Toyota Bir Kez Daha En Çevreci Markası Seçildi…

By on 29 Haziran 2012

 Toyota, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı tarafından gerçekleştirilen “En İyi Küresel Yeşil Markalar” (Best Global Green Brands) raporunda bu yıl da dünyanın en çevreci markası seçilerek birinciliğini korudu. Global pazarlarda firmaların gerçekleştirdikleri çevresel uygulamaların gözlemlenerek kamu algısıyla karşılaştırıldığı rapor, Toyota’nın çevresel sürdürülebilirliğe verdiği önemi bir kez daha ortaya koydu.

Çevreci teknolojiler geliştirmenin yanısıra operasyonlarını da doğa ile uyumlu bir şekilde  yürütme çabasını 40 yılı aşkın bir zamandır sürdüren Toyota, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı tarafından bu yıl da dünyanın en çevreci markası şeçilerek zirvedeki yerini korudu.  Bir kez daha dünyanın en çevreci markası olarak seçilen Toyota’nın çevreyi öncelikli yönetim modeli olarak alma konusunda örnek ve öncü olduğunun belirtildiği raporda, markanın çevreci yaklaşımlarını toplumla anlamlı bir şekilde paylaşabildiği de kaydedildi. Dünyanın önde gelen markalarının çevresel uygulamalarının kamu üzerinde yarattığı algının ölçümlenmesiyle hazırlanan raporda Toyota’nın tam hibrit teknolojisine sahip Prius modelinin seri üretime geçişinin 15.yılında çok dikkat çekici bir yaygınlık kazanmasının önemine değinildi. 

Sürdürülebilirlik algısını çevresel performans bilgileri ile birleştiren Best Global Green Brands (En iyi global yeşil markalar) raporu, tam hibrit teknolojisinin Toyota’nın güçlü çevreci performansına önemli katkı yapmayı sürdürdüğünü de gösterdi. Dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili Prius’un yaratıcısı Toyota,  dünya çapında 4 milyon adedi aşan hibrit araç satışı gerçekleştirirken, bu satışların 430 bini Avrupa’lı müşterilerin tercihiyle gerçekleştirildi. Avrupa’daki tam hibrit araç satışları yüzde 10 oranında olan Toyota, 2012 yılında bu oranı yüzde 14’e yükseltme hedefi de belirledi. Yakın gelecekte tüm modellerinin hibrit versiyonunu üretmeyi de hedefleyen Toyota, Yaris Hybrid ile  B segmentinde yeni bir dönemin öncülüğünü üstlendi. Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı raporunda, 15 yıldır seri olarak üretilen Prius, 7 kişilik Prius+ ve Prius Plug-in Hybrid ile Toyota’nın üstün eko-araç üretme konusundaki kararlılığına da ayrıca dikkat çekildi.

Toyota, karbon emisyonlarının azaltılmasını amaçlayan üretim yaklaşımı ile birlikte ayrıca yeniden kullanım ve geri kazanım yoluyla doğal kaynakların korunmasına yönelik çalışmalarını da büyük kararlılık içinde sürdürüyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir