TEST/İNCELEME: Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer

By on 12 Şubat 2024

Yenilenmiş BMW 220i Active Tourer, sizler adına yakından inceledik.

TASARIM & DONANIM
Bavyeralı otomobil üreticisi BMW’nin ikinci nesil 2 Serisi Active Tourer, ilk nesline göre; geniş sekizgen biçimli böbrek ızgaraları, keskin çizgilere sahip LED farları ve geniş omuz çizgileriyle daha bir hormonlu duruyor diyebiliriz.


Gövdeye entegre edilen kapı kolları modelin yalın tasarım felsefesini ön plana çıkarırken, düz A sütunu ve uzatılan yan cam grafiği de test konuğumuz olan Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’a dinamik bir görünüm kazandırmış. BMW 220i Active Tourer M Sport paketiyle beraber, sahip olduğu modern ve estetik detayları sayesinde hem sportif hem de kendinden emin bir duruş sergilemiş.

Bir önceki jenerasyonuna göre Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’da daha eğimli bir tasarıma sahip A sütunları, yan cam grafiği, gövdeye entegre kapı kolları ve ince C sütunları ilk bakışta kendini belli eden unsurlar arasında. Ayrıca Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’in önceki nesline göre yapılan iyileştirmelerle sürtünme katsayısı 0.26 Cd seviyelerine düşürülmüş. Geliştirilen omuz çizgileri, ince LED aydınlatma üniteleri ve arka difüzöre entegre edilen egzozlar ise Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın arka bölümüne kaslı bir görünüm kazandırmış.

Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın ikinci nesliyle gelen önemli yenilikler arasında geniş ve çok yönlü iç tasarım öne çıkmış. Kabin geometrisi ve iç tasarımın detaylarında, geçtiğimiz günlerde keyifle kullanıp, yazdığım BMW’nin teknolojik amiral gemisi iX’ten alınan ilham kendisini fazlasıyla hissettirmiş. Böylelikle ince gösterge paneli, BMW Kavisli Ekran (Curved Screen) ve azalan düğmeler sayesinde Premium bir ambiyansa sahip yaşam alanı ortaya çıkmış.

Standart olarak sunulan BMW Kavisli Ekran, Head-Up Display, Adaptif LED Farlar ve Sürüş Asistanı donanımları ile sürüş konforunu artırırken, opsiyonel olarak sunulan ve 360 derece görüşe olanak sağlayan Park Asistanı Plus donanımı ile şehir içi kullanım konforunu da artırıyor.

Kol dayamanın önünde yer alan cömert eşya gözünde hem akıllı telefon hem de termos gibi günlük hayatı kolaylaştıran eşyalar için geniş bir kullanım alanı sunulmuş diyebiliriz. Böylelikle BMW 220i Active Tourer, ergonomikliği üst seviyede tutuyor.

Ayrıca 220i Active Tourer, yolcularına selefine göre çok daha konforlu bir uzun mesafe yolculuğuna da olanak sağlamış. Elektrikli olarak ayarlanabilen sürücü koltuğu aynı zamanda hafıza fonksiyonunu da kullanıcısına sunmuş.

MOTOR & PERFORMANS
Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın mild hybrid teknolojisi ile frenleme veya sürüş esnasında otomobilin kinetik enerjisi elektriğe dönüştürülerek bataryada depolanabiliyor. Dolayısıyla bu güç, otomobilin elektrik sistemlerinde kullanılarak motorun performans ve verimliliğini arttırmış.

Böylelikle daha düşük emisyon ve yakıt tüketimi elde edilirken ek olarak 19 beygir güç ve 55 Nm’lik tork sağlamış. 1.5 Litre hacminde benzinli BMW Twinpower Turbo motoru ile birlikte kombine olarak 170 beygir güç üreten Yeni BMW 220i Active Tourer, bunu 280 Nm tork gücüyle destekliyor. Testimiz sırasında özellikle rampada oldukça atak olan 220i’nin vites geçiş aralıkları da kusursuz diyebiliriz.

Şehir içinde kullanım gerçekleştirdiğimiz otomobilin ortalama yakıt tüketimi ise 6.5-7.5 litre seviyelerinde gerçekleşti. Agresif kullanımlarda ise bu rakamın yukarılara çıkacağını da ayrıca belirtmekte fayda var.

FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni BMW 220i Active Tourer M Sport’un anahtar teslim satış fiyatı 2.318.700 TL’dir. Tabi aracı bulabilirseniz!

YORUM FARKI
MPV sınıfında karşımıza çıkan yeni yenilenen BMW 220i Active Tourer, gerek kaslı yapısı gerekse de performansıyla sınıfının öncüsü olacağa benziyor. Özellikle şehir içi trafiğinde ve dar sokaklarında test ettiğim aracın kıvrak yapısı ve dönüş mesafesi oldukça yeterliydi.


Bununla birlikte iç mekanın tasarımı ve kullanılan malzeme kalitesi de insanı Premium bir otomobilde olduğu hissini uyandırıyor. Direksiyon simidinin dolgun yapısı da bu algıya destek veren bir diğer etken diyebilirim.


BMW ailesinin yeni üyesi olan 220i Active Tourer özellikle gençlerin de dikkatini çekecek bir otomobil olarak tasarlanmış. Son zamanların moda böbrek tasarım yapısının da kullanıldığı otomobilin geniş taban jantları da oldukça başarılı tasarıma sahip.


Umarım yukarındaki yazımızda biraz da olsa size yardımcı oluruz.


Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi

+Tasarım / Malzeme Kalitesi / Performans / Yol Tutuş
– Arka diz mesafesi / Yol sesinin içinde duyulması / Özellikle çukur ve kasislerden geçişlerde ince yanak lastiklerin ve sert süspansiyonların etkisiyle fazla hissedilmesi…

Hakan ALKAN
Linkedin.com/ Hakan ALKAN
Facebook.com/ The Makina
Twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir