Türkiye’nin Gururu Hyundai i10, Frankfurt Fuarı’nda Tüm Dünyaya Tanıtıldı…

By on 10 Eylül 2013

Hyundai, Türkiye’de üretilip sadece Türkiye’den tüm Avrupa’ya ihraç edilecek olan yeni i10 modelinin dünya prömiyerini Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi. Sınıfının üstünde yepyeni özelliklere ve donanımlara sahip olacak yeni i10’un A-segmentine taptaze bir soluk getirmesi bekleniyor.

Toplam 1.2 milyar TL’lik yatırımla Eylül ayı sonundan itibaren Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilmeye başlanacak olan yeni Hyundai i10, kalabalık şehirlerin sempatik ve pratik üyesi olarak “Made in Turkey” armasıyla Avrupa yollarında gururla dolaşacak.

Avrupalı müşterilerin beklentilerine göre hazırlanan yeni i10, markanın imajına katkı sağlayacak bir model olarak öne çıkıyor. 1999 yılından bu yana A-segmentinde Atos ve i10 ile yer alan Hyundai, 14 yılda toplam 865 bin adetten fazla araç satışı gerçekleştirdi. Sadece bir önceki nesil i10’un 2007 yılından bu yana toplam satışı 450 bin adedi bulurken, ulaşılan yüzde 5,9’luk pazar payı i10’un bu segmentteki en çok tercih edilen modellerden biri olmasını sağladı. Hyundai, 2014 yılında Avrupa, Türkiye ve bölge ülkelerde 80 bin adet yeni i10 satmayı planlıyor. Bu rakamın 74 bin adedinin Avrupa’da satılması ve A-segmentinden de yüzde 6,3’lük pazar payı alınması hedefleniyor.

Hyundai i10 (3)Konfor ve güvenlik bakımından üst segment araçlardan bile daha zengin donanıma sahip olan yeni i10, dinamik dış tasarımı ve kalitesi artırılmış iç mekanıyla dikkat çekiyor. Önceki modelin ortaya çıkmasının ardından geçen beş yıllık süre içerisinde önemli aşamalar kaydeden i10, artık daha büyük boyutlara sahip, daha kullanışlı ve aynı zamanda Avrupalı çizgileri sayesinde daha estetik. Hyundai’nin akıcı tasarım hatlarını en iyi şekilde yansıtan yeni i10, böylece markanın diğer yeni nesil modellerine dahil olarak modern premium felsefesini de perçinlemiş oluyor.

Eski i10’a göre daha genişleyen ve uzayan otomobil, bu haliyle bir üst segmente göz kırpmış oluyor. Oldukça konforlu ve elit bir iç mekana sahip olan yeni i10, donanım seviyesiyle de dudak uçuklatıyor. Dinamik tasarımına ek olarak, 0,31 Cd’lik sürtünme katsayısı ile sınıfının en iyi derecesini elde eden i10, bu sayede rakiplerine göre daha verimli bir motor ve gürültüsü azaltılmış bir sürüş vaad ediyor.

Fonksiyonellik bakımından da segmentinin sınırlarını aşan i10, geniş yükleme kapasitesine sahip. Yüksek donanım seviyesiyle üretilen araç, artırılmış malzeme kalitesi ve estetik kokpit dizaynıyla ön plana çıkıyor. Yeni i10, konforlu iç mekanı ve sportif dış tasarımına ek olarak geliştirilmiş sürüş özellikleri ve şaşırtıcı seviyedeki sessiz kabiniyle de adından sıkça söz ettiriyor. Öne doğru daha eğimli bir açıyla tasarlanan ön cam ve A sütunu sayesinde daha fazla görüş açısı elde edilirken iç mekan ferahlığı da ilk anda farkediliyor. İddialı ve gösterişli 11 farklı gövde rengiyle satışa sunulacak olan yeni i10’un iç mekanında da parlak fikirler ortaya atılıyor. Bej, mavi ve tarçın renklerinden oluşan iç mekanda kullanılan malzemelerle birlikte kalite hissi de artırılmış oluyor.

Yeni Hyundai i10’da klima, lastik basınç sensörü, ESP, VSM, elektrikli ön ve arka camlar, USB-AUX girişleri, acil durum fren sinyali, yokuş kalkış destek sistemi, viraj içi aydınlatmalı farlar, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, LED gündüz farları, sis farları ve 15 inç çift renkli alüminyum alaşımlı jantlar gibi bir üst segment araçlarda yer alan birçok donanımı sunuyor.

Eski jenerasyona göre 80 mm daha uzun olan Hyundai i10, tam 65 mm daha geniş ve 40 mm daha alçak. Büyüyen boyutlarıyla beraber daha geniş ve ferah bir oturma alanına kavuşan i10, artırılmış diz mesafesi ve yüzde 12 büyüyerek 252 litreye ulaşan bagaj kapasitesiyle de sınıfının en iyi değerlerini sergilemiş oluyor.

Tamamen yepyeni bir platform kullanan Hyundai i10, sürüş özellikleri bakımından da segmentinin sınırlarını aşmış oluyor. Eskisine göre 5 mm daha uzun dingil mesafesine sahip olan i10, yeni süspansiyon sistemi sayesinde de tüm yol şartlarında kararlı bir tutuş sergiliyor.

Hyundai i10 (4)Sadece dış tasarımı ve şık iç mekanıyla değil, aynı zamanda gelişmiş motor seçenekleriyle de dikkat çekici olan yeni i10, ilk etapta 5 ileri manuel şanzımanla sunulacak ve daha sonra 4 ileri otomatik şanzımanlı versiyonuna da kavuşacak. Rafine edilmiş sürüş özelliklerini destekleyen motor seçenekleri arasında 66 beygirlik 1.0 lt ve 87 beygirlik 1.25 lt olmak iki farklı benzinli ünite görev alıyor. 998 cc hacme sahip 1.0 lt’lik versiyon 3500 d/d’den itibaren maksimum 94 Nm tork üretiyor. 1248 cc’lik 1.25 lt Kappa motor ise 4000 d/d’de 120 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor ile 12.3 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan aracın maksimum hızıysa 171 km/s. Her iki motor CVVT sistemine sahipken yeni nesil üç silindir teknolojisiyle daha düşük sürtünme ve uzun ömürlü bir yapı elde ediliyor.

Hyundai Avrupa Tasarım Merkezi Baş Tasarımcısı Thomas Bürkle ve ekibinin hummalı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan i10, dinamik hatlarını markanın akıcı tasarım felsefesinden alıyor. Dış tasarımındaki sportifliği iç mekanındaki şık hatlarla birleştiren Hyundai tasarımcıları, yüksek kaliteli malzemeler kullanarak bir üst segmente de atıfta bulunmuş oluyorlar.

Hyundai Avrupa Başkan Yardımcısı ve COO’su Allan Rushforth yeni i10 ile ilgili olarak, “Yeni nesil i10, Hyundai için oldukça önemli bir adım. Aracın dört bir yanı tamamen Avrupalı müşterilerin beklentilerine göre hazırlandı. Bu sebeple müşteriler için son derece avantajlı fiyat ve kaliteyi bir arada sunan i10, sınıfına yüksek donanımlar ve fonksiyonellik getiriyor. Müşterilerimiz bu sınıftaki bir araçta birden fazla deneyimi bir arada yaşamış olacaklar” dedi.

Eylül ayında İzmit’teki Hyundai Assan Fabrikası’nda üretimine başlanacak olan yeni i10’un yüzde 90’ı Avrupa’ya ihraç edilecek. Yeni yatırımla kapasitesi artırılan Hyundai Assan Fabrikası ve 300 bin adetlik kapasiteye sahip olan Çek Cumhuriyeti Fabrikası sayesinde Hyundai’nin Avrupa’daki üretim kapasitesi 500 bin adede çıkmış olacak ve Avrupa’da satılan araçların yüzde 90’dan fazlası bu iki fabrikada üretilmiş olacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir