TEST/İNCELEME: ALFA ROMEO TONALE 1.6 DİZEL

By on 12 Ocak 2023
1672929291319-01

2026’ya kadar her yıl bir model tanıtma planıyla karşımıza çıkacak olan İtalyan üreticinin 2022 ile birlikte bu taraftaki ilk hamlesi beklediğimiz gibi Tonale olan markanın kompakt SUV modeli, BMW X1 ve Audi Q3 gibi önemli rakiplerle mücadele etmeye de başladı.

Ülkemizde satışa çıktığı günden bu yana markanın en çok tercih edilen modeli olmayı başaran Tonale’nin satış rakamlarındaki başarı da geçtiğimiz günlerde ODMD (Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği) gecesinde de taçlanmıştı. Bizde sizler adına Tonale’nin 1.6 litrelik dizel motorunu inceledik ve sizler için değerlendirdik.

IMG_20230105_173355

TASARIM & DONANIM
Tonale’nin tasarımında geçmişe selam gönderen esinlenmeler meraklılarının kolaylıkla dikkatini çekiyor. Ön bölümde konumlandırılan yüzün ana elemanlarından olan ışıklandırma grubu, 90’larda izi olan SZ’den izler taşıyor.
Dha yakın gelecek formunda son olarak Brera’da gördüğümüz bu karakteri, arka bölümdeki genel yapıda da hissetmemek mümkün değil. Alfa’nın ikonik jant tasarımının da kendisini gösterdiği dış tasarımda, setlerin 20 inçe kadar tercih edilebildiğini de bu noktada belirtmeden geçmeyelim.

Alfa-Romeo-Tonale-İç

Kokpit tarafında bizi karşılayan detaylarda da geçmişle günümüzün güzel bir ahengi söz konusu… Kulakçıkların “ben buradayım” diye bağırdığı direksiyonda sportiflikten hiçbir taviz verilmediğini görmek keyif veriyor. Bununla birlikte 12,5 inçlik sürücü ve 10,25 inçlik multimedya ekran da güncel teknolojinin deneyimsel yansımalarından sorumlu olacak.

IMG_20230105_172553

Tonele, Alfa Romeo yönetiminin satış adedi bazında büyük beklentiye sahip olduğu bir model olarak öne çıkıyor.
Tamamen yeni bir model olmasından ötürü araçla ilgili konuşmadan önce zihnimizde oturtmakta fayda var. Bu kapsamda aracın ebatlarına baktığımızda 4.530 milimetre uzunluğa, 1.600 milimetre yüksekliğe ve 1.840 milimetre genişliğe sahip olduğunu görüyoruz. Rakiplerden birisi olan BMW X1’in; 4.447 milimetre uzunluk, 1.598 milimetre yükseklik, 1.821 milimetre genişlik değerlerini baz aldığımızda aracı konumlandırmak daha kolay olacak.

IMG_20230105_172519

MOTOR & PERFORMANS
Öncelikle sınıfında 1.6 Litre Dizel Motora Sahip Tek Premium Model Tonale olduğunu öncelikle ifade etmek isteriz. 130 HP güç ve 320 Nm torka sahip 6 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman ve önden çekiş sistemiyle eşleşmiş yeni 1,6 litre turbo dizel motor sahip. Bu nedenle 2000 bar’a kadar arttırılmış ray basıncı ve yeni tip enjektörler sayesinde maksimum gücün 130 beygire kadar ulaşmasını sağlıyor. Değişken geometrili turbo ise (VGT), inanılmaz bir esneklik, yakıt tasarrufu ve düşük emisyon sunuyor. Altı ileri alfa romeo çift kavramalı şanzıman (TCT), hızlı ve net vites geçişleri ve kesintisiz çekiş aktarımı sağlıyor.

IMG_20230105_171729

GÜVENLİK
Tonale, sürüş keyfini engellemeden maksimum sürüş güvenliği sunmak üzere; hızlanma, fren ve şerit takibini otomatik yöneten 2’inci seviye otonom sürüş için yeni Alfa Romeo Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS) ile donatıldı. Tonale, otomobilin çevresini dikey ve yanal olarak izleyen ön kamera ile “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme” (IACC) ve “Şerit Ortalama” (LC) sistemlerini birleştirerek Seviye 2 otonom sürüşü mümkün kılıyor.

Sistem, öndeki araçlarla güvenli bir mesafeyi korumak için otomobilin hızını otomatik olarak ayarlayan “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme”, “Trafik İşareti Tanımlama Sistemi” ve “Akıllı Hız Sabitleme” sistemlerini kullanıyor.
Entegre kamerayı kullanan sistem trafik işaretlerini algılıyor, bunları ekranda gösteriyor, sürücüyü mevcut hız sınırı konusunda uyarıyor ve sürücünün hızını tespit edilen sınıra düşürmesini öneriyor. Sürücü kabul ederse, hız sabitleyici ayarları otomatik olarak ayarlanıyor. Şerit Ortalama sistemi ise yoğun trafik koşullarında bile aracı şeridin ortasında tutmak için aracın yanal hareketini kontrol ediyor.

IMG-20230105-WA0007

Yeni Alfa Romeo Tonale’de, günlük sürüş ihtiyaçlarına uygun, sürüşü kolaylaştıran aktif ve pasif güvenlik özellikleri birlikte yer alıyor. Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra sürücü, araç ve yol arasındaki etkileşimi mükemmelleştiren yenilikçi donanım ve teknolojiler Tonale’de standart olarak sunulmuş.

Yaya veya bisikletçiyi algılayarak sürücüyü tehlikeye karşı uyaran ve bir yaya veya bisikletli ile çarpışmayı önlemek veya etkilerini azaltmak için aracı tamamen durduran “Hassas Yol Kullanıcıları ile Otonom Acil Durum Fren” veya sürücü yorgunluğunu algılamak için aracın hareketlerini denetleyen “Sürücü Yorgunluk Algılama” gibi sistemler, Tonale’deki standart özelliklerden birkaçı olarak öne çıkıyor.

Otomobilde ayrıca “Arka Koltuk Hatırlatma Uyarısı” da bulunuyor. Sistem, bagaj kapağından arka koltuğa yerleştirilen nesneleri algılayabiliyor. Kullanıcı aracı kilitlediğinde sistem sürücüyü uyarıyor ve ark koltukta bir nesne olduğunu hatırlatıyor. Tonale’de “Kör Nokta Algılama”, “Arka Çapraz Trafik Uyarısı”, gibi güvenlik unsurları da yer alıyor. Geri manevra anında, yandan gelen araçlara karşı sürücüyü uyaran “360° Görüşlü Kamera” ön ızgaraya, dikiz aynalarına ve bagaj kapağına entegre edilen dört adet yüksek çözünürlüklü kamera ile yakaladığı aracın çevresine ait görüntüyü kılavuz çizgileriyle birlikte 10,25 inçlik ekranda gösteriyor.

FİYAT
Son dönemde malum otomobil fiyatlarına gelen art arda zamlar sebebiyle buradan fiyat paylaşmayı artık uygun bulmuyoruz! Zira fiyatı yazdığımızın ardından markalar zam yapabiliyor.

IMG-20230105-WA0006

YORUM FARKI
Dünyada Alfa Romeo denince insanların kafasında oluşan algı bugüne kadar hep olumlu yönde günümüze kadar geldi. Bunun nedeni ise markanın kendine özgü tasarımsal modeller ile ilgiyi hep üzerinde toplamasıydı.

Kompakt SUV pazarında bende varım diyen marka ilk olarak 2019 yılında konsept olarak tanıttığı modeli geliştirerek 2021’de dünya prömiyerine çıkararak büyük ilgiye muhatap olmuştu. Ülkemizde ise 2022 yılında benim de katıldığım lansman ile pazara hızlı bir şekilde giriş yapan Tonale, markanın Türkiye ayağına bir adeta bir ilaç gibi geldi diyebiliriz.

Satışlarında anında sıçramalar yaşamasına sebep olan Tonale bence gerek tasarımsal farkı gerekse de motor performans özellikleriyle tüketicilerin beğenisini kazanmaya devam edeceğe benziyor.
Bende test süresi boyunca keyifle kullandığım bu tasarımsal SUV için olumlu düşüncelerle istemeyerek de olsa yerine teslim etmek zorunda kaldım 🙂 Ancak modelin hibrit motor versiyonunu da sizler için test edeceğimi de belirtmek isterim.

Şimdiden bu keyifli SUV’ı tercih edeceklere kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

 

Artı/Eksi

+ Tasarım / Konfor / Yol tutuş /
 Sağ arka kapıdan 120 km hıza gelince rüzgar sesi gelmesi / Plastik malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir