TEST / İNCELEME: YENİ HYUNDAI KONA ELEKTRİK

By on 07 Temmuz 2024

Güney Kore merkezli Hyundai, Türkiye’deki ürün gamını tazelemeye devam ediyor. Hyundai Kona Electric ya da Türkiye’de geçen adıyla Hyundai Kona Elektrik, Hyundai’nin önemli bir elektrikli otomobil modeli konumunda yer alıyor.

İçten yanmalı versiyonu da dikkat çeken araç, yeni tasarımıyla gerçekten çok daha fütüristik hale gelmiş diyebiliriz. Yine Türkiye’de satılan son jenerasyon Hyundai Staria’nın çizgisinin kullanıldığı araç, keskin çizgiler ile fütüristik LED aydınlatmaları bir araya getiriyor.
Gelin bu farklı tasarımıyla dikkat çeken elektrikliyi daha yakından tanıyalım.

TASARIM & DONANIM
Tüm dünyada hızla yükselen bir trend haline gelen B-SUV segmentinde tüketicilerin dikkatini farklı tasarım öğeleri ve üst düzey sürüş dinamikleriyle çeken Hyundai, Yeni KONA’nın ön ve arka bölümünde pürüzsüz bir görünüm sunuyor. Ön ve arkada yer alan çizgi şeklindeki aydınlatma grubu, köpekbalığını andıran burundan başlayarak yumuşak bir şekilde eğim gösteren bagaj kapağına kadar benzersiz bir silüet oluşturuyor. Yeni KONA, EV varyantında da piksel lambalarla daha da farklılaşıyor ve bu ikonik tasarım güzelliğini uygulayan ilk Hyundai modeli olarak bir adım öne çıkıyor.

B-SUV modelin sportif karakteri ise entegre ön ve arka lambalara sahip çamurluk eklentileriyle daha dinamik bir hale getiriliyor. Kama oranlarına sahip yan paneller de tavan hattından arka spoylere kadar uzanan karakteristik krom çıta ile vücut buluyor.

Yan profili halen bir “Kona” olduğunu net olarak ortaya koyan ve bu bazı kişilere garip gelen tamamen elektrikli araç, içine girdiğimiz zaman iki ayrı ekranın harmanlandığı bir kokpit alanına sahip. Bu ekranlara rağmen fiziksel butonları kesinlikle rafa kaldırmayan ve bu birçok sürücüyü şimdiden çok memnun eden Hyundai, yeni Hyundai Kona Elektrik üzerinde bizce çok şık ve sportif duran bir direksiyon simidi kullanmış.

Direksiyon üzerine de sürüş sırasında kolay kontrol için çok sayıda fiziksel buton yerleştiren dev üretici, iç mekanda kullandığı LED ışıklar ile nispeten ferah bir yaşam alanı oluşturmayı başarmış durumda. Hyundai’nin yeni kompakt elektrikli SUV’u için teknik olarak baktığımız iki versiyon sunulmuş.
ürkiye’ye özel Advance donanım seviyesiyle Elektrikli B-SUV segmentinde ulaşılabilir fiyatı ve sınıfındaki ideal donanım seviyesiyle dikkat çekiyor. Optimum seviyede donanım sunan Advance versiyonu, yüzde 10 ÖTV bareminde bulunan en avantajlı fiyatlardan biri olarak Hyundai’nin elektrikli ürün gamındaki pazar payına da katkıda bulunacak.

Önceki nesil KONA Elektrik ile karşılaştırıldığında yeni model, artırılmış boyutlarıyla benzersiz oranlar sunuyor. Tamamen elektrikli versiyonda uzunluğu 4.355 mm olan otomobil, ilk nesil KONA Elektrik’ten 150 mm daha uzun. Aracın dingil mesafesi ise 60 mm daha uzun yani tam 2.660 mm. Genişliği 25 mm artarak 1.825 mm’ye ulaşan aracın yüksekliği ise 1.580 mm olarak veriliyor.

Yeni jenerasyon KONA’nın özelleştirilebilir akıllı elektrikli bagaj kapağı, kullanıcılar için ek bir kolaylık. Sürücüler, bagaj kapağının açılma yüksekliğini ve hızını bilgi-eğlence sistemi ekranından ve ayrıca bagaj kapağının tercih edilen yüksekliğinde üç saniye boyunca kapatma düğmesine basarak seçebiliyor. Ayrıca, KONA’nın koltuk konumu ayarları için de entegre bellek sistemi ve kablosuz şarj sistemi de dahil olmak üzere çoklu şarj bağlantı noktaları da daha fazla mobilite deneyimi sunuyor.

Kullanıcılar, KONA’nın orta konsolunda bulunan kablosuz hızlı şarj pedi ile uyumlu cihazlarını hareket halindeyken de zahmetsizce şarj edebiliyor. Bu şarj sistemiyle beraber 15 W’a kadar performans sergileyen araç, ayrıca hem sürücü hem de yolcular için önde iki USB-C şarj portu ve bir de 12V elektrik prizi bulunduruyor. Arkadaki yolcular da iki adet USB-C şarj cihazını sürüş boyunca rahatlıkla kullanabiliyor.

MOTOR & PERFORMANS
Tamamen elektrikli model, Türkiye’de şimdilik tek pil seçeneğiyle satışa sunuluyor. Advance donanım seviyesiyle beraber gelen 48,4 kWh’lik versiyon, 156 PS (115 kW) güç sağlarken maksimum olarak da 377 kilometrelik bir sürüş menzili (WLTP) sunuyor. Şehir içinde bu rakam 450 km’ye kadar çıkabiliyor.
100 kW DC hızlı şarj ile KONA Elektrik, 41 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj olabiliyor. 48,4 kWh pil seçeneğine sahip standart versiyon, 11 kW AC şarjla da 4 saat 55 dakikada pilini tamamen doldurabiliyor.

FİYAT
Ülkemizde tek batarya seçeneğiyle (Advance 115 kW) satışa sunulan Kona Elektrik’in anahtar teslim satış fiyatı 1.399.000 TL’dir.

YORUM FARKI
Elektrikli otomobiller hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladığından beri hepimizin en önemli isteği doğal olarak şarj istasyonlarının artması, şarj süresinin azalması, menzil değerlerinin daha da fazla olmasıdır. Benim de bu doğrultuda Kona Elektrik’in daha da iyileştirilmiş menzil değeri ve spor moddaki muhteşem performansıyla rakiplerinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Son elektrik zamlarından sonra bu tarz otomobillere olan ilginin azalmamasını dilemekten başka elimizden bir şeyde gelmiyor. Keşke geleceğin yakıtı olacak olan elektrik üzerinden bu şekilde oyunlar daha en başta oynanmaya başlamasaydı!

Kona’ya gelince, bence gerek tasarımı gerekse de ulaşılabilir fiyatıyla Hyundai’nin geleceğe daha sağlam adımlar atmasını sağlayacak bir model… Ülkemizde de satış rakamlarına baktığımızda Kona kendi rekorunu da egale ettiğine şahit oluyoruz.


Şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.
Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi

+Tasarım / Performans / Yol tutuş / Konfor
Şarj süresi / Şarj istasyonu

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir