Toyota’nın Performans Markası Resmiyet Kazandı: “GR” ve “GR Sport”

By on 21 Eylül 2017

Frankfurt Otomobil Fuarı‘na tüm teknik detaylarıyla Yaris GRMN‘i getirerek, uzun zamandır özlediğimiz performans kimliği için son provayı yapan Toyota, yeni bir dönemin başlangıcını Japonya’da yaptığı resmi açıklamayla gerçekleştirdi.

Lakin başlangıcı yapılan performans markasının detaylarından evvel hafızamızı zorlayıp takvimi Kasım 2016‘ya geri sarmakta fayda var. Toyota’nın motor sporları departmanı olan Gazoo Racing‘in başkanı Koei Saga, o dönem gazetecilerle bir araya gelmiş ve Toyota’nın Mercedes-AMG ve BMW M benzeri bir performans markasının hazırlıkları içerisinde olduğunu duyurmuştu. Supra‘nın da dönüşünün kesinleştiği o dönemde yapılan bu açıklamanın ardından beklentilerin ciddi oranda arttığı Toyota, beklenen hamlesini attı.

“GR” ve “GR Sport” adıyla tanıtımı gerçekleştirilen bu marka, açıklanan detaylara göre ilk modelleriyle sadece Japonya‘da satışa sunulacak. Toyota’nın hibrit modeli Prius ve MPV modeli Noah‘a da yer verdiği GR versiyonlarının detayına baktığımızda, karşımıza standart versiyonlara eklenen tampon, difüzör, diferansiyel ve amortisör gibi ekstra performans parçaları çıkıyor. İçerisinde de bu dokunuştan nasibi alacak olan GR modellerin performans değerleriyse eklenen mekanik parçalarla birlikte belirli oranlarda değişim gösterecek. Avrupa pazarına ne zaman sunulacağı henüz netlik kazanmayan bu versiyonlarla ilgili paylaşılan ilk detaylar üzerinde ufak bir değerlendirme yapmakta fayda var.

Toyota’nın Gazoo ekibiyle başarılı sonuçlar elde ettiği motor sporları organizasyonlarından geleceğini açıkladığı bir performans markasın açıklandığı ilk günden itibaren meraklılarında olduğu gibi bizi de heyecanlandırmıştı. Lakin bugün burada karşımıza çıkartılan GR markasının, bahsi geçen M ve AMG departmanlarına rakip olma konusunda başarılı olması şimdilik pek mümkün gözükmüyor. 2019 yılında sokaklara çıkmasını beklediğimiz Supra’nın heyecanı devam ederken belki de Supra ile birlikte gelecek bir marka GR’nin de üzerinde konumlanabilir. Sürecin nasıl sonlanacağını hep birlikte göreceğiz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir