Tofaş Geçen Yıl 434 Milyon Lira Net Kar Elde Etti!

By on 07 Şubat 2014

Tofaş’ın 2013 yılında net satış gelirleri 7 milyar lira, net karı ise 434 milyon lira oldu

Tofaş’tan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl ürettiği 240 bin araçla Türkiye’deki toplam araç üretiminin yüzde 22’sini tek başına gerçekleştiren Tofaş, iç pazar ve ihracat performansıyla denge yaratarak iş hacmini korudu.

Tofaş, Avrupa pazarlarındaki daralmaya rağmen geçen yıla oranla yüzde 3 artışla 160 bin adet araç ihracatı gerçekleştirirken, 2013 yılını, net satış gelirlerinde 7 milyar lira, net karda ise 434 milyon lira seviyesinde tamamladı.

2013 yılında 512 milyon dolar dış ticaret fazlası veren Tofaş, ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etti. Temsil etmekte olduğu; Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla 2013 yılında 100.441 adet araç satışı gerçekleştirerek iç pazardan yüzde 12 pay aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Kamil Başaran, 2013 yılının sektörde zorlu ve rekabetçi ortamın yaşandığı bir yıl olduğunu belirterek, “Bu dönemde rekabet gücümüzü kaybetmeden ulusal ve uluslararası arenada güçlü konumumuzu sürdürdük” dedi.

İç pazar ve ihracat performansları arasında iyi bir denge kurarak iş hacimlerini koruduklarını aktaran Başaran, Tofaş’ın bugün, 80 ülkeye ihracat gerçekleştirirken iç pazarda üretimden satışı yüzde 80’e ulaşan bir otomotiv şirketi konumunda bulunduğunu ifade etti.

 

2013’ün, Tofaş’ın geleceği öngörme kabiliyetinin önemli bir göstergesi olan yeni yatırımlara imza attığı bir yıl olduğunu belirten Başaran, şunları kaydetti:

“Bu yatırımların yerli üretim oranı ve yaratacağı ihracat hacmiyle, Türk otomotiv sektörü ve ekonomisi için de büyük fırsatlar ortaya koyacağını düşünüyoruz.  Doblo Amerika projesiyle 360 milyon dolarlık ek yatırım yaparak, 2014-2021 arasında Kuzey Amerika ve Kanada’ya yaklaşık 175 bin araç ihraç etmeyi planlanıyoruz. Yeni yatırım kapsamında mevcut  Doblo modelini de Türkiye ve diğer pazarlar için yenileyeceğiz. 2015 yılının ikinci yarısında ise üretimine başlamayı planladığımız yeni binek otomobil projesi için 520 milyon dolar tutarındaki ek yatırımla 2015-2023 yılları arasında, 580 bin adet araç üretmeyi, bu rakamın üçte birini ihraç etmeyi hedefliyoruz.

Tofaş olarak, bu iki projeyle Türkiye’de 900 milyon dolara yakın yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Bu yatırımlar Tofaş’la birlikte gerek sektörümüzün gerekse ülkemizin global alandaki rekabet gücünü perçinleyecek dev bir adım olacak. Geçtiğimiz yıl ayrıca Tofaş’ı dünya klasmanına çıkaracak bir başarıya da imza attık ve WCM – Dünya Klasında Üretim Programı’yla ‘Altın Seviye’ye yükseldik. Endüstriyel alandaki standartlarımızı dünya klası seviyesine yükseltmek amacıyla başladığımız ve bugün 175 Fiat–Chrysler Grup fabrikası ile grubun 350 tedarikçisinin fabrikalarında uygulanan programda, Altın Seviye’ye çıkan iki fabrikadan biri olduk. Bu başarı yeni projeler için sektörde global oyuncuların arasında tercih edilirliğimizi güçlendiriyor.”

2013 yılı marka performansları

Verilen bilgilere göre, Fiat markası 2013 yılında 97 bin 593 adet perakende satış gerçekleştirdi ve yüzde 11.4’lük pazar payı elde etti. Bu dönemde Fiat Linea, yaklaşık yüzde 6’lık pazar payıyla Türkiye’nin en çok satılan otomobili, Fiat Doblo ise yüzde 11,5’lik pazar payıyla segmentinin en çok satılan hafif ticari aracı oldu.

Fiat, söz konusu satış grafiği ile otomobil pazarından yüzde 7,6 pay alırken, hafif ticari araç pazarında yüzde 25’lik paya sahip oldu.

Premium segmentteki Lancia, Alfa Romeo ve Jeep markaları toplamda 2 bin 785 adetlik satış rakamına ulaştı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında artışa imza attı. 2013 yılını 23 adetlik Ferrari satışı ile kapatan FerMas

AŞ, Maserati markasında ise toplam satışını ikiye katlayarak 40 adetlik araç satışı gerçekleştirdi.

Tofaş çatısı altındaki markalara kişiye özel finansal çözümler üreten Koç Fiat

Kredi’nin yaşayan 2013 yılında 1.275 milyon liraya yükseldi. Portföyündeki aktif müşteri sayısı 85 bin adede ulaşan Koç Fiat Kredi, Tofaş’ın 2013 yılındaki perakende satışlarının yüzde 56’sını kredilendirmiş oldu.

Tofaş, sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde, ekonomik anlamda yarattığı katma değer ve istihdam katkısının yanında topluma fayda sağlayan sosyal sorumluluk projelerini 2013 yılında da devam ettirdi.

Tofaş, eğitim faaliyetlerini, 2013 yılında 242 öğrencinin mezun olduğu, Koç Holding’in hayata geçirdiği “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” projesi ile entegre yürütülen Fiat Laboratuvarları üzerine yoğunlaştırıyor.

Tofaş, rekabetçi, etik değerlere sahip sporcu ve spor adamlarını yetiştirmeye odaklanan, 1974 yılında kurulan Tofaş Spor Kulübü ile sportif faaliyetlere de desteğini sürdürüyor.

Bu anlayışın önemli adımlarından biri olan ve 2013 yılında 9 ilde, 23 noktada 4.500’e yakın öğrenciye basketbol eğitimi verilen Tofaş Basketbol Okulları ile gençlere katkı sağlamaya devam ediyor.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir