TEST / İNCELEME: YENİ PEUGEOT 308

By on 12 Kasım 2022
IMG_20221108_143042

Belli başlı gruplar altına dağılan markalara baktığımızda aynı altyapılar üzerine şekillenen modeller karşımıza çıkıyor artık.

Bu pek çok kişinin şikayet ettiği bir durum olsa da, güncel dünyanın gerçeklerinden de kaçamıyoruz. Türkiye pazarına Astra ile aynı dönemde giriş yapan 2022 Peugeot 308 için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Sonuçta baktığımızda aynı altyapı dinamikleri üzerine inşa edilmiş otomobiller karşımızda. Peki yeni 308’in Astra’dan farklı olarak bize anlatmak istedikleri neler? Sizler için yakından inceledik:

IMG_20221108_143057

TASARIM & DONANIM
2007 yılından beridir hayatımızda olan 308 rozeti, kendi içerisinde artık üçüncü jenerasyona geçiş yapıyor. Peugeot’nun başarılı hatchback geleneğinin güncel bazdaki iki önemli temsilcisinden biri olarak yola devam eden ürün gamı için yeni nesil, kendisi dışında marka için de dönüşümün simgesi.

Peugeot‘nun bir süredir hazırlığı içerisinde olduğu kimlik değişimini ilk kez 308 ile yollarda göreceğiz. Satış noktalarında da biraz daha premium hissiyatı hedefleyen revizyonları getirecek olan bu dönüşümü yepyeni aslan logosunda da hissetmek mümkün. Aslında markanın tarihine ilgili olanlar için yeni logo çok daha yabancı sayılmayabilir. 60’larda kullanılan çizgilerin modernize edilerek günümüzde tekrar hayata döndürüldüğünü söylemek çok da yanlış olmayacak.

IMG_20221108_143134

Ön bölümde aracın dijital donanımlarını da kapatarak merkezde konumlanan logo, ızgaradaki üç boyutlu zengin tasarımla birlikle kesinlikle etkileyici hissettiriyor. Ön ve arka dışında yanlarda da gördüğümüz yeni aslan için ilginç bir detayı paylaşmadan geçemeyeceğiz. Peugeot’nun verdiği donanım listesinde yanlarda konumlandırılan logoları adeta bir opsiyon olarak görüyoruz. Active Prime ve Allure paketlerinde gelmeyen “Yan Gövde PEUGEOT logosu” sadece GT’de standart olarak sunulmuş!

Yeni jenerasyonla birlikte 308 için ebatsal olarak da değişimler bizi bekliyor. 4.367 milimetre uzunluk, 1.852 genişlik, 1.441 yükseklik ve 2.675 milimetre aks mesafesi değerleri teknik tabloda. Bu da önceki nesile göre artırılan ebatlarıyla tasarımı kadar kullanışlılığıyla öne çıkan bir 308’i sokaklarda görecek olmamız demek.
110 milimetre daha uzun ve 20 milimetre daha alçak olan yeni 308’in bu sayede tasarımı daha sportif görünürken aerodinamik performansı da iyileştiriliyor. Açıklanan verilerde aracın 0,28’lik sürtünde katsayısı değerine sahip olduğunu görüyoruz. 412 litrelik bagaj hacmiyle gelen otomobilin bu değeri ise önceki nesile göre hemen hemen aynı seviyede.

YENİ-PEUGEOT-308-4

308 her açıdan sportif ve etkileyici görünüyor. Ön bölümde burnunun uzatılması ve yere daha yaklaşması, yeni yüzdeki gerginliği kesinlikle daha da agresif kılıyor. LED matrix far grubu ve yeni LED gündüz farı kullanımı da karakterin temel taşlarından olacak.

308’in arka tarafında da yeni aslan pençesi formunu görüyoruz. Stoplarda yatay ve üç boyut efektiyle gelen aydınlatmalar özellikle gece sürüşlerinde büyük keyif verici. GT donanım paketiyle birlikte 308’in önden arkaya kadar uzanan gövde eklentileri karşımızda olacak. Arka bölümde krom detayları artıran bu pakette kapalı bir egzoz çıkış efekti verilmek istenmiş. Böyle agresif karakterli ve her detayından iddialı bir tasarım akan bir otomobil için yapaylıktan uzak daha iyi bir difüzör tercihi olabileceğini de düşünmeden edemiyorum. VW Golf ile birlikte yeni

IMG_20221108_143125

308’in Astra ile de sık sık karışılaştırılacak olması kaçınılmaz. Bu senaryoda Astra ile 308’i yan yana koyduğumuz zaman aslında tasarım olarak yollarının biraz ayrı olduğunu görebiliriz. Astra daha sade ve elegant karaktere yönelirken, 308 sportif tarafta çok daha baskın.

Sonuç olarak 308 dışarıdan bakıldığında gözleri üzerine çekme konusunda sınıfının en iddialı otomobillerinden olacak. Kimileri içinse en iddialısı. Yeri gelmişken SW gövde tipinin Türkiye için kısa vadede düşünülmediğini de belirtelim.

IMG_20221109_131732

Otomobilin kapılarını açıp içeriye girdiğinizde de dışarıdaki sportiflik temasının içeriye güzel şekilde sirayet ettiğine şahit olacaksınız. En baz paketten itibaren sunulan 10 inçlik dijital sürücü ve multimedya panelleri ve konsolun genel şeması oldukça tatmin edici. Yeni 308’in iç yaşam alanını günümüzdeki Peugeot otomobillerinden daha ayrı olduğunu da söyleyebiliriz. Astra’da olduğu gibi fiziksel tuşların her şeye rağmen konumlandırılması güzel.

Buradaki fark ise Astra’ya nazaran fiziksel tuşların ön plan yerine alt tarafta daha geri planda tasarlanmış olması. Yeni 308’de malzeme kalitesinin de beklediğimiz gibi bir üst noktaya taşındığını görüyoruz. Kapılardaki saklama gözlerinde bile kaplamalara yer verilmiş. Arka taraftaki yaşam alanı ise segmente göre normal boyutlarda. Diz mesafesi kabul edebilir olsa da baş mesafesi biraz limitte gibi hissettiriyor.

IMG_20221108_143346

Yeni 308’in kokpitindeki en büyük ayrıştırıcı parça ise markanın i-Toggles adını verdiği yeni dijital panel. Multimedya ekranın altında konumlanan bu bölümü bir anlamda kısayol çubuğu olarak da nitelendirebiliriz. Peugeot tıpkı sürücü ve multimedya panelinde olduğu gibi bu i-Toggles’a da çok çalışmış.

Tamamen kişiselleştirilebilen bu panelde; aramalardaki favori kişinizi, en sık kullandığımız harita lokasyonunu, Apple CarPlay’i ve bunun gibi pek çok işleve yer verebiliyorsunuz. Aynı zamanda hafızalı olan i-Toggles’a ikinci kullanıcı eriştiği zamanda, otomatik olarak o kullanıcının özelleştirdiği panel geçişi sağlanabiliyor.

Burada ilk dikkat çeken şey direksiyon ve oturma pozisyonu arasındaki zorlayıcılık. Yeni 308 muhtemelen ideal oturma pozisyonunu bulma konusunda en az fazla zaman harcanan otomobillerden birisi. Direksiyonun büyüyen formuyla birlikte konumlandırma yapısıyla bazen sürücü ekranını göremeyebilirsiniz.

IMG_20221108_143048

MOTOR & PERFORMANS
Yeni 308 ürün gamı için motor tarafında Astra’dan farklı olarak sadece tek seçeneği göreceğiz. Şimdilik Türkiye için dizel motor planlaması olmayan ailede ödüllü 1,2 litrelik PureTech üç silindirli motorla yola devam ediliyor. Astra incelemesinde de altını çizdiğim gibi gerek marka gerekse grup için bu motor adeta bir maden niteliğinde.

Beklentileri karşılayan performansın yanında istenildiğinde düşük yakıt tüketiminin de yakalanabiliyor olması bu ünitenin uzun süre segmentinde yakaladığı birinciliği açıklıyor. 130 beygir güç ve 230 Nm tork üretmeye devam eden motor, 1.291 kilogramlık toplam ağırlıkla gelen yeni jenerasyonu 9,7 saniyede 0’dan 100’e taşıyor. Erişilebilecek maksimum sürat ise 210 km/s ile limitli.

Otomobilde 5,8-5,9 litre aralığında değişen bir karma tüketim söz konusu veriliyor. Uzun yol sürüşlerinde olmasa da şehir içi kullanımda nispeten daha yüksek bir ortalama tüketim değeri görmek çok da şaşırtıcı olmayacak. Zira biz aracı kullanırken 6,5/7 litrelerde seyrettiğimizi de ayrıca ifade etmek isteriz.

IMG_20221109_131723

YORUM FARKI
Öncelikle son 5 yıllık süreçte kompakt segmentlerin neredeyse tamamına yapılan SUV etkisiyle kullanıcıların yerden yüksek otomobil deneyim beklentilerin cevap veriliyor. Bu durumun uzamında sedan gibi dev bir segmentin gözümüzün önüde varoluş sancıları çektiğini görüyoruz. Renault Megane sonrası en yakın örneklerden birisini de Opel Insignia’nın SUV’ye dönüşüyle yakın zamanda bir kez daha karşımızda olacak.

Tüm bunlar tek bir kapıya çıkıyor; daralan pazarlarda kullanıcıların tercihleri arasından çıkabilmek hiç olmadığı kadar zor olacak. Yani oyunda artık krallar ve vezirlerden başka taşlara yer yok. 2022 Peugeot 308 yeni nesliyle birlikte aslında sokaklara geri getirdiği “kral” rozetiyle şehirde işlerin eskisi gibi olmayacağı mesajını veriyor.

Ailenin Almanya’da Golf’ü geride bırakarak ödül kazanması, avın başladığını zaten herkese gösterdi. Yeni Astra ile birlikte Stellantis’in segmentte çok ciddi oyuncusu olan 2022 Peugeot 308, Golf ve Leon’un tahtanın karşısında olduğu bu yeni satranç oyununda hiç olmadığı kadar iddialı.

Sonuç olarak yeni yüzüyle karşımıza çıkan 308 gerek tasarımı gerekse de iyileştirilmiş konfor ekipmanlarıyla kuzeni Astra ile birlikte bu segmentin bence en önemli rakibi… Önümüzdeki süreç bakalım bize ne gösterir.

 

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi takmak olsun ki sevdiklerimiz üzülmesin!

 

Artı/Eksi
+ Yakıt tüketimi / konfor / yol tutuş
Direksiyonun ekranı perdelemesi…

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir