Toyota’dan Yeni Bir SUV Atağı: Toyota Corolla Cross ile Tanışın

By on 10 Temmuz 2020
toyota-corolla-cross

Kısa süre önce Yaris merkezli olarak sadece Avrupa pazarı özelinde sunacağı kompakt bir SUV modelin tanıtımını gerçekleştiren Toyota cephesinde hareketlilik devam ediyor.

Pazarda var olan talebin artışıyla da paralel olarak model çeşitlenmesinde hız kesmeyen Japon üretici şimdi de Corolla adıyla daha üst segment bir SUV modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Yaris Cross ile benzer felsefe üzerine geliştirilen Toyota Corolla Cross ilk aşamada Tayland merkezli olarak karşımıza çıkarıldı. Lakin marka tarafından yapılan planlama içerisinde modelin dünyadaki diğer pazarlara da sunulması bekleniyor.

toyota-corolla-cross-2

Toyota’nın küresel altyapısı olan TNGA merkezi üzerine geliştirilen Corolla Cross bu sayede hem hibrit hem de benzinli motor dinamikleriyle satışa sunulacak. Aracın ebatlarıyla ilgili paylaşışan verilere baktığımızda; 4.460 milimetre uzunluğunda, 1.825 milimetre genişliğinde, 1.620 milimetre yüksekliğinde ve 2.640 aks mesafesinde olduğunu görüyoruz.

toyota-corolla-cross-4

Süspansiyon noktasında ise ön bölümde MacPherson tipi bağımsız yapı gelirken arka tarafta ise torsiyon çubuklarının kullanıldığı bir yapı karşımıza çıkıyor. Corolla Cross’un kaputunun altına baktığımızda bizleri 1,8 litrelik benzinli motor karşılıyor.

toyota-corolla-cross-3

Sadece bu ünitenin olduğu versiyon 140 beygir güce v 175 Nm torka sahip olacak. Hibritle birlikte devreye giren elektrik desteğiyle birlikte bu rakamlara 180 beygir dolarlarına kadar esneyebiliyor. Aracın Avrupa başta olmak üzere diğer pazarlara geçiş süreciniyse önümüzdeki günler gösterecek.

toyota-corolla-cross

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir