Toyota, 3’ncü Kez Üst Üste Dünyanın En Çevreci Markası Seçildi!..

By on 13 Haziran 2013

Toyota, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı tarafından gerçekleştirilen “En İyi Küresel Yeşil Markalar (Best Global Green Brands)” raporunda üst üste 3’ncü kez dünyanın en çevreci markası seçilmeyi başardı. Tüm sektörleri kapsayan rapor, yaklaşık 10 bin tüketici ile yapılan araştırma sonucunda oluşturuldu.

Çevreci teknolojiler geliştirmenin yanısıra operasyonlarını da doğa ile uyumlu bir şekilde yürütme çabasını 40 yıldır aşkın bir süredir sürdüren Toyota, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı tarafından bir kez daha dünyanın en çevreci markası şeçildi. Yaklaşık 10 bin tüketiciyle yapılan araştırma raporuna göre Toyota sürdürülebilir çevrecilik bazında liderliğini devam ettirirken Toyota Prius gibi otomobil pazarında öncü olan yenilikçi ürünlere yatırım yapması ve operasyonlarında gaz salımı, su ve enerji tüketimini azaltmak adına programlar geliştirmesi tüketicinin kararında başrolü oynadı. Üst üste 3’ncü kez  bu başarıyı yakalayan Toyota, 5 milyon 200 bini aşan hibrit ve çok daha az yakıt tüketen otomobil satışıyla CO2  salımında yaklaşık 35 milyon tonluk bir azalma sağladığı raporda yer aldı.   Toyota 2015 yılı sonunda 21 yeni ya da iyileştirilmiş hibrit modeli ile birlikte hidrojen yakıt hücreli otomobilini de piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Markaların tüketicilerde oluşturduğu sürdürülebilirlik algısının çevresel performans bilgileri ile birleştiren Best Global Green Brands (En iyi küresel yeşil markalar) raporu Toyota’nın çevreyi öncelikli yönetim modeli olarak alma konusunda örnek ve öncü olduğunu, bununla birlikte çevreci yaklaşımlarını toplumla anlamlı bir şekilde paylaşabildiğini de ortaya koydu. Toyota’nın 2020 Vizyonu’nda da  yer alan sürdürülebilir topluma katkıda bulunma mottosu da bu sonuçlar ile güç kazandı.

Toyota Yaris HybridÜretimde de çevreci

Toyota, uzun vadeli sürdürülebilir çevreci yaklaşımı kapsamında, Avrupa’daki tesislerinde de bir çok çevreci girişimi hayata geçirdi. Toyota çevreci yönetim sistemleriyle İngiltere’de ISO 14001 belgesi alabilen ilk otomotiv fabrikası oldu. İngiltere’deki fabrikada  16 bin 800 adet güneş paneli ile endüstriyel bir alana kurulmuş en büyük güneş paneli ağı kuruldu.  Bu  güneş paneli ağı tam kapasitede yılda  7 bin adet araba üretebilecek kadar enerji toplayabiliyor. Toyota aynı zamanda Fransa’da elektrik araçları deneme programlarıyla yeni bir uygulama başlattı. Self Servis otomobil projesinde, Toyota I-Road da dahil olmak üzere 70 ultra kompakt elektrikli otomobil kullanılarak emisyonun azalması amaçlanacak. Toyota ayrıca benzersiz merkezi bir otomobil paylaşım yönetim sistemi  de geliştirdi. Kullanıcılar akıllı telefonlar aracılığı ile seyahatler planlayıp, araç uygunluğunu kontrol edecekler ve rezervasyon yapabilecekler.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir