Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. 20.Yıl Kutlamalarında Üretim ve Yatırımda Artış Müjdesi Verdi

By on 15 Ekim 2014

Sakarya – Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. üretimde 20. yıla ulaşmasının coşkusunu bugün yapılan bir törende 3,500 çalışanıyla kutladı. Türkiye’nin ihracat liderleri arasında yer alan Toyota Otomotiv Sanayi, halen Corolla ve Verso modellerini üretiyor. 2014 yıl sonunda 135 bin adet otomobil üretmeyi ve bunun yüzde 85’i ihraç etmeyi planlayan Toyota Otomotiv Sanayi, yıl sonunda 2 Milyar Dolar’lık ihracat hedefine ulaşmayı planlıyor.

Toyota Otomotiv Sanayi, Toyota’nın Avrupa’daki üretim tesislerinden biri. 1990 yılında Toyota’nın ikinci Avrupa üretim tesisi olarak kurulan Toyota Otomotiv Sanayi, 1994 yılında Sakarya’da üretim faaliyetine başladı. Kümülatif üretim adedi ise 1.5 Milyon’u geçti.

1994 yılından bu yana Sakarya’daki tesisinde üretim ve ihracat faaliyetlerini yürüten Toyota Otomotiv Sanayi, yakın gelecekteki üretim ve yatırım artışı için hazırlıklarını sürdürüyor.

Toyota_Motor_20inci_Yil_KutlamasiToyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin Sakarya’daki üretim tesislerinde gerçekleştirilen 20.yıl kutlama töreninde konuşan Toyota Motor Avrupa Başkan ve CEO’su Didier Leroy, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye çalışanlarına şu mesajı verdi; “Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik büyüme potansiyeline sahip olduğuna tamamen inanıyor ve buradaki Toyota çalışanlarının yeteneklerine güveniyorum. Bu tesisin yüksek rekabetçiliğine güvenerek, yakın bir gelecekte TMMT’nın üretimini arttırmasına yönelik karar alındı ve tam olarak bunun nasıl şekilleneceğine dair çalışmaları halen yürütüyoruz.”

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Genel Müdür ve CEO’su Orhan Özer ise bu özel günde yanlarında olan tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Tesisimiz, başarılı performansı sayesinde üretim ve yatırım artışına layık görüldü. Tüm ekip arkadaşlarım, her bir çalışanımız bugünkü başarımızda pay sahibidir. Her zaman uyumlu işbirliği içinde olduğumuz ve katkılarını bundan sonra da sürdüreceklerinden emin olduğum yan sanayimize de çok güveniyoruz. Destekleri için tüm iş ortaklarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bugüne kadar yapılan toplam yatırımın 1.9 Milyar Dolar’a ulaştığı Toyota Otomotiv Sanayi, 2002 yılında ihracata başladı ve kümülatif ihracat tutarı 20 Milyar Dolar’ı geçti. Eylül 1994 yılından bu yana üretilen 1.5 Milyon adet otomobil modelleri şunlardır:

– Corolla (Corolla Wagon dahil olmak üzere yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve halen onbirinci nesil)

– Auris (2007-2012 döneminde üretildi)

– Verso (2004 yılında başladı, 2009 yılından bu yana mevcut model)

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir