Toyota Türkiye “Geleceğin Liderleri” Programı İlk Mezunlarını Verdi…

By on 29 Temmuz 2013

Toyota Türkiye İnsan Kaynakları Bölümü tarafından yoğun bir hazırlık dönemi ardından başlayan “Geleceğin Liderleri” programı 2013 Temmuz ayı itibariyle ilk mezunlarını verdi. Mezun olan 5 aday Toyota’da yeni görevlerine başladı.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. tarafından geliştirilen “Geleceğin Liderleri” programı ilk mezunlarını verdi. 2010 yılında seçme ve değerlendirme süreci ile başlayan “Geleceğin Liderleri” programının çıkış amacı “Toyota Türkiye’nin yükselen hedeflerine koşmasında rol oynayacak, şirketle aynı vizyona sahip 5 Geleceğin Lideri adayının 2010 yılında işe alımını gerçekleştirmek” olarak belirlenmişti. Binlerce başvuru arasından seçilen Alican Bulutoğlu, Beyza Usak, Faruk Ildır, Gözde Yurtsal ve Hasan Tahsin Bozkurt 2,5 yıllık yoğun eğitim ve oryantasyon programını başarıyla tamamladılar.

“Geleceğin Liderleri” programı için hazırlanan “Bizimle Yola Çıkmaya Hazır mısınız?” başlıklı ilana Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin Kariyer Merkezleri’nin yanında Kariyernet’in kendi veritabanı aracılığıyla binlerce başvuru yapıldı. Toyota Türkiye İnsan Kaynakları, program kapsamında farklı üniversitelerden mezun, minimum 2 yıllık tecrübeli adaylarla önce telefon mülakatı sonra kişilik envanteri ve İngilizce testi eşliğinde yüz yüze mülakatlar gerçekleştirdi. Tam günlük bir Değerlendirme Merkezi çalışmasına katılan adayların, hem takım hem bireysel performansları gözlemlenerek yetkinlikleri değerlendirildi. Son aşamada ise 5 aday belirlenerek CEO ile tanıştırıldı ve geleceğe dair hedeflerini paylaştılar.

Program, yaygın olarak bilinen “Yönetici Adayı” programlarından katılımcı profili, süre ve içerik olarak farklılık göstermektedir. 2.5 yıllık bir eğitim ve oryantasyon programına tabi tutulan adaylar, geçen süre içinde her altı ayda bir farklı bir direktörlükte çalışarak çeşitli başlıklarda eğitimler aldılar. Şirketin hemen bütün departmanlarında görev alarak bu programı tamamlayan 5 aday, temmuz ayı itibariyle organizasyonun ve kendi taleplerinin en çok örtüştüğü pozisyonlara yerleşerek Toyota Türkiye bünyesinde işe resmen başlamış oldular.

Uluslararası ve oldukça tanınmış birkaç firmanın esinlenerek benzer çalışmalar yaptığı bu “örnek” program yılın sonunda iyileştirmeler ve geliştirmelerle 2. turuna başlayacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir