TEST / İNCELEME: TOYOTA YARIS HYBRID

By on 22 Ocak 2023

Kompakt Crossover segmentinde önemli bir oyuncu olacak Toyota Yaris Cross, Türkiye pazarına zengin versiyon çeşitliliğiyle girmişti.

Avrupa pazarı için için özel olarak tasarlanan ve geliştirilen Yaris Cross, standart Yaris ile birlikte Fransa’daki Toyota tesisinde üretiliyor. Markanın yeni GA-B platformu üzerine geliştirilen model, yüksek seviyede gövde sertliği ve iyi bir denge odaklı bir şasi vadediyor.
Yaris Cross’u gelin daha yakından inceleyelim…

IMG_20230114_135059

TASARIM & DONANIM
Yerden yüksek sürüşü ve farklı tarzıyla öne çıkacak olan Toyota Yaris Cross, şehir içinde de pratik ve aktif yaşam tarzına uygun sürüşler sunan ideal bir otomobil olarak öne çıkıyor.

Araç markanın yeni GA-B platformu üzerine tasarlanmış. Bu platform yüksek seviyede gövde sertliği ve iyi bir dengeye sahip şasinin üretilmesine olanak sunarken, otomobilin yolda daha hızlı tepkiler vermesini sağlıyor. Aracın arka bölümünde geniş çamurluklarla yere sağlam basan bir SUV görüntüsü ortaya konurken, yatay olarak tasarlanan stop lambaları ve arka camın Yaris ailesinden izleri taşıdığı görülüyor.

IMG_20230114_135130

Tüm versiyonlarda; 8 inç Toyota Touch 2 multimedya sistemi, Apple CarPlay ve Andriod Auto akıllı telefon entegrasyonları, 7 inç renkli TFT sürücü gösterge ekranı, kablosuz şarj ünitesi, geri görüş kamerası ve elektronik park freninin standart olarak gelmesi de dikkat çekenler arasında.

Ekranın altında, çift bölgeli klima kontrollerinin olduğu bölümdeki parlak siyah detaylar göze hoş görünüyor. Onun hemen üzerinde kullanışlı bir cep var. Alt kısımda ise yine üst donanım seviyelerde karşımıza çıkan kablosuz cep telefonu şarj ünitesi kullanışlı. Bardaklıklar ortadaki kol dayamanın altında kaldığı için erişim biraz zor. Kol dayama da biraz daha yüksek olabilirdi. Ses sistemi gayet yeterli, yüksek basslarda cızırtı yapmıyor.

IMG_20230114_135117

Bununla birlikte versiyona göre 10 inç ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, çift bölgeli otomatik klima, sürücü ve ön yolcu koltuk ısıtma özelliği ve ambiyans aydınlatma da araçlarda yer alan özellikler arasında. 397 litrelik bagaj hacmine sahip olan modelde koltuklar yatırıldığı bu rakam 1.097 litreye kadar esneyebiliyor.

IMG_20230114_135052

MOTOR & PERFORMANS
Markanın 4. nesil hibrit teknolojisini kullanan Yaris Cross’un kendi kendini şarj eden hibrit sisteminde 1.5 litre üç silindirli Atkinson çevrimi benzinli motor ve elektrikli motor yer alıyor. Tipik bir dizel motordan yüzde 40 oranında daha yüksek verimliliğe sahip olan bu motor ile birlikte çok daha iddialı yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu öne çıkıyor.

Yaris Cross’ta yer alan hibrit sistem 116 beygir güç üretirken bu güç akıllı dört çeker sürüş sistemiyle yere aktarılmış Buda 141 Nm tork değeriyle desteklenmiş. Bizce bu tork gücü yetersiz! Keşke markalar biraz da bu tork gücünü artırmak için çalışsalar. Yaris Cross, Toyota Safety Sense aktif güvenlik sistemleri ve gelişmiş sürücü asistan sistemlerinden de faydalanıyor. Araç Nissan Juke ve Ford Puma gibi modellerle rekabete giren bir model.

Yakıt tüketimine bakacak olursak 3 günlük test süremiz zarfında bize şehir içinde ortalama 5.3 litrelik oldukça ekonomik bir değer sunduğunu da ifade etmek isteriz. Zira bu rakamı sakin kullanımda elde ettik. Aracı biraz agresif kullandığımız zaman ise yakıt tüketiminin 7 litrelere kolayca çıktığının da altını çizmekte fayda var.

IMG_20230114_135230

Toyota Yaris Cross, 215/55R17 lastiklerle çevrili 17 inç jantları ve süspansiyon sistemiyle darbeleri sönümlemekte genellikle başarılı iş çıkarıyor. Bazı durumlarda ise darbelerin kabine sert bir yansıması olabiliyor. Virajlarda ise stabil bir otomobil olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’ye sadece Yaris Cross’un 4×2 versiyonları geliyor. Bu versiyonlarda da arka süspansiyon olarak torsiyon çubuğu var.

Güvenlik tarafında sunulan kör nokta uyarısı ve şerit takip sistemi işini genel olarak iyi yapıyor. Sistem zaman zaman şeritten çıkmama ses etmedi ancak çoğu zaman direksiyona hafif müdahale ederek uyarısını yapıyor. Adaptif hız sabitleme sistemi de öndeki araçla mesafeyi ve hafif virajlar dahil şeridini korumada oldukça başarılı.

IMG_20230114_135317

FİYAT
Test otomobilimiz olan YARIS CROSS 1.5 Hybrid Passion X-Pack e-CVT’in anahtar teslim satış fiyatı 1.037.300 TL’dir. Bu rakamlar çok sıklıkla zam gördüğü için ve de bayilerde araç olmadığı için tüketicilerin karar verdiklerinde ellerini çabuk tutmaları tavsiyemizdir!

toyota_8412

YORUM FARKI
Toyota ailesinin en sevilen üyesi olan Yaris’in daha SUV genlerine kavuştuğu Yaris Cross, bence tasarım olarak daha belirginleşen hattı ile dikkat çekici bir otomobil olmuş. Otomobilin iç dünyasına girdiğimizde gözüme takılan bazı eksiklikleri de sizlerle paylaşmam objektif gazeteciliğimin bir sorumluluğu olsa gerek.

Aracın iç tasarımında kullanılan plastik malzeme kalitesi bize yetersiz geldi. Bununla birlikte arka diz mesafesi de çok dar idi. Yani biraz boylu biri arkaya oturduğunda hem tavandan gelen eğim baskısı hem de diz mesafesiniz yetersiz olması sebebiyle sıkıntılı bir yolculuk geçirebilir.

Bunun dışında zaten Toyota markası ile özdeşleşen hibrit teknolojinin yapmış olduğu katkıyla otomobil özellikle şehir içi trafikte oldukça ekonomik ve başarılı!

Tüm bu dediklerimizin ışığında aracı almaya karar verdiyseniz ve bayide bulduysanız bence hiç rengine falan takılmadan acele karar vererek alın derim. Zira son dönemde gerek tedarik sıkıntısı gerekse de bazı bayilerin önce kendi tanıdıklarına ve galerilere araçlarını satmaları bireysel müşterilerin önünde en büyük engel diye düşünüyoruz!

Şimdiden bu otomobili alacaklara keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlamayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!
Artı/Eksi
+ Tasarım / Ekonomik motor
Arka diz mesafesi / Plastik malzeme kalitesi / Akra yolcular için tavan eğimi

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir