Toyota’dan Yüzde 30’a Kadar Yakıt Tasarrufu!

By on 11 Nisan 2014

Hibrit teknolojisinin öncüsü Toyota,  yeni geliştirdiği etkileyici termal verime sahip 14 yeni motoru 2015 yılından itibaren pazara sunmayı planlıyor.

Toyota’nın hibrit teknolojisinde elde ettiği kazanımlar benzinin her damlasının verimli kullanılmasını olanak veren yeni geliştiren motorlarda kullanılmaya başlandı. Toyota, bu yeni teknolojisi ile yakıt tasarrufunu ve çevreci performansını en üst düzeye çıkarma amacını taşıyor.

Geliştirilen bu motorlardan birincisi, Toyota’nın normalde hibrit motorlarda kullandığı Atkinson çevriminden yararlanılan 1,3 litrelik benzinli motor. Atkinson çevrimli motorların kullanımı ile kompresyon oranı yükseliyor (13.5) ve yüksek bir sıkıştırma oranı ile boşa giden ısı miktarı azalıyor, böylece termal verim artarak yüzde 38’e yükseliyor. Bu sayede, yeni özellikleri ile günümüz modelleriyle karşılaştırıldığında yakıt tasarrufunda yaklaşık yüzde 15* artış sağlanıyor.

Ayrıca, Daihatsu ile birlikte geliştirilen 1.0 litrelik benzinli motorun termal verimliliği de yüzde 37’e yükselerek, bugünün modellerine göre yakıt tasarrufunda yaklaşık yüzde 30* artış sağlanıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir