Ticarette Konfor Arayanlara: Fiat Pratico!

By on 05 Mayıs 2013

Ticaret denince akla ilk gelen otomobil markası sizce kim? Bunu sokaktaki on kişiye sorarsak eminim bunların en az yedi tanesi aynı yanıtı verecektir. Bu marka elbette Fiat! Türk tüketicinin beğenisini kazanan Doblo, Fiorino gibi araçlarının harmanlanıp arkası açık kamyonete dönüştürüldüğü modeli Pratico’nun testini yapmak için bizde kolları sıvadık ve sizler için yazıya dökmeye karar verdik. Bu seferki test perspektifimizi biraz olsun otomobilin dışına çıkararak işin biraz da ticari boyutunu da düşünerek umarız sizler adına Fiat Pratico’yu biraz olsun tanıtmış oluruz…

TASARIM

Pratico’ya önden baktığımızda Doblo… Ancak arkaya doğru ilerlediğimizde ise Doblo’yu ustaca kamyonetleştirildiğine şahit oluyoruz! Ticareti konforla iyi bir şekilde kombine etmesini bilen Fiat mühendislerinin son eseri olan Pratico, adından da anlaşılacağı üzere ticaretle konforu pratikleştiren bir model olmuş… Genel tasarım özelliklerine baktığımızda bir ticari araçta bulunması gereken hatta artan her türlü tasarım özelliğine sahip bir araç Pratico… Dış tasarımda ön tamponda plastiğin daha fazlaca kullanıldığı Pratico’nun arkaya doğru uzanan far yapısı, büyükçe kullanılmış Fiat logosu, üzerinde sinyal lambaları bulunan yan aynalarıyla Pratico bir ticari araçta tasarımsal anlamda nerelere geldiğinin en büyük kanıtı gibi!

KONFOR VE İÇ MEKAN

Yazının başında da belirttiğimiz üzere konfor özellikleriyle otomobillerle yarışan Fiat ticari araçlarında olduğu gibi Pratico’da da konfor özellikleri oldukça tatmin edici seviyede sunulmuş… Dijital klima sisteminden tutun CD-MP3 çalar sistemine kadar, Star&Stop özelliğinden tutun da yol bilgisayarına kadar sürücüsünün rahatını düşünen bir araç haline getirilen Pratico, diğer Fiat modellerinde de kullanılan klasik üç kollu direksiyon ve üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları da oldukça şık olmuş.

Bununla birlikte fonksiyonellik bakımından da iddialı olan Pratico’nun kokpit bölümünde sunulan pratik eşya gözleriyle sürücüsüne oldukça uygun alanlar oluşturulmuş… Test süremiz boyunca bir otomobilin sunduğu rahatlık ve konforu bize sunan bu yakışıklı ticariye bizde beş yıldız veriyoruz!

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ

Test aracımızın motor kaputunun içinde yer alan 1.6 litrelik dizel Multijet motoru 105 beygirlik bir güç üretip bunu 290 Nm’lik tork oranıyla destekliyor. Altı ileri manuel vitese sahip olan Pratico şehir içinde 5.6 litrelik yakıt tüketimiyle cimri bir ticari olduğunu bize kanıtladı! Performans bakımından rakipleri arasında sıyrılmasını bilen Pratico’da bizim önerimiz 1.6 veya 2.0 litrelik motor versiyonlarını almanız. Çünkü 1.3 litrelik motor kasaya atacağınız yükü de göz önünde bulundurursak aracın çekişinde olumsuz bir etki oluşturabilir…

GÜVENLİK

Bir ticari araçta hiç kuşkusuz en önemli unsur güvenliktir. Pratico’da güvenlik ekipmanlarıyla sınıfında fark oluşturmuş… Test aracımızda standart olarak sunulan güvenlik öğeleri arasında öne çıkanlar ise ABS, EBD (Elektronik fren dağıtım sistemi), sürücü ve yolcu hava yastıkları geliyor. Aracı kullanırken bize verdiği güveni bu ekipmanlara borçluyuz.

FİYAT

Test aracımız olan Fiat Pratico 1.6 105 HP’nin anahtar teslim satış fiyatı 35.550 TL’dir.

SONUÇ

Sonuç olarak Fiat’ın diğer ticarileri gibi test süremiz boyunca gerek kullanımda bize vermiş olduğu keyif, gerekse de yakıt tüketimi ile bize sunduğu cimrilik ile Fiat Pratico benden bu konuda tam not aldı diyebilirim! Şimdi siz soracaksınız sen hiç mi bu araçla yük ve eşya taşımadın? Hemen cevap vereyim evet onu da taşıdık test ettik o konuda da Pratico eşsiz bir ticariydi! Yalnız 1.6 litre ve üzeri motor seçeneklerini tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Zira diğer motoru hantal kalabilir… Sonuç olarak Pratico ticari hayatı pratikleştireceğe benziyor!

 

YORUM FARKI

HAKAN ALKAN

twitter.com/alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir