TEST & İNCELEME: YENİ MERCEDES A200 SEDAN

By on 25 Temmuz 2023

Makyaj operasyonuyla yoluna emin adımlarla devam eden A200, ülkemizde 2 farklı gövde tipiyle (HB ve Sedan) tercih edilebiliyor.

Ufak da olsa dışarıdan bakıldığında kendisini hissettirecek tasarım değişimleriyle donatılan 2023 Mercedes A-Serisi ürün gamında, baz paketlerin standart donanımları artık daha zengin olacak. Modellerin yeni renk seçenekleri de revize edilen tasarımı genel fazda daha yukarıya çekmek için önemli bir koz olabilir. Bizde sizler adına Sedan kasa tipini öncelikle inceledik.

TASARIM&DONANIM
Yenilenen A-Serisi’nde tasarım olarak bakıldığında beklediğimiz gibi temel hatlarda farklılıklar dikkat çekiyor. LED teknolojisiyle gelen ana ışıklandırma grubu ve ızgara ön bölümde kolaylıkla fark edilebiliyor. Arka tarafta da standart olarak gelen LED stopların yanında difüzörde de makyaj etkileri söz konusu.

Kokpit tarafına geçtiğimizde de kullanıcıların doğrudan temas ettiği öncelikli ünitelerde yenilikler olacak. Baz paketlerde 7 inç olarak gelen sürücü ekranı, opsiyonel olarak 10,25 inçlik ebatla da tercih edilebilecek. Multimedya paneliyse 10,25 inçlik ebatla kullanıcıları bekliyor.

Bu ekranlarda son nesil MBUX ara yüzü güncelleştirmelerini de değişiklikler listesine ekleyebiliriz. Dolayısıyla Mercedes, makyajla birlikte A-Serisi’nin giriş seviyelerini daha zengin hale getirilmiş. Kokpitteki malzeme ve döşemelerde kendisini gösterecek olan yeniliklerle birlikte Nappa deri döşeme de sunulmuş ve çok da şık olmuş diyebiliriz.

MOTOR&PERFORMANS
İki farklı versiyonu üzerinden pazarda olan A-Serisi Sedan’ın bizim deneyimlediğimiz versiyonu A200 koduyla gelen benzinli seçenek oldu. 163 beygir güç ve 250 Nm tork üreten bu 1,3 litrelik bu motor 7 ileri çift kavrama şanzımanla kombin ediliyor.

Motor için söylenecek ilk kelimenin beklenenin ötesinde performans vadettiği. Nitekim rakamlara baktığınızda neredeyse 260 Nm tork üreten dizel ile aynı seviyede oluşu, bunun ilk parıltısını kağıt üzerinde veriyor aslında.

Asfalt üzerinde de, isteklerinize doğrudan cevap verebilen ve sportif sürüşe ciddi oranda olanak tanıyan bir otomobille karşılaşmaya hazır olabilirsiniz. İstikrarlı çalışan şanzımanın da hakkını teslim etmeden geçmeyelim. Burada eleştirilebilecek tek nokta ise, kendisini biraz fazla hissettiren turbo gecikmesi.

FİYAT
Test aracımız olan Yeni A200 Sedan AMG’nin anahtar teslim satış fiyatı 1.861.959 TL’dir. Otomobilin yüzde 80’lik ÖTV oranına tabi olduğunu ve ülkemize giriş fiyatının ise sadece 859 bin TL civarında olduğunu da belirtmeden geçmeyelim!

YORUM FARKI
Baştan sona yenilenen ve kendine has bir karaktere bürünen A200 Sedan, büyük abilerine kafa tutarcasına pazara hızlı bir giriş yaptı. Gerek farklı tasarımı gerekse de benim de kendine hayran bırakan iç mekan tasarımı ve aydınlatma renkleri ne kadar doğru bir otomobil olduğunun en önemli kanıtı olsa gerek.

Özellikle sesli komutlara verdiği anında tepki ile de başarılı olan A200’ün markanın gelecekte neler yapabileceğinin bir örneği olarak karşımıza durması da sektör adına ayrı bir başarı diye düşünüyorum.
Bütün bunlara ek olarak aracın ekonomik 1.3 litrelik benzinli motoru da performans ve ekonomiklik anlamında da oldukça başarılı olmuş diyebiliriz. Elbette ki sakin kullanımlarda!

Fiyat konusunda ise maalesef biraz yüksek olan A200’ün bence hiç suçu yok. Zira ülkemizdeki bu acımasız vergilendirme politikasının bir kurbanı da bu güzel otomobil oldu!

Ama alım gücü olanlara tavsiyem A200 sedan AMG’ti test edin ondan sonra kararınızı şekillendirin derim. Pişman olmazsınız 🙂

Selamlar Sevgiler…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi

+Tasarım / Multimedya sistem / Kokpit / konfor / Ekonomik motor.
Turbo gecikmesi, standart donanım yetersiz hissettirebilir./ Sportif amortisörler sebebiyle kasis ve çukurların hissedilmesi rahatsızlık verebilir özellikle bel ve sırt ağrısı çekenler için…

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
Facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir