Toyota Geliştirdiği Robot Teknolojisi İle Sağlık Alanında da Hizmet Sunuyor!

By on 28 Mayıs 2014

Temel felsefesi olan “insana saygı” ilkesiyle hareket eden Toyota, hastalık ve yaralanma sonucunda yürüme ve denge problemi yaşayanlar için “Yürüyüş Asistanı” ve “Denge Asistanı” adı verilen robotlar geliştirdi. 2007 yılında Fujita Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde başlanan çalışmalar sonucu ilk kez 2011 yılında test edilen robotların işlevsel özellikleri büyük ölçüde artırılırdı. Fizik tedavinin başlangıç aşamalarında destek sağlayan robotlar, yürüyemeyecek durumda olan felçli hastaların bacakları için doğal yürüyüş ve denge eğitimleri sağlıyor.

Denge AsistanıBacak felci olan hastaların rehabilitasyonunda kullanılan Yürüyüş Asistanı robotlar, bacak savuruşu, diz güçlendirme ve vücut ağırlık desteği sağlayarak eklem hareketlerinin düzeltilmesine yardımcı oluyor. Denge Asistanı robotlar ise hastalara, kayak, tenis veya rodeo gibi eğlenceli oyun arayüzleri kullanarak bağımsız bir denge eğitimi veriyor. Böylece hastaların vücut denge hareketlerinde iyileştirmeler sağlanıyor.

Yürüyüş Asistanı.Bu tür sağlık sorunlar ile karşılaşan tüm insanların hareket özgürlüğünü sağlamak için Toyota tarafından geliştirilen robotların seri üretimine planlanan tarihten çok daha önce geçileceği bildirildi. Yürüyemeyen veya yürürken denge problemi yaşan insanların en büyük yardımcısı olacak  robotların klinik deneyleri 2014 yılının sonbaharında 20 sağlık tesisinde başlayacak ve ardından insanlığın hizmetine sunulacak.

Yürüyüş Asistanı

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir