TEST / İNCELEME: TOYOTA COROLLA CROSS

By on 26 Aralık 2022
IMG_20221216_144645

Yaris merkezli olarak sadece Avrupa pazarı özelinde sunacağı kompakt bir SUV modelin tanıtımını gerçekleştiren Toyota cephesinde hareketlilik devam ediyor.

Pazarda var olan talebin artışıyla da paralel olarak model çeşitlenmesinde hız kesmeyen Japon üretici şimdi de Corolla adıyla daha üst segment bir SUV modelinin tanıtımını gerçekleştirmişti. Toyota’nın küresel altyapısı olan TNGA merkezi üzerine geliştirilen Corolla Cross’u sizler için yakından inceledik.

IMG_20221216_143932

TASARIM & DONANIM
Toyota Corolla Cross Hybrid, modern, sofistike SUV görünümünü, etkileyici ve dinamik bir formla buluşturuyor. Toyota SUV ailesinin tasarımını taşıyan Corolla Cross Hybrid, karakteristik ön ızgarası, keskin hatlı premium far tasarımı ve aracın dinamik tasarımına katkı sağlayan 3 boyutlu etkiye sahip gövde yapısı ile dikkat çekiyor.

IMG_20221216_144334

Yeni Corolla Cross, son multimedya teknolojisiyle gelen Corolla Cross Avrupa’ya özgü tasarlanan kabin düzenine sahip. 12.3 inçlik dijital sürücü göstergesi ve 10.5 inçlik merkezi ekranın kombinasyonu bizleri karşılıyor. Yüksek çözünürlüğe sahip 10.5 dokunmatik ekran, sezgisel kullanımla birlikte kablosuz Apple CarPlay, kablolu Android Auto gibi akıllı telefon entegrasyonlarına sahip. Araç aynı zamanda son nesil Toyota Safety Sense paketiyle diğer aktif sürüş ve park asistanlarını birleştiren T-Mate ile donatılmış.

IMG_20221216_144314

Corolla Cross’a ilk olarak ebatsal olarak baktığımızda; 4460 mm uzunluğa, 1825 mm genişliğe, 1620 mm yüksekliğe ve 2640 mm aks aralığına sahip olduğunu görüyoruz. Bu değerlerin küresel versiyon ile birebir oranda devam ediyor. Aracın bagaj kapasitesi tavana kadar olan dikey alanıyla birlikte 525 litre olarak veriliyor. Normal kullanım alanı ise 403 litre olacak. Koltukları katladığımızda ise bu alan 1.320 litreye kadar yükselebiliyor.

Toyota Corolla Cross Hybrid, modern, sofistike SUV görünümünü, etkileyici ve dinamik bir formla buluşturuyor. Toyota SUV ailesinin tasarımını taşıyan Corolla Cross Hybrid, karakteristik ön ızgarası, keskin hatlı premium far tasarımı ve aracın dinamik tasarımına katkı sağlayan 3 boyutlu etkiye sahip gövde yapısı ile dikkat çekiyor.

IMG_20221216_143910

MOTOR & PERFORMANS
Test aracımızın kaputunun altında yeni Corolla’da yer verilen güncel hibrit motor karşımızda var. Hacim olarak yine 1.8 litre olan motor, 124 PS yerine 140 PS güç 185 Nm tork ile geldi. Yeni sistemde 53 kW olan elektrik motorunun 70 kW seviyesine getirilmesi dikkat çekiyor.

IMG_20221216_144105

Aracın 0’dan 100’e erişme süresi 10 saniye olarak veriliyor. Aracın erişebileceği maksimum sürat ise 170 km/s ile limitli. Yeni hibrit sistemdeki lityum-iyon bataryalarda yapılan geliştirmeler sayesinde yeni paket daha güçlü ve yüzde 40 daha hafif olacak. Şanzıman tarafında ise e-CVT ile yola devam edilmiş.

Bu arada 185 Nm tork değeri bizce çok yetersiz! Zira bu değerin en az 260 Nm olması gerekirdi diye düşünüyoruz. Bu sayede otomobil hem daha seri hem de daha ekonomik olması içten bile değildi!

Corolla Cross, beşinci nesil hibrit sistemini global olarak kullanan ilk Toyota modeli oldu. Toyota’nın kendi kendini şarj eden 5. nesil tam hibrit sistemi, önden çekişli veya akıllı dört çeker AWD-i olarak tercih edilebiliyor. Önceki nesil sistemlere göre daha fazla tork, daha fazla elektrik gücü, daha yüksek verimlilik ve daha yüksek sürüş memnuniyeti sağlamış.

Lityum-iyon bataryalarda yapılan geliştirmeler sayesinde yeni batarya paketi daha güçlü ve yüzde 40 daha hafif hale getirilmiş. Elektrikli ve benzinli motorun gücü geliştirilmesi sonucunda ise bu sayede toplam güç çıkışı yüzde 8 artırılmış.

IMG_20221216_143917

GÜVENLİK
Toyota, her modelinde olduğu gibi Corolla Cross Hybrid modelinde de yüksek güvenlik seviyesine büyük önem verilmiş. Corolla Cross, son nesil Toyota Safety Sense 3.0 ile kombine edilen T-Mate ile donatılmış. Aktif sürüş ve park asistan sistemleri sürüşü daha kolay ve güvenli hale getirirken aktif güvenlik sistemleri de birçok farklı senaryoya göre kazaların önüne geçebiliyor.

Sürüş dinamiklerine daha iyi bir deneyim olarak yansıma iddiası taşıyan yeni platformla birlikte yeni nesil güvenlik ve sürüş destek asistanları dikkat çekiyor. Adaptif hız sabitleme ve buna paralel olarak sollama desteği gibi yeni destekler listede olacak. Toyota Safety Sense 3 ile birlikte gelişmiş akıllı şerit takibi ve acil durum sürüş durdurma gibi dikkat çekici parçalar da var.

Bu sistem sürücüden herhangi bir kullanım refleksi alamadığında acil bir durum olduğunu algılıyor. Bisiklet, motosiklet ve yaya algılama teknolojisi de yeni sistemle karşımızda olacak. Tüm versiyonlarda standart gelen destekler arasıda; kör nokta gösterimi, güvenli çıkış asistanı, otonom acil frenleme gibi tüm ihtiyaçları karşılayan parçalar karşımıza çıkıyor.

YORUM FARKI
Toyota’nın kompakt SUV pazarında bende varım dediği Corolla Cross, markanın bence en önemli hamlesi diyebiliriz. Zira son yıllarda SUV araçlara olan ilgi tartışmasız bir gerçek. Bunun da farkında olan markalar bu alanda birbiri ardına çıkarmaya devam ediyor ve pazardaki savaş günden güne artıyor. Elbette burada en önemli konu müşterilerin seçeneklerinin ne kadar çok olursa o kadar seçimlerinin sağlıklı olması…

Corolla markasının gücünü arkasına alarak Pazar satışlarına hızlı bir giriş yapan Corolla Cross şimdiden sıraya girip bekleyen müşteri kitlesiyle karşı karşıya kaldı. Bu ilginin sebebi elbette ki markanın dünyadaki güvenirliği… Bende 3 günlük test sürem zarfında keyifli yolculuklar geçirdim diyebilirim. Şimdiden keyfi maksimum sürüşler dilerim.

Aracınıza binerken emniyet kemerinizi bağlayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Kalın Sağlıcakla…

 

Artı/Eksi
+ Tasarım / Konfor / Yol tutuş / Ferah iç mekan
Tork gücünün yetersiz olması dolayısıyla ani hızlanmalarda araç çok zorlanıp daha fazla yakıt tüketebiliyor.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir