoshow 2012’de gerçekleştirilecek.

 

 

Twizy: 100% eğlence, 100% size ait

%100 elektrikli araç olarak tekerlekten tırnağa tasarlanan ve hedefi şehiriçi ulaşım olan bir model… piyasada Twizy’nin eşi benzeri yok. İlk olarak 2009 Frankfurt Otomobil Fuarında avangard bir konsept olarak tanıtılan Twizy, Nisan ayının sonlarına doğru Renault showroomlarında boy gösterecek. Hem kadın hem erkek müşterileri, hem gençleri ve profesyonelleri hedefleyen Twizy’nin özel bir hedef müşteri kitlesi yok– sıradışı olmakla kalmayıp aynı zamanda gerçek, ekonomik ve çevreye duyarlı bir eğlence sunan bir araç arayan bütün sürücüler için.

 

Bir otomobilin sunduğundan çok daha hızlı, benzersiz bir ulaşım konsepti…

Hem sessiz olmak hem de çok gürültü yapmak mümkün! Twizy şehirde yaşayanlara yeni, eşsiz bir şehiriçi ulaşım çözümü sunuyor– bir kişi için ya da iki kişilik. Ultra kompakt (uzunluk = 2.34m / genişlik = 1.24m)  ve çok düşük ağırlık merkezi ile Twizy, çok küçük alanlara bile sığabiliyor ve küçücük bir alanda bile park edebiliyor, park yerlerine  Sıfırdan 45 kph’ye çıkmak (50 metrelik bir mesafede 125cc bir scooter’ın performansına eşit) sadece altı saniye alıyor: Twizy inanılmaz derecede etkileyici bir dört tekerlekli araç! Sıradan bir şehiriçi yolculukta, – park etme dahil- sürücüye %25 oranında zaman kazandırıyor ve bir damla bile yakıt harcamıyor. Sunduğu panoramik görüş açısı ve ince ön cam sütunları, açık mimari, 3.4-metre dönüş çapı ve park etme yardımı sayesinde, trafikte çeviklik bir yaşam tarzına dönüştü.

 

… iki- ya da üç-tekerleklilerden daha güvenli

Quadricycle ile ilgili kurallar, otomobil kurallarıyla aynı değil, ama bu Twizy’nin, Renault’nun araç güvenliği alanındaki olağanüstü uzmanlıktan yararlanmayacağı anlamına gelmiyor. Her şeyden önce, dört tekerlek tabii ki iki ya da üç tekerlekten çok daha dengeli, Twizy’nin ise disk frenleri bulunuyor ve Renault Spor Teknolojilerinin özel geliştirme girdileri sayesinde yolu adeta kucaklıyor. Sıcak özellikleri ve olağanüstü orantısıyla iki koltuk çevresinde tam bir koruma alanı sağlıyor ve aynı zamanda sürücüler için ön hava yastığı ve dört noktalı kemer ve yolcu için de üç noktalı emniyet kemeri bulunuyor. Twizy’nin opsiyonel kapıları hem dış etkenlere hem de hava akımına karşı ek koruma sağlıyor. Bu arada, ön panelde bulunan iki torpido gözünde (3.5 ve 5 litre, ikincisi kilitlenebilir) 12V güç kaynağı var, ve ayrıca yolcu koltuğunun arkasında 31-litrelik bir bagaj alanı saklı.

 

Kişiye özel tasarım

Twizy sadece hareket özgürlüğüyle sınırlı değil– stil konusunda da, araç sahipleri kendi yollarını kendileri çizebiliyor. Her zamanki özellik ve renkleriyle, sade ya da şık model arasında seçim yapabiliyorlar. Twizy çevresindeki dünyaya açık ve bireysel, görsel uyum sağlayan bir dizi iç stil olanağı sunuyor. Stil kişisel bir özellik, bu nedenle müşteriler motordan renge, şeffaf tavandan malzemesine kadar her şeyi seçebiliyor.

Martı kanadı kapıları ve çekici şehirli görüntüsü ile, Twizy klas bir model, kimse bakışlarını ondan alamayacak…

 

 

Üç ekipman seviyesi ve dört renk … Stil, kişisel bir özellik

Twizy üç ekipman seviyesinde sunuluyor: ‘Urban’ (baz versiyonlarında bile, güvenlik ve maksimum konfor), ‘Color’ (görüntü ve renk olarak özel) ve ‘Technic’ (şık siyah beyaz jant, alaşım tekerlekler ve metalik boya standart olarak bulunuyor). Daha ciddi veya daha canlı zevklere hitap etmek için, araç beyaz, siyah, gri ya da kırmızı renkte sipariş edilebilir ya da iki tonda bile giydirilebiliyor. Color versiyonunda üç jant seçeneği ile tavan, opsiyonel kapılar, torpido göz kapakları ve koltuk döşemesi bile mavi, kırmızı, ya da yeşil olarak belirlenebiliyor. Bu aynı zamanda, elmas etkisi uyandıran alüminyum alaşımlı tekerlekler için de geçerli, bu üç renk ile eşleşecek şekilde seçilebiliyor (opsiyon). Son olarak da, teknik ekipman seviyesi, araç etiketlerindeki karbon fiber görünümden beyaz ön koltuk arkası ve anti-UV şeffaf tavan (bir opsiyon olarak sunulacak) en ince ayrıntıya kadar modern olarak seçildi.

 

Motor seçenekleri

Bireysel ihtiyaçları karşılamak için, Twizy motor seçimi de sunuyor, bunlardan biri de sürücü belgesi olmadan araç kullanılmasına izin verecek:

•             Twizy 45 (ulusal yasalara bağlı olarak sürücü belgesi gerektirmez): 4kW (5hp), 33Nm tork değerine hızla ulaşabiliyor ancak maksimum hız 45kph,

•             Twizy 13kW (17hp), maksimum tork 57Nm ve maksimum hız 80kph.

Kapsamlı bir dizi etiket seti sayesinde lansmandan sonra başka uyarlama seçenekleri de sunulabilecek, bu da farklı ekipman seviyelerine ek olarak, araç sahiplerinin kendi Twizy’lerini kendi kişisel zevklerinin bir göstergesi olarak dizayn etmelerine olanak sağlayacak.

 

Şarj ve Menzil

Araç, 100 km şehir menziline sahip. 6.1kWh lityum -iyon batarya ve fren/hız düşürme kazanım sistemi sayesinde kullanıcı, ekonomik sürüş ilkelerini gözeterek 80 km.lik menzile ulaşabiliyor. Twizy 3½ saatten daha az bir sürede şarjı tamamlanabiliyor. 220V ev prizi uyumlu entegre üç metre batarya şarj kablosuna da sahip (tekrarlayan sert akselerasyonla zor koşullarda 55km).

Markanın ilk quadricycle’ı (dört tekerlekli otomobil) olarak Twizy, Renault’nun uzun yıllardır sunduğu yeniliklerin bir başka kanıtıdır. Ayrıntılı bir batarya kira plan seçeneği sunan Twizy’nin  batarya kirası €50/ay başlıyor.

Aksesuarlar

Ahizesiz telefon, 50-litrelik taşıma çantası, dış etkenlere karşı koruma için bir bacak örtüsü, arka park sensörü, hırsızlığa karşı alarm… Hem yalın hem de aynı zamanda şık olunabileceğinin mükemmel bir kanıtı olara Twizy her ihtiyaca ve isteğe uyum sağlıyor.

 

Renault Spor Teknolojilerinin en son kreasyonu

Twizy, Renault’nun motorsporları departmanında şekillendi. Renault Spor Teknolojileri tarafından çizilen şasi ve performans özelliklerine yönelik ilk bilgilerden, F1 motorları gibi aynı dinamolarla çalışan motor ve güvenirlik arasındaki uyuma kadar Twizy’nin gelişimi uzman ellere emanet edildi. Konseptin en başından bu yana misyonu hem kullanım kolay olan (EASY- KOLAY) iki kişilik bir ultramobil (TWIN- İKİZ) hayal etmekti.

Bu rafine teknolojinin yeni ürünü diğer güçlü yanlarına ek olarak, Renault mirasını hakeden aktif ve pasif güvenlik sistemleri içeriyor. 450kg, bataryası sayesinde, elektrik motorunun (13kW, 57Nm) şaşırtıcı şekilde hızlanması ve açık havada kasksız araç kullanımı fırsatı sunması sayesinde Twizy, benzersiz bir konsept sunuyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir