Tomtom’a Göre İstanbul’daki Trafik Sorununu Avrupa Yakası’ndaki Bağlantı Noktaları Çözecek!

By on 04 Nisan 2013

161 şehrin trafik yoğunluk derecelerini belirleyen TomTom’un en son ‘Trafik Sıkışıklık İndeksi’ne göre İstanbul’daki trafik sorunun çözümü kıtalar arası geçisle değil, Avrupa yakasındaki bağlantı noktalarından sağlanabilir. TomTom İstanbul’u Avrupa’nın en sıkışık 2. şehri olarak belirledi.

Amsterdam, 4 Nisan 2013 – Dünya navigasyon, harita ve trafik lideri TomTom, bugün 5 kıtada bulunan 161 şehrin 2012 yılına ait trafik sıkışıklığını ölçen ve 2011 yılına ait kıyaslamayı da içeren en son Trafik Sıkışıklık İndeksi’nin sonuçlarını duyurdu. İndeks, Moskova’yı Avrupa’daki trafiğin en sıkışık ve yoğun olduğu şehri olarak belirlerken, İstanbul 2. sırada yer aldı.

Rapor; İstanbul’da gün içerisinde yoğun olmayan saatlerde bile seyahat sürelerinin normalden %55 ve sabahın sıkışık saatlerinde ise %80 oranlarında daha uzun olduğunu tesbit etti. Aynı rapor ayrıca akşam saatlerinde; trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda sıkışılığın normalden %125 daha fazla olduğunu belirledi. Kişilerin yılda trafikte kaybettiği zaman ise yaklaşık 118 saat olarak açıklandı. Uzmanlar bu rakamlara dayanarak İstanbul’da genel anlamda birsürücünün günün her saatinde normalden yarı katı daha fazla zaman harcadığını söylediler. Uzmanlar ayrıca akşam ve sabah sıkışıklıklarında ise bir sürücünün normalin en az iki katı daha uzun bir zamanı yollarda harcadığını belirtti.

2012 yılında Genel Sıkışıklık Seviyesi açısından sıralanan en sıkışık şehirler şunlardır:

1.            Moscova %66                          6. Los Angeles %33

2.            Istanbul %55                          7. Sidney %33

3.            Varşova %42                           8. Stuttgard %33

4.            Marsilya %40                          9. Paris %33

5.            Palermo %39                        10. Roma %33

 

Avrupa şehirleri için 2012’de genel sıkışıklık seviyesi %24’tür.

TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “TomTom’un yapmış olduğu ve Istanbul’un %99,5 oranında bütün anayollarını, sokaklarını ve caddelerini kapsayan araştırması, İstanbul’daki trafik sorunun çözümünün kıtalar arası geçisle olmayıp, Avrupa yakasındaki bağlantı bölgelerinde yapılması gerektiğini belirledi”.

TomTom Sıkışıklık Endeksi, kamuoyuna, iş çevrelerine, endüstriye ve politikacılara kentsel alanlardaki sıkışıklık seviyelerine ilişkin doğru ve önyargısız bilgi sağlar. Gerçek zamanlı trafik bilgileri ve yön bulma teknolojisi ile birleştiğinde, trafik bu sıkışık alanlardan şehirlerdeki ve kentsel alanlardaki sıkışıklığın giderilmesine yardımcı olarak akmaya devam etmektedir.

TomTom’un Sıkışıklık Endeksi’nin dünyada şehirleşmiş bölgelerde trafik yoğunluğunun en doğru barometresi olduğu düşünülüyor. TomTom’un trafik veritabanı, altı trilyonun üzerindeki veri ölçümlerini kapsamaktadır ve her geçen gün beş milyar ölçüm eklenerek büyümektedir.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir