TEST / İNCELEME: VOLVO XC90 Recharge Plug-in Hybrid

By on 14 Ocak 2022
IMG_20220110_160335

2015 yılında yollara çıkan ikinci nesil Volvo XC90 makyajlandı. Küçük kozmetik dokunuşlara sahne olan otomobildeki en önemli yenilik ise rejeneratif fren sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Volvo, tüm model yelpazesinde ileriye dönük olarak kullanıma sunulacak, yenilenmiş ve yeni geliştirilmiş elektrikli motor seçenekleri piyasaya sürerek elektrifikasyon hedeflerine doğru önemli bir adım attı. Şirket, mevcut T8 ve T6 Twin Engine plug-in hybrid motorlarını geliştirirken, aynı zamanda ürettiği her modelde elektrikli bir motor seçeneği olacağı sözünü de doğrulamış durumda…

Bizde sizler için makyajlanmış ve de hibritlenmiş motoruyla dikkat çeken bu güzel SUV’ı yakından tanıtalım.

IMG_20220110_161209

TASARIM & DONANIM
Volvo geçmişinden günümüze kadar dik ve köşeli hatları ile dikkat çeken tasarımları ile bilinirdi. Ancak son yıllarda markanın tüm modelleri artık daha yuvarlak ve akıcı hatlara sahip. XC90 modeli de bu halkanın son zinciri. Geniş krom ön ızgara ve üzerine konumlandırılan büyük logo, ince ve zarif olarak tasarlanan, bir şerit halinde LED gündüz lambaları geçen far grubu, ön tarafta ilk gözümüze çarpan detaylar arasında yer alıyor.

IMG_20220110_161137

Bu tam ortadan geçen şerit sayesinde farlar sanki iki parçalı gibi gözüküyor. Bu far tasarımına mitolojik karakter Thor’un çekici adı veriliyor. Yan taraftan bakıldığında arkaya doğru yükselen sert omuz çizgisi ve heybetli yapı, krom cam çıtaları ve kapı altına yerleştirilen kuşakla pekiştirilmiş.

Arka tarafta markanın daha önceki nesil SUV modellerinde alışık olduğumuz stop grubu tasarımı küçük dokunuşlarla daha zarif bir görünüme kavuşturulduğunu görüyoruz. Ayrıca yine krom dokunuşlara, tampon üzerine yerleştirilen reflektörlerin etrafında ve çift egzoz çıkışının üzerine yerleştirildiği spoylerin tamamında yer verilmiş. Otomobil tasarımında kalite algısına vurgu yapmak amacı ile dış tasarımda kullanılan krom malzemeler Volvo XC90’da tam da kararında kullanılmış.

vvvv-500x332

Volvo XC90’nın iç mekana geçtiğimizde kalite ve sadelik her noktada hissediliyor. Orta konsolun en üstünde müzik sisteminin merkezi hoparlörü yer alıyor. Altta ise 9.3 inçlik Sensus ekran ve yanlarında havalandırma çıkışları yer alıyor. Bu büyük ekranlı sistem hiçbir buton içermiyor, bu nedenle cömert bir alan ile iç kabin mimarisi oluşturmaya fırsat sağlamış. Aynı zamanda sürüş sırasında ihtiyacınız olan butonları aramadığınız için güvenliğe de pozitif etki ettiği belirtiliyor Volvo tarafından.

volvo-xc90-t8-sarj

Havalandırma kumandaları ise en altta bulunuyor. Merkezi ekran, dokunmatik ve pek çok işlemin yapılmasına olanak sağlıyor. Dikine yerleştirilmiş bir tablet formundaki ekranın tasarımı Tesla modellerini andırıyor. Dokunma hassasiyeti çok başarılı olan ekran, eldivenle bile kullanılabilme özelliğine sahip. Menü geçiş hızı tatmin edici.

Yeni XC90, 3 metreye ulaşan bir aks mesafesine sahip. Bu sayede önde ve arkada fazlasıyla geniş yaşam alanı sunuyor. Baş mesafesi konusunda da sorun yaşanmıyor. Araç 2 kişilik konumdayken 1868 litrelik bagaj hacmi sunuyor.

volvo-xc90-t8-batarya

MOTOR & PERFORMANS
Volvo’nun kendi bünyesinde geliştirerek otomobillerinde yer verdiği Twin Engine teknolojisi şu anda en güçlü ve aynı zamanda yakıtı en tasarruflu kullanan sürüş deneyimlerinden birine sahip.

Bataryadan gelen elektrik gücüyle, verimlilik değeri önemli seviyelere yükseltilmiş bir içten yanmalı motorun kombinasyonundan oluşan bu sistem, esneklik kelimesine yeni bir anlam kazandırarak ayrıcalıklı bir sürüş deneyimi sunuyor.

Volvo çatısı altında 2014 yılından bu yana piyasaya sunulan her yeni modelde saf hibrit gücün karışımı olarak nitelendirebileceğimiz Plug-in Hybrid Twin Engine teknolojisini görebiliyoruz. Tamamen en yüksek verimi elde etme felsefesi üzerine şekillenen, elde edilen elektrik gücünün yüksek kapasiteli bataryalar üzerinden depolandığı bu teknoloji, çoğunlukla şarj edilebilir yapıda yani Plug-in Hybrid olarak biliniyor.

IMG_20220110_161201

Volvo’nun daha büyük Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi (SPA) tabanlı otomobilleri üzerinde tanıtılan yeni ve gelişmiş motorlar olacak. 390 beygire kadar ulaşan bir güce sahip geliştirilmiş T8 Twin Engine plug-in hybrid motor, yeni bir batarya ve brake-by-wire ileri pil şarjı özellikleri sunuyor. T8 motorların menzili yüzde 15 civarında arttı ve bu motorlar 90 ve 60 Serisi otomobillerin tümünde kullanılıyor.

Formula 1 araçlarındakine benzer bir enerji geri kazanım özelliğine kavuşan Volvo XC90 modelleri, böylece fren anında oluşan kinetik enerjiyi, daha sonra kullanmak üzere depolayan bir teknolojiye kavuşmuş oluyor. Otomobillere B rozeti ile birlikte eklenecek olan bu yeniliğin, yakıt tüketimini ve emisyonu yüzde 15 oranında düşürdüğü açıklanmakta.

IMG_20220110_160341

Yakıt tüketimine gelince bu devasa makine ile şehir içinde bolca kullanma fırsatı bulduk. 12.8 litrelik ortalama değeriyle dikkat çeken bu SUV bizce biraz daha ekonomik olmalıydı.

Plug-in Hybrid teknolojisini kendi içinde geliştirdiği sistemlerle harmanlayan Volvo, kullanıcılara beş farklı sürüş dinamiğini tek otomobilde deneyimleme imkanı tanıyor. Pure, Hybrid, Power, Off road ve Individual olmak üzere şekillenen sürüş modları, bu deneyimlerin anahtarı konumunda.

Kullanıcılar Pure modunda saf elektrik gücüyle yol katedebiliyor. Üstelik Pure moduna geçiş, evdeki aydınlatmaları kapatıp açmak kadar kolay. Hybrid seçeneğine gelindiğinde, sürüşün en verimli şekilde tamamlanabilmesi için elektrik ve içten yanmalı motorların birlikte işleyişi sağlıyor.

IMG_20220110_161234

Power seçeneği ise maksimum performansın deneyimlenebilmesinden sorumlu. Off-Road (Individual modu kullanılırken kullanılabilir), düşük hızlar ve daha zorlu arazi koşulları için kullanılıyor, çünkü Twin Engine kişisel tercihler için Individual sürüş modunu da sunuyor. Twin Engine mimarisinin önemli noktalarından biri, yüksek kapasiteli bataryanın altyapının merkez noktasına konulması.

Bu sayede maksimum güvenlikle birlikte dengeli bir ağırlık dağılımı da elde ediliyor. Yapbozun parçalarını bir araya getirdiğimizde Twin Engine mimarisiyle birlikte performans, sürüş zevki, verimlilik gibi önemli maddelerin üst seviye niteliklerle deneyimlenmesi sağlanıyor.

IMG_20220110_161245

FİYAT
Test aracımız olan XC90 Recharge T8 eAWD 7-koltuk R-Design’in anahtar teslim satış fiyatı 2.493 bin TL’dir.

IMG_20220110_161228

YORUM FARKI
Hiç kimse her şeyi tek başına yapamaz ancak birlikte her şeyin üstesinden gelebiliriz. Dünyayı daha iyi bir yer yapabilmek için de birlikte adım atmamız gerekiyor. Volvo bu noktada elektrikli motorlara dönüşümde dünyayı daha iyi bir yer yapabilmek, “doğal olmak” için büyük bir adım atıyor.

Elektrikli motorlar, teknolojik olarak doğal bir gelişimin sonucu; aynı zamanda sürdürülebilir yolculuk kavramına ve egzoz gazı salınımının düşürülmesine verilen önemin de bir göstergesi. Volvo, elektrikli motorlar alanında 1970’lerden bu yana yenilikler yapıyor.

2012 yılında dünyanın ilk dizel tabanlı Plug-in Hybrid motorunu kullanıcılarla buluşturan İsveçli otomobil üreticisi, 2014 yılına gelindiğinde ise dünyanın en çevreci ve en güçlü 7 kişilik Plug-in Hybrid SUV modeli olan XC90 T8’i asfalta indirdi ve bu dönüşümün sadece bir başlangıcıydı.

Twin Engine teknolojisi, konfor, performans ve iç tasarımdan taviz vermeden, yakıt verimliliği ve sürüş keyfi sunuyor. Bu avantajları en iyi şekilde yöneten Volvo, 2019 yılından itibaren tüm modellerinde Mild Hybrid, Plug-in Hybrid ve tamamen elektrikli model seçenekleri sunacak. Premium otomobil üreticisi, 2025 yılı itibarıyla tüm satışlarının yarısını tamamen elektrikli otomobillerin oluşturmasını hedefliyor.

Keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

 

 

Artı/Eksi
+ Tasarım / Performans / Sessiz motor / Ön konsol sade ve şık / Rahat koltuklar / Tüm koltukların ve direksiyonun ısıtmalı olması / Ferah iç mekan / Kaliteli işçilik /

Eksi yön tespit edemedik.

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir