Tofaş, 2012 Yılında da “En Yüksek Kurumsal Yönetim Notuna Sahip Otomotiv Şirketi” Oldu!

By on 13 Kasım 2012

Tofaş’ın kurumsal yönetim derecelendirme notu 10 üzerinden 9,03 seviyesine yükseldi.  Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından revize edilen Tofaş’ın “Kurumsal Yönetim” notu 8,58’den (85,83) 9,03’e (90,25) yükseltildi. Türk otomotiv sektörünün öncüsü Tofaş, bu not artışıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Kurumsal Yönetim Endeksi’nde “en yüksek nota sahip otomotiv şirketi” olma başarısını 2012 yılında da sürdürdü.

Tofaş CEO’su Kamil Başaran, “Kurumsal Yönetim Endeksi’nin kurulduğu 2007 yılından beri notumuzu her sene yükselttik. Kurumsal yönetim ilkelerine uyum çerçevesinde bugün ulaştığımız nokta, Tofaş’ın tüm paydaşlarımıza karşı adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir anlayışla yönetildiğinin en önemli göstergesidir. Tofaş’ın en yüksek “Kurumsal Yönetim” derecelendirme notuna sahip otomotiv şirket olması da bizi ayrıca gururlandırmaktadır” açıklamasını yaptı.

Türk otomotiv sanayinin öncü kuruluşu Tofaş’ın Kurumsal Yönetim derecelendirme notu 10 üzerinden 9,03 seviyesine yükseltildi. İMKB Hisse Senedi Endeksleri Temel Kuralları çerçevesinde, Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından “Pay Sahipleri”, “Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık”, “Menfaat Sahipleri” ve “Yönetim Kurulu” olmak üzere dört ana başlık altında hazırlanan yeni dönem raporu kapsamında, Tofaş’ın geçen yıl 8,58 (85,83) olan Kurumsal Yönetim derecelendirme notu 9,03’e (90,25) yükseltildi.

Tofaş CEO’su Kamil Başaran, “Kurumsal Yönetim” derecelendirme notunun 10 üzerinden 9,03’e yükseltilmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Bu not artışı Tofaş’ın tüm paydaşları için uzun soluklu değer yaratma anlayışının bir sonucudur. Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum çerçevesinde bugün ulaştığımız nokta, Tofaş’ın tüm paydaşlarımıza karşı adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir anlayışla yönetildiğinin en önemli göstergesidir. Tofaş’ın en yüksek “Kurumsal Yönetim” derecelendirme notuna sahip otomotiv şirket olması ve bunu sürdürmesi de bizi ayrıca gururlandırmaktadır.”

“Endeksin Kuruluşunda Yer Aldık, 5 Yıldır Notumuzu Sürekli Artırdık”

Tofaş CEO’su Kamil Başaran, Tofaş’ın İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi’nin kurulmasını sağlayan 5 şirketten biri olduğunu belirterek, “Endeksin kurulduğu 2007 yılından beri her yıl notumuzu yükselttik. Tofaş’ın 2007 yılında 10 üzerinden 7,57 olan notunun 2012 yılı itibariyle 9,03 seviyesine ulaşması dikkat çekici bir başarıdır. Tofaş olarak yatırımcılarımız ve paydaşlarımız yanı sıra, toplum güveninin tesis edilmesinde önemli bir rol oynadığına inandığımız “Kurumsal Yönetim” performansımızı daha da yukarılara taşımak için aynı özen ve istekle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kurumsal Yönetim Endeksi Hk:

İMKB’de işlem gören şirketlerin SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uygunluğu konusunda önemli bir referans oluşturan “Kurumsal Yönetim Endeksi”, şirketlerin fiyat ve getiri performanslarının Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyumlarıyla beraber ölçülmesi sonucunda oluşuyor.  Bugün itibariyle Kurumsal Yönetim Endeksi’nde 40 şirket bulunuyor. Söz konusu Endeks’e dâhil şirketler arasında Tofaş, 10 üzerinden 9 puanı aşan üçüncü Koç Grubu şirketi oldu.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir