mouse ile üzerine gelince

TEST / İNCELEME: YENİ KIA RIO

By on 15 Eylül 2021
IMG_20210908_150749

Güney Koreli otomotiv devi KIA, B segmentinde ikonik hale gelen modeli Hyundai i20’nin kuzeni Rio’nun makyajlı yeni versiyonunu tanıttı. Kapsamlı bir makyaj operasyonu geçiren Rio’da tasarım, mekanik ve donanım anlamında değişiklikler bulunuyor.

Birçok sürücü için KIA markasına giriş modeli olarak konumlanan Rio, pratiklik, kalite ve teknoloji olmak üzere temel özelliklerini korumaya devam etmişe benziyor. Ayrıca Yeni Rio, bu özelliklerini şerit takip asistanı, akıllı hız sabitleme sistemi, çarpışma önleme sistemi ve kör nokta çarpışma önleme asistanı da dahil yeni ileri teknoloji sürüş destek ve güvenlik sistemleriyle de zenginleştirmiş.

Gelin makyajlı Rio’yo daha yakından tanıyalım:

IMG_20210908_151322

TASARIM & DONANIM
Gerçekleştirdiği atılımla son dönemlerin en önemli üreticilerinden birisi haline gelen Hyundai grubunda, bunu Kia’da görebiliyoruz. Yeni modellerinde uyguladığı tasarım diliyle beğeni toplayan marka, altyapı ortaklığı sayesinde ürün gamını da pazara göre şekillendirmeyi de bildi.

yeni-kia-rio-6

Yepyeni bir jenerasyona kavuşturulan i20 ile yine adından söz ettiren hamlelerin kuzeni de içerisine alan adımı atıldı. Tanıtımı gerçekleştirilen yeni Kia Rio, makyaj niteliğindeki değişimler yoluna devam etmek için karşımızda.
Görünüm bölümünde, yeni Rio, daha dar bir ‘kaplan burnu’ ızgarası, yeni sis lambası detaylı geniş ön tampon ve yeni full-LED farlarla bir adım ileriye taşınıyor. Arka tarafta da makyajın karakteristik değişimlerinin temelinden stoplar sorumlu. Kia, yeni modelle birlikte listeye iki yeni renk ve jant tasarımlarını da ekledi. Gri ve Sportif Mavi renkleriyle bezenen Rio, yeni 16 inç alaşımlar jantlarıyla da farkını konuşturmuş.

IMG_20210908_151337

Marka tasarımcıları kokpit bölümündeki yenilemelerle ise kalite algısını yukarı çekme kozunu öne sürüyor. Rio, daha lüks bir ortam oluşturmak ve kaliteyi artırmak için görsel, malzeme ve teknolojik yükseltmeler getirmiş. En belirgin güncelleme, gösterge panelindeki daha yüksek çözünürlüklü 4,2 inç dijital ekranla tamamlanan yeni 8 inç dokunmatik multimedya ekran. Versiyonlara göre değişmekle birlikte iç bölümün döşemeleri de yine bu deneyimde farkı hissettirecek parçalar arasında.

IMG_20210908_150757

MOTOR & PERFORMANS
Rio’nun kalbine yerleştirilen 1.4 litrelik benzinli motor 100 beygirlik bir güce sahip. Şehir içinde test ettiğimiz aracın ortalama 5.8 litrelik bir yakıt sarfiyatı ise ekonomik sayılabilecek bir durum. Performanslı sayılabilecek motora sahip olan Rio’nun vites geçiş aralıkları ise sorunsuz ve hızlı diyebiliriz.

IMG_20210908_151419

GÜVENLİK
Otomobilin elektronik destek asistanı listesinde ise; yaya, araç ve bisikletçi tanıma, Şerit Koruma Yardımı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Kör Nokta Çarpışma Uyarısı, Akıllı Hız Sınırı Uyarısı, Akıllı Hız Sabitleyici, Şerit Takip Yardımı, Arka Çapraz Trafik Çarpışma Kaçınma Yardımı ve Arka Yolcu Uyarısı gibi markanın en yeni sistemleri yer almış.

FİYAT
Test aracımız olan Rio 1.4L 100 PS Otomatik’in anahtar teslim satış fiyatı 231.600 TL’dir. Rio’nun giriş fiyatı ise 175 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

IMG_20210908_151740

YORUM FARKI
Hyundai i20’nin kuzeni konumunda olan Kia Rio, geçirdiği tasarımsal dokunuşlar ile segmentinin ulaşılabilir konumunda olan orta segment bir şehir otomobili…

Sakin kullanımlarda da ekonomik sayılabilecek motora sahip olan Rio’nun geniş ve ferah iç mekanı da sınıfının öncüleri arasında diyebiliriz.

1 hafta boyunca bana arkadaşlık eden Rio’ya bakış açım şöyle. Bence tam bir şehir otomobili Rio… Gerek tasarımı, gerek boyutları sayesinde şehir içinde park problemi yaşamadığımız otomobili sizlere tavsiye ederim. Tabiki bu ebatlar bayanların kolay ve kıvrak park edebilmeleri açısından da bence ideal…

Şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

 

Artı/Eksi
+ Tasarım, Konfor, Ekonomik, Fiyat
Performanslı kullanımlarda yakıt cimriliğinden eser kalmaması.

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir