Toyota Destekleyecek, Eko-Okullarda Çocuklar Trafik Sorununa Çözüm Üretecek!

By on 26 Aralık 2012

Toyota Uluslararası Çevre ve Yenilikçi Fikir Yarışması’nın yeni dönemi başlıyor. Türkiye’de bulunan Eko Okullar ile Toyota Bayilerinin ortak çalışması ile oluşturulacak projelerin yer alacağı yarışmanın teması “Sürdürülebilir Ulaşım” olacak. Bu sene çevre, güvenlik, sağlık ve sıkışıklık gibi trafik ile ilgili konular üzerinde uygulanabilir projelerin üretilmesini hedefleyen bu seneki yarışma, ülkemizde Toyota ve TÜRÇEV işbirliği ile 2007 yılından bu yana düzenleniyor.

Türkiye’de bulunan Eko Okullar, bu kez de ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olan trafik konusunda yenilikçi ve yaratıcı fikirler geliştirip yarışacaklar. Toyota Avrupa Fonu ve Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE) 2005 yılından bu Eko Okullarda başlattığı Çevre ve Yenilikçi Fikirler Yarışmasının 2012-2014 yıllarını kapsayan yeni dönem teması “Sürdürülebilir Ulaşım” olarak belirlendi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından koordine edilen Eko-Okullarda bulunan çevreci öğrenciler, bölgelerindeki Toyota bayileri ile birlikte günümüzün büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan ulaşıma bağlı çevresel sorunlar, güvenlik, sağlık ve trafik sıkışıklığına yönelik projeler üretecekler.

Yaratıcı ve uygulanabilir çözümlerin üretileceği yarışma ile öğrenciler yaşadıkları çevrenin sorunlarına karşı duyarlılıklarını gösterirken, fikirlerini hayata geçirme fırsatını da elde edecekler. Öğrenciler, Toyota Bayileriyle hazırladıkları uygulanabilir proje tekliflerini Mayıs 2013 tarihine kadar sunabilecekler. Bu başvurular arasından ulusal jüri tarafından proje fikirleri değerlendirilecek ve ardından aktarılacak fon ile projeler Mayıs 2014 tarihine kadar hayata geçirilecek. Haziran 2014’te de jüri değerlendirmesi sonucunda ulusal şampiyon belirlenecek ve ödüllendirilecek.

Türkiye’de ilki 2007-2009 yılları arasında düzenlenen yarışmada “İklim değişikliği: Enerji tasarrufu yapalım”,  ikincisinde ise “Haydi Atıkları Azaltalım! Az Tüket, Yeniden Kullan, Geri Kazandır” ana temaları işlenmişti. Toyota Avrupa Fonu ve Eko-Okullar Uluslararası Programı tarafından başlatılan ve eko-okulların katıldığı  Çevre ve Yenilikçi Fikirler yarışmasına 20.000 Euro’luk fon aktarılıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir