Toyota’dan Artan Fiyatlar Hakkında Açıklama

By on 05 Ağustos 2020
toyota-turkiye-pazarlama-ve-satis-a.s.-ceosu-ali-haydar-bozkurt-4-1_16_9_1585560911-880x495

Türkiye’nin önemli otomotiv üreticilerinden biri olan Toyota, artan ikinci el ve sıfır otomobil fiyatlarının adeta fırsatçılığa dönüşmesi hakkında konuştu.

Koronavirüs salgını yüzünden aksayan tedarik ve üretim zincirleri ürünlerin fiyatına da yansıyor. Aylarca kepenk kapatan otomobil fabrikaları tekrar faaliyete başlasa da artan talebe yetişemiyor. Hal böyle olunca fiyatların artışına da engel olunamıyor. Türkiye’de özellikle son 6 ayda yaşanan fiyat artışları hem sıfır hem ikinci el araç piyasasında can yakıyor. Toyota Türkiye’de sürücülerin bu konudaki şikayetlerini duyarak bir dizi açıklama yaptı.

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Bu konu; iç içe olan ve kavram karmaşası yaşanan bir konu. Birincisi üretimle ilgili sıkıntı, bir arz sıkıntısı yaratıyor. Üretimin tam kapasite olmaması ve 2 yıldır bekleyen talebin devreye girmesiyle arz sıkıntısı iyice büyüdü. Tabii biz talep patlamasını pandemi olmasa da bekliyorduk. Bu yılın daha iyi bir yıl olmasını bekliyorduk.

Burada tabii şu var; fırsatçılıklar var piyasada. Nasıl var? Piyasadaki ikinci el araç fiyatlarının artması distribütörlere, bayilere soruluyor. 2. el araç piyasası bizim işimiz değil. Biz sıfır araç satarız. Sokaktaki vatandaş arabasını istediği fiyata ilana koyuyor. Koyabilir. Serbest piyasa. O fiyata satar veya satamaz. O fiyata da çıkıp biri alıyorsa ona da kimse bir şey diyemez. Ama ikinci el araç piyasasındaki gelişmenin muhatabı distribütörler değil. Sadece otomobilde değil, her üründe ikinci el otomobil fiyatı sıfıra göre belirlenir zaten. Bugünlerde yaşanan sıkıntı şu; firmalar ikinci elin artmasına neden etki edemez biliyor musunuz? Bayinin elindeki aracın bir liste fiyatı var. Liste fiyatından satılır araba.

Ama bazıları arabasını satın aldıktan sonra üzerine 20 bin lira fark koyarak ilana koyuyorsa bizim elimizden bir şey gelmiyor. Çözüm; 2. el araç alım-satımıyla ilgili bir düzenleme var. Bu düzenleme, uzun zamandır erteleniyor. Bu yasanın bir an önce çıkması lazım. Bayi fiyatını söylüyor, satıyor. Ertesi gün alan kişi fırsatçılık yapıyor. Bayi bunu anlayamaz. Takip de edemeyiz bunu.

Ancak bu fırsatçılığı engellemek için bu düzenleme devreye girse ikinci eldeki başı bozuklukların hemen önüne geçeriz. Bence o konu daha fazla ertelenmemeli. Hem bizim için hem müşteri için hem de ikinci el işi yapan galeriler de bıktılar bu fırsatçılardan.” ifadelerine yer verdi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir