Türk Tüketicisi Hibrid Otomobili Sevdi Satışlar 4 Kat Arttı

By on 08 Temmuz 2017

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) verilerine göre, Türkiye Elektrikli Otomotiv pazarı 2017 yılı ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,3 kat arttı.

Elektrikli ve Hibrid motora sahip modellerin de pazara girmesi ile birlikte, geniş bir yelpazeye ulaşan Türk Otomotiv Pazarında, geçtiğimiz yılın ilk 6 aylık döneminde 328 adet Elektrikli ve Hibrid otomobil satışı gerçekleşmişti. Bu yılın aynı döneminde ise bu rakam 1413 adete ulaştı.
Bu yılın İlk 6 aylık dönemde elektrikli ve hibrid otomobil satış rakamları bir önceki yıla göre 4,3 kat artarken, pazarda yer alan markalara her geçen gün yeni marka ve modeller eklenmeye başladı.

HİBRİD OTOMOBİL SATIŞI 4,3 KAT ARTTI

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) verilerine göre, bu yılın Ocak-Haziran aylarında gerçekleşen 1413 adetlik otomobil satışlarının 33 adetlik bölümünü %100 elektrikli modeller oluştururken, hibrid motor seçeneğine sahip modellerin satış adeti 1380 olarak gerçekleşti.

Hibrid otomotiv pazarında en çok ilgi gören araç modeli Toyota C-HR oldu. İlk 6 ayda 1203 adet Toyota C-HR hibrid otomobil satıldı. Haziran ayı itibariyle pazara adım atan Hyundai Ioniq hibrid ise 23 adetlik rakamı ile listede yer aldı. Hyundai markasının tek platformda yer alan 3 farklı modelini seçenek olarak sunduğu Ioniq, ülkemizde sadece hibrid motor seçeneği ile temsil ediliyor. %100 elektrikli Ioniq ve kablolu hibrid Ioniq modellerinin ise önümüzdeki yıl pazara girmesi bekleniyor.

TÜKETİCİNİN TERCİHİ HİBRİD SUV OLDU

TEHAD Kurucusu Berkan Bayram, Türkiye elektrikli ve hibrid otomobil pazarının 2017 yılı satış rakamlarına baktığımızda Türk otomobil kullanıcısının hibrid modellere daha fazla ilgi göstermeye başladığının görüldüğünü söyledi. Berkan Bayram, tüketicinin özellikle Hibrid otomobil özelinde getirilen ÖTV indirimini benimsediğini ifade ederek, indirimli ÖTV diliminden faydalanan ve Türkiye’de üretilen Toyota C-HR modelini orta sınıfa hitap eden bir aile otomobili olarak değerlendirdiğini belirtti.

Yıl sonuna kadar hibrid otomobil satışlarının artarak devam edeceğini belirten Berkan Bayram; “Geçtiğimiz yıl pazarda sadece 6 markanın 9 farklı Elektrikli ve Hibrid modeli yer alırken, 2017 yılı itibariyle bu sayı 11 markanın 24 farklı modeline yükseldi. Bu yılın başından itibaren Türkiye otomotiv pazarına yeni giriş yapan markaların Elektrikli modellerden ziyade, Hibrid Motor seçeneğine sahip modelleri ile pazarda yer almayı tercih etmeleri özellikle düşük CO2 emisyonu ve düşük yakıt tüketimine sahip olmayı hedeflediklerini ortaya koyuyor. Türkiye’deki otomobil kullanıcısının da artık, daha fazla çevre bilinci ile emisyon oranı düşük çevreyi kirletmeyen modelleri tercih etmeye başlaması memnuniyet vericidir” dedi.

ELEKTRİKLİ ve HİBRİD ARAÇLARA TEŞVİK ARTMALI

TEHAD Kurucusu ve Electric Cars Dergisi Yayın Yönetmeni Berkan Bayram, “2011 yılında dünyada sadece 45bin adet Elektrikli araç satışı gerçekleşmişken, geçtiğimiz yıl itibariyle bu rakam 2 Milyon adete ulaşmıştır. Şurası bir gerçek ki bu eksponansiyel artış önlenemez bir şekilde devam edecek ve 2025 yılı itibariyle satılan her 10 araçtan 4’ü Elektrikli olacaktır. Günümüzde otomotiv markalarının da birbiri ardına yaptığı açıklamalar, bu rakamın doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. Elektrikli otomobilin göreceği bu talep karşısında ülkemiz daha fazla otomotiv ve batarya teknolojisine yatırım yapmalıdır. Özellikle lithium bazlı batarya teknolojisi ve enerji depolama, önümüzdeki 10 yılın en önemli stratejik kalemleri olacaktır” dedi.

Berkan Bayram, Elektrikli ve Hibrid otomobiller tüketici ve yatırımcı tarafında daha fazla teşvik edilmelidir dedi. Teşvik yöntemleri olarak “köprü ve otoyollardan ücretsiz geçiş hakkı, şehir içi otoparklardan ücretsiz yararlanma, şehir merkezlerine giriş üstünlüğü ve ilk alımda parasal destek gibi imkanlar” olarak sıraladı.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir