TEST / İNCELEME: TOYOTA YARIS HİBRİT

By on 22 Kasım 2021
IMG_20211119_143040

1999 yılında ilk nesli tanıtıldığından bu yana yenilikçi yaklaşımıyla öne çıkan Yaris, dördüncü nesliyle de birçok ilke imza atıyor. Toyota’nın TNGA platformu üzerine yapılan Yeni Yaris; tasarım dili, sürüş dinamikleri, teknolojisi ve güvenlik özellikleriyle ses getiren 2020’de ülkemizde satışa çıkmıştı.

O günden bugüne Yaris fanatiklerinin beğenisini kazanan bu şirin şehir otomobilinin Hibrit motorlu versiyonunu nihayet  sizler adına deneyimledik.

Yeni-Toyota-Yaris-9.jpg.pagespeed.ce.4Ulea4X0Hu

TASARIM & DONANIM
Yeni model yılıyla birlikte artık dördüncü jenerasyonuyla kullanıcılarla buluşan Yaris, beraberinde önemli geliştirmeleri de getirmişti. Modeli sınıfının en iddialılarından birisi yapmak adına önemli geliştirmeler sunan Toyota, hiç olmadığı kadar iddialı. Toyota Yaris, 50 milimetrelik aks mesafesi artışını da beraberinde getirerek iç yaşam alanındaki ferahlamayı doğrudan etkileyecek değişiklikle birlikte bizleri tasarım anlamında da çok agresif bir araç haline gelmiş. Araçta kullanılan yeni altyapının bir öncekine göre ağırlık merkezi ve rijitlik gibi konularda da daha üst seviye dinamikler sunuyor olması da dikkat çeken detaylar arasında.

IMG_20211119_143045

İlk nesil Yaris ile Avrupa’da Yılın Otomobili Ödülü alan Toyota, ikinci nesil Yaris ile segmentinde Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan ilk model unvanını kazandı. Üçüncü nesil Yaris ise, segmentinde kullanılan ilk hibrit motoru ile öne çıktı. Dördüncü nesil Yaris de, segmentinde ilk ön orta hava yastıkları ve Kavşakta Çarpışma Önleyici Sistem ile sınıfının en iyi güvenliğini sunuyor.

Güvenlikten ödün vermeyen Yeni Yaris, AUTOBEST Ödülleri’nde takdir görürken, yüksek güvenlik teknolojileriyle SAFETYBEST 2020 ödülünü de kazanmıştı. Koşmaya hazırlanan atletlerden ve atılmaya hazır güçlü bir boğadan ilham alarak tasarlanan Yaris, yeni GA-B platformunun getirdiği avantajlarla birlikte hem daha sıra dışı bir tasarıma hem de içeride daha geniş bir yaşam alanına sahip olmuş. Aracın uzunluğu 4 metreden daha kısa olmasına karşın, dingil mesafesinin 50 mm artmasıyla daha fazla yaşam alanı elde edilmiş.

2020-toyota-yaris-4

Yeni platformun tasarımcılara sunduğu daha fazla özgürlük sayesinde göz alıcı bir tarza sahip olan Yaris, büyük ve alçak ön ızgarası, LED ön farları, LED sinyalleri, dinamik jant tasarımları, alçak tavan çizgisi ve araç boyunca uzanan bumerang formuyla her açıdan harekete hazır olduğunun altını çizmiş.

2020-toyota-yaris-5

Dış tasarımı kadar kokpiti de artık çok daha modern hale getirilen Yaris’in dijital sürücü ekranları ve daha büyük multimedya ekranıyla (10 inç) deneyimi ileriye taşımış. Bu yeni teknolojilerin; kablosuz akıllı telefon şarjı, ısıtmalı direksiyon, ambiyans aydınlatması ve malzeme kalitesiyle desteklendiğinin de altını çizelim.

IMG_20211119_142853

Sürücü kokpiti, her şeyin tamamen sürücü kontrolü altında olacak şekilde tasarlanmış. Bununla birlikte Toyota, Yaris’in görüş açısını daha da iyileştirmek adına A sütununu daha geriye aldı ve ön konsolu daha alçak şekilde konumlandırılmış. Sürücü ve ön yolcu arasındaki mesafe 20 mm artırılarak kabin konforu ileriye taşınmış. Bununla birlikte Yeni Yaris 700 mm derinlik ve 286 litre bagaj hacmine sahip hale de getirilmiş.

IMG_20211119_143214

MOTOR & PERFORMANS
Yeni Toyota Yaris, 1.5 litre hibrit ve 1.5 litre benzinli motor seçenekleriyle satışa sunulmuştu. Biz ise hibrit motoru inceliyoruz. Dördüncü nesil Toyota Hybrid teknolojisi, hafif ve daha verimli olmasıyla Yaris’in her açıdan daha yüksek performans vermesini sağlamış. Bu sayede Toyota Yaris’in sahip olduğu 1.5 Hybrid Dynamic Force sistemi; daha fazla güç, şehir içinde toplam sürüşe göre daha fazla elektrikli sürüşü ve bir önceki modele göre yüzde 20 daha az yakıt tüketimi sağlıyor.

Yeni Yaris’te kullanılan hibrit sistemde; üç silindirli, değişken supap zamanlamasına sahip 1.5 litre Atkinson çevrimi benzinli motor yer alıyor. Avrupa yollarına uyacak şekilde geliştirilen Yaris’in hibrit sistem gücü yüzde 16 artırılarak 116 HP’ye ulaştığını da ifade etmek isteriz.

IMG_20211119_143232

Yaris, hibrit motorun yanı sıra 1.5 litrelik Dynamic Force benzinli motoruyla da tercih edilebiliyor. 125 PS güç ve 153 Nm tork üreten 3 silindirli bu motor, 6 ileri manuel şanzıman veya W-CVT şanzıman ile tercih edilebiliyor. Ancak bizim aracımızda otomatik şanzımanın yer aldığını belirtmek isteriz.

Sadece elektrik motoruyla yapılan sürüşlerde 130 km/s hıza çıkabilen Yaris, elektrikli motorunu şehir içi yollarda daha fazla kullanabiliyor. Yakıt tüketimimize gelince, şehir içinde 4.6 lt/100 km tüketim değerine ulaşan yeni Yaris’in bu ekonomik motoru bizce tam şehir içinde kullanım için ideal…

IMG_20211119_143148

GÜVENLİK
Toyota, Yaris ile birlikte segmentinin en güvenli otomobilini kullanıcılarla buluşturmuş. Güvenliği her zaman ileriye taşıma felsefesine bağlı olarak Toyota, Yaris’e Toyota Safety Sense 2.5’i adapte etmiş. Kamera ve radar sistemiyle çalışan yeni nesil sistem, yeni özellikler ön plana çıkıyor. Yaya ve bisiklet algılama özelliğine sahip Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Kavşaklarda Çarpışma Önleyici Sistem ve Acil Durum Yönlendirme Desteği yer alıyor.

Kavşak Dönüş Asistanı, karşı şeritten bir araç geliyorsa veya bir yaya yolun karşısına geçiyorsa, sağa veya sola dönen sürücüyü uyarıyor ve gerektiğinde otomatik frenleme yapıyor. Buna ek olarak Yeni Yaris’te, 0-205 km/s arasındaki hızlarda çalışan Akıllı Şerit Takip Sistemi yer alıyor ve yönlendirmeyi kontrol ederek aracı şeritte tutuyor.

Yeni Yaris’te sürücü yardımcılarının yanı sıra, segmentinde bir ilk olarak ön orta hava yastıkları yer alıyor. İçeridekileri yan çarpışmalarda yaşanacak darbelerden koruyacak şekilde tasarlanan ön orta hava yastığı ve son jenerasyon Toyota Safety Sense ile birlikte Yaris, dünyanın en güvenli B segmenti olarak iddiası bir kez daha ortaya koymuş diyebiliriz.

IMG_20211119_143224

FİYAT
Test otomobilimiz olan YARIS 1.5 Hybrid Passion e-CVT’nin anahtar teslim satış fiyatı 422.450 TL’dir. Fiyatları özellikle son denemlerde yaşanan dalgalı kur nedeniyle buraya yazmak olmuyor zira fiyatlar 2 günde bir güncellemeye gidebiliyor. Siz en iyisi anlık takip edin…

IMG_20211119_143057

YORUM FARKI
Elektrikli furyasının daha da ayyuka çıktığı bu günlerde hibrit motoru dünyada en iyi kullanan marka olan Toyota’dır hiç şüphesiz. Yani benim için en azından öyledir ki hibrit denilince ilk aklıma gelen marka tartışmasız Toyota…
Yeni Yaris’e gelince hem farklı tasarımı hem de ekonomik hibrit motoru sayesinde kullanıcılarını bence memnun edecek bir model. Şahsen 3 gün gibi kısa bir zaman zarfında deneyimlediğim Yaris’e doyamadan ayrıldık desek abartmış sayılmayız 🙂

Şehrin kalabalık trafiğinde olsun imkansız park alanlarında olsun kıvraklığı ile ideal bir şehir otomobili kıvamına ulaştırılan Yaris’in özellikle hibrit versiyonunu tercih etmenizi öneririm. Ancak son zamlardan sonra ful paket versiyonun da 420 bin bandını aşıp 450 binlere koştuğunu da ifade etmek isterim. Bence sınıfının en pahalı otomobili Yaris. Keşke biraz daha ulaşılabilir olsa da herkes rahatlıkla bu güzel otomobile ulaşabilse dimi?

Yazıma son verirken gerek yakıta gelen zamlar gerekse de döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmaların en çok etkilediği sektör elbette ve maalesef bizim sektörümüz 🙁

Umarım size daha güzel haberler vermek ümidiyle keyfi maksimum kazasız belasız sürüşler dilerim…

Kalın Sağlıcakla.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi bağlamayı unutmayın aman diyim sevdiklerimiz üzülmesin!

 

Artı/Eksi
+ Tasarım / Ferah iç mekan / Ekonomik motor
Arka diz mesafesi yetersiz

 

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir