TÜRKLER’E ÖZEL… “Ne Yiyor Acaba?”

By on 01 Mart 2016

Bu sabah koşumdan sonra aklıma geldi bunu yazmak.

Yine bildiklerimi İngilizce düşünüp Türkçe’ye çevirerek yazmaya başlıyorum. Zorlansamda hoşuma gidiyor Türkçe yazmak.

İngilizce yazmış olsam

“Yuh kahvaltıda poğaça mı yiyorsun? ” diye yazamam mesela.

Biz Türkler meraklıyız

 “Ne yiyor acaba?” diye merak ediyorlar etrafımdakiler.

Beni tanıyanlar, sporcu olduğumu ve beslenmeme dikkat ettiğimi bilenlerin kahvaltıda olsun akşam yemeğinde olsun gözlerini hep tabağımda görüyorum “Ne yiyor acaba?” diyen gözlerini.

Ne mutlu bana diyorum içimden ben de.

Alışverişte bu sabahta Macrocentre’da olduğu gibi aldıklarımı merak edip bakanlar oluyor. Spordan sonra spor kıyafetlerimle gittiğim zamanlar özellikle,  “Moneykart var mı?” diye soran kasiyer kız dahil.  “Ne almış acaba?” diyen, aldıklarıma bakan gözleri  her daim üzerimde hissediyorum.

Bu sabahta aynı durumla karşılaştım ve tam çıkarken sırada başka kimsenin olmadığını fırsat bilerek kasıyer kız, o an tüm cesaretini toplamış bir tavırla

“Siz spor hocasısınız değil mi? Hep görüyorum da sizi.” deyip her bayanın  merak edip sorduğu o soruyu sordu.

“Şey, basenlerim için ne yapmam lazım?”

İşte o kızcağıza sarılasım geldiği o an, kendimi bu yazıyı yazmakla sorumlu hissettim.

FIF9-copyNe mi yiyorum ?

Bana gelen mesajlardan bahsetmek istiyorum önce.

Soruyorsunuz …

“Özge kilo vermem lazım ne yapmalıyım ?”

“Günde 2 saat spor yapıyorum ama hiç kilo veremiyorum . “

“Pilates’e başlamayı düşünüyorum. Kilo verebilirmiyim acaba?”

Spor önemli evet ama önce söyle bakalım “ne yemiyorsun?”oluyor sorum.

“Nasıl ne yemiyorum?”

Önce bi dene

Türk insanının doğuştan DNA’larına kodlanmış olan ‘ekmek yeme’ saplantısı var.

Bandıra bandıra ye beni diyen o ekmeği, yemeğin suyuna bandırma tutkusu. Ekmek yemezsem doymam korkusu.

Önce bi dene.

Ekmeği koparmadan tavuğu ağzına bir koy, çiğne, tadını al ve  yut. Biraz daha al yine aynısını tekrarla. Yemeye devam et ve bitirince de biraz bekle. Tokluk hissinin beynine ulaşmasına izin ver. Sonra karar ver.  Hala açmıyım diye sor kendine.

İllaki ekmek yemek mi istiyorsun, esmer ekmek seç. Bu daha sağlıklı. Genel olarak ekmeği ya sabah ya da öğlen tüketmenizi öneriyorum. Akşam değil.

Ancak esmer ekmeğin de kalorisinin olmadığını düşünmek doğru değil. 1 ince dilim esmer ekmek ile 1 ince dilim beyaz ekmeğin kalorisi aynı unutmayın. Esmer ekmek lif içerdiği için daha fazla tokluk hissi veriyor bu sayede daha az yiyerek doymanızı sağlıyor ve böylelikle 1 saat sonra çok acıkıp, dolaba saldırıp, eline ne geçerse farkında olmadan tüketip fazla kalori almanızı önlüyor.

Ekmek yok! En azından beyaz ekmek yok.  Buna poğaça, börek, çörek, kek, simit, tüm hamur işleri ve şeker de dahil deyince sanki ayaküstü küfür etmişim gibi geliyor çoğu kişiye.

Ekmeği geçelim şimdi. Kan tahlilleriniz normalse; yaptığımız hataları düzelttiğimizde kilo vermek mümkündür.

Fazla kilolarından yakınıp, bana söylenenler arasında “Hayatımdan ekmeği, şekeri, tuzu çıkarttım ama neden kilo veremiyorum?” da oluyor .

Aslında bu durumun altında çok basit sebepler yatmakta. Maalesef doğru bilinen yanlışlar uygulandığı için bu sorunlar oluyor.

Fındık, fıstık, çekirdek gibi kuruyemişler, salam, sosis, sucuk benzeri şarküteri ürünleri, bisküviler, daha önce de bahsettiğim gibi ufak kuru pastalar, kekler, yağ içeriği yüksek hazır gıdalar gibi kalorisi yüksek fakat hacmi küçük yiyecekleri yemeye devam ettiğiniz sürece kilo vermeniz imkansız. Örneğin 100 gram ay çekirdeğinde ortalama 600 kalori, 5 adet fındıkta ise 50 kalori var.

Bu yazımın bilimsel bir yazı olmasından ziyade sizlere ufak bir kaç mesaj vermesini istiyorum.

Kararlılık ve iç disiplin olmadan kilo veremezsiniz. En başta bu!

Kilo vermek zordur. Spor yapmadan, doğru düzgün bir diyet planına sahip olmadan ve en önemlisi, iradeye sahip olmadan kilo vermeye çalışmak fayda getirmez.

Sadece yediklerinize biraz dikkat edip, spora giderek sağlıklı bir şekilde hem kilo verip hem de  kendinize olan güvenininizi artırabilirsiniz.

Her zaman söylediğim gibi kilo vermek matematiksel bir olaydır. Eğer bir gün içinde aldığınız kaloriden daha fazlasını harcarsanız kilo verirsiniz. Eğer aldığınız kaloriden azını harcarsanız kilo alırsınız. Bu maalesef bu kadar basit.

En etkili kilo verme yolu kalori hesabı yapmak ve boğazınızı tutmak.

NOT: Bir hastalığa bağlı olmayan kilo sorununuz varsa, yukarıda yazdıklarım belki size biraz fikir verebilir. Yalnız şunu unutmayın ki; kilo problemi fazla olanlar doktor kontrolünde zayıflamalıdır.

Son olarak da bunları yapmak kolay demiyorum sadece değer diyorum.

Karar sizin.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir