Türk Telekom Grup Ceo Hakam Kanafanı; “Avrupalı telekom şirketlerinin yatırım ve inovasyon için eşit rekabete ihtiyacı var”

By on 09 Ekim 2013

Türk Telekom Grup CEO Hakam Kanafani, Financial Times ve Avrupa Telekomünikasyon Ağ Operatörleri Birliği (ETNO) tarafından düzenlenen CEO Summit 2013 çerçevesinde, “ABD ve Asya ile Uçurumu Kapatmak” konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Kanafani, Avrupa, Asya ve ABD telekomünikasyon sektörlerinin durumunu değerlendirerek, atılabilecek sonraki adımlar hakkında önerilerde bulundu.

Türk Telekom Grup CEO Hakam Kanafani, 8 Ekim 2013 günü Brüksel’de düzenlenen FT-ETNO CEO Summit 2013 zirvesine panelist olarak katıldı. Dünyanın en prestijli ekonomi gazetelerinden Financial Times ile Avrupa Telekomünikasyon Ağ Operatörleri Birliği (ETNO) tarafından düzenlenen zirve kapsamındaki “ABD ve Asya ile Uçurumu Kapatmak” başlıklı panelde Kanafani, sektörü değerlendirdi.

Avrupa Komisyonu’nun düzenlemelerinin telekomünikasyon sektörüne yönelik olası etkilerinin tartışıldığı zirveye; iş dünyası liderleri, karar vericiler, düzenleyiciler, girişimciler, fikir sahiplerinin oluşturduğu yaklaşık 300 üst düzey yönetici katıldı. Avrupalı telekom operatörlerinin daha geniş bir iş ölçeğine ulaşmak, inovasyonu ateşlemek ve rekabetçiliği yeniden inşa etmek için izlemeleri gereken yolların tartışıldığı panele Kanafani’nin yanı sıra GSMA Genel Direktörü ve Yönetim kurulu Üyesi Anne Bouverot ile Huawei Altyapı Ağ İş Grubu CEO’su Ryan Ring de konuşmacı olarak katıldı. Paneli, Financial Times’ın Telekomünikasyon Editörü Dan Thomas yönetti.

Kanafani: Ekonomik kalkınmada telekom sektörünün rolü büyük

Konuşmasında Avrupa’da telekomünikasyon sektörünün içinde bulunduğu durumla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Telekom Grup CEO Hakam Kanafani, telekomünikasyon sektörünün günümüzde giderek yükselen maliyetlerle tüketicinin artan talepleri arasında bir

denge yakalamanın yollarını aradığını vurguladı. Telekomünikasyon sektörünün ekonomilerin verimliliğinde ve rekabetçiliğinde büyük bir katkısı olduğunu da vurgulayan Kanafani, telekomünikasyon sektörünün sadece kendi sürekliliği için değil, faaliyet gösterdiği ekonomileri desteklemek için de yatırım yaptığının altını çizerek “Telekomünikasyon sektörü ile gurur duyuyorum.” dedi ve şunları ekledi:

 

“Telekomünikasyon sektörünün kaydettiği ilerlemeler olmasaydı, bugünkü dünyamız da mümkün olamayacaktı. Ödeme sistemlerinden insan kaynaklarına, pazarlama iletişimi ve lojistiğe kadar her alanda telekomünikasyon sektörü olarak oynadığımız rolü çok daha iyi anlatabilmemiz gerekiyor.”

“Telekomünikasyon sektörünün diğer sektörlere hizmet edebilmesi için inovasyon temel şart. İnovasyonu sürdürmek için ise belirli bir kârlılığın sağlanabiliyor olması gerekir. Girişimcilerin, araştırmacıların, iş adamlarının bu alana girmesi ve inovasyonun sürdürülebilmesi için telekomünikasyon sektörüne fırsat verilmeli.”

Kurallar tüm oyuncular için geçerli olmalı

Kanafani, konuşmasında telekom sektörünün, e-ticaret, sosyal medya, online arama ve içerik alanında büyük bir müşteri portföyüne sahip olan internet dünyasının büyük şirketlerinin baskısını hissettiğini, Avrupa pazarındaki agresif rekabet düzenlemeleri, pazarın dinamik yapısını algılamada başarısızlık gibi etkenlerin; çok parçalı pazar yapılarına, daha az yatırıma, yavaş inovasyona ve yüksek fiyatlarla düşük servis kalitesine yol açtığını vurguladı.

Avrupa’nın inovasyonu, yeni iş modellerini, yeni pazar deneyimlerini ve dinamik rekabeti teşvik etmesi gerektiğini söyleyen Kanafani, tüm oyuncular için eşit vergilendirme koşullarında, aynı oyun kurallarının geçerli olması ve eşit pazar şartları sağlanması gerektiğini vurguladı. Kanafani, gelişmekte olan ülkelerin Avrupa’yı örnek olarak gördüğünü, bu nedenle Avrupa’daki devletlerin ve düzenleyici otoritelerin yakınsama sürecini çok iyi anlamaları gerektiğini ifade etti.

Telekomünikasyon sektörünün gündemindeki konuların bir ‘ekosistem’ yaklaşımı ile ele alınması gerektiğini belirten Kanafani, “Bilgi teknolojileri ve iletişim alanında yakınsama süreci devam ediyor. Öyle ki, önümüzdeki iki yıl içinde bu ikisi arasında belirsiz bir çizgi bile olmayacak. 21. yüzyılda yaşıyoruz ve sektörün gündemindeki konuları 20. yüzyıl yaklaşımıyla ele almak doğru değil. Bu ekosistemdeki tüm oyuncular için aynı kurallar geçerli olmalı; değişim, tüm ekosistem çapında olmalı.” dedi.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir