Toplu Taşıma Elektrikleniyor: Mercedes eCitaro

By on 11 Temmuz 2018

Kurduğu EQ markası altında elektrikli otomobil geleceğini şekillendirme gayreti içerisinde olan Mercedes, ticari araçlarda hızlı bir ivmelenme içerisinde. Elektrikli Fuso ile önemli girişimlerinden birisi kısa süre önce gerçekleştiren şirket şimdi de eCitaro ile otobüs sınıfında yeni bir sayfa açıyor.

mercedesecitaro13

Özellikle Avrupa’da ciddi bir artış gösteren elektrikli toplu taşıma trendlerine cevap verebilmek adına oyuna sürülen model, standart versiyonuyla dünyanın hemen her yerinde boy gösteriyordu. Mercedes’in tanıtım etkinliğinde ilk siparişlerini aldığını da belirttiği eCitaro, standart versiyona benzerlik ve farklılık gösteren yanlara sahip.

mercedesecitaro4

Teknik özellikler

Dilerseniz tasarımsal detaylar öncesinde elektrikli Citaro’nun sunduğu teknik değerlerden bahsedelim. Tabloya baktığımız zaman karşımıza ilk olarak 335 beygirlik güç ve 970 Nm’lik tork çıkıyor ki bu rakamların geleneksel dizel motorları aratmadığını söyleyebiliriz. Söz konusu elektrikli bir araç olduğu için güç ve tork gibi bölümlerinin yüksek olacağı tahmin edilebiliyor.

mercedesecitaro14

mercedesecitaro15

“Peki işin menzil kısmında ne var?” diye soracak olursanız bunun değişken olduğunu ilk adımda söylemeliyiz. Lityum-iyon yapıya sahip bataryaların kullanıldığı eCitaro’da üç farklı paket sunuluyor. Bataryaların modül sayılarına göre değişmekte olan bu seçenekler toplamda altı, sekiz ve on modül şeklinde tercih edilebilmekte. Mercedes’in açıkladığı ilk veriler otobüsün bizlere en az 150 kilometre menzil sunabileceğini gösteriyor. İdeal koşullarda ve en üst pakette ise bu değer 250 kilometreye kadar esneklik gösterebilmekte.

mercedesecitaro19

İlk duyduğunuzda bu değerler size yetersiz gelebilir. Lakin eCitaro’nun on adet batarya modülüyle gelen versiyonunda 13,4 tonluk bir ağırlığa sahip olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. 90 kişiye kadar yolcu desteği sunabilen modelin 6 tona kadar yük desteği de söz konusu. eCitaro’yu standart versiyon olan Citaro’dan ayıran temel noktalar tasarım üzerinde birleşiyor.

mercedesecitaro6

Ortak platform üzerine geliştirmelerine karşın elektrikli versiyonun ön bölge başta olmak üzere genelinde makyaj niteliğinde değişimler yer almakta. İki adet batarya ünitesinin tavanında taşıyan eCitaro’nun üretiminin bu yılın son çeyreği içerisinde başlayacağını açıklayan Mercedes, Hamburg’da görevlendirilmek üzere 20 adet siparişi cebine koymuş durumda.

mercedesecitaro9

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir