TEST / İNCELEME: Suzuki SX4 S-CROSS Hibrit

By on 01 Mayıs 2021
IMG_20210427_150904

Son yıllarda adeta dizel motorların katili olarak hayatımıza giren Hibrit motorlara SUV segmentinde yeni bir oyuncu geldi. Suzuki’nin SX4 S-Cross bu alanda özellikle nispeten uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor.

Bizde oto sevdası olarak Suzuki’nin en sevilen modelleri arasına girmeye aday modeli inceledik.

TASARIM & DONANIM
Suzuki SX4 farklı tasarım çizgileriyle SUV sınıfının sıra dışı oyuncularından biri olmasıyla dikkat çekiyor. Özellikle onun yüz tasarımına baktığım zaman havalandırma ızgarası ve farların bütünlüğü ile ortaya konulan tablonun son derece dikkat çekici olduğunu söylemem gerekiyor. Japon otomobil üreticisi Suzuki bu tip bir tasarımla bence çok iyi bir iş ortaya koymuş.

IMG_20210427_152104

Tamponun dinamik tasarımlı formuyla yüzüne baktığınız zaman dikkatleri üzerine toplayan bir SUV karşınıza çıkıyor. Heybetli farları, devasa ızgarasıyla Suzuki SX4 olduğundan daha büyük görünüyor ve rakiplerine ben buradayım diye haykırıyor.

Aracın dört bir yanına dolaşan plastik korumalar offroad kimliğine vurgu yaparken, arka taraftaysa kaliteli görünen bir tasarım anlayışına yer verilmiş durumda.

IMG_20210427_150948

S-Cross Hibrit beklediğimizden çok daha geniş bir yaşam alanı karşıma çıktığını ifade etmek isteriz. Ön tarafta sürücü ve yolcu geniş mekanın keyfini her türlü yolculuk sırasında çıkaracaktır. Arka tarafta sunulan yaşam alanı da hem ferah hem de özellikle baş mesafesi konusunda herkesi mutlu edecek seviyede.

IMG_20210427_150931

Koltukların kalitesi ve konforu da yaptığım her türlü yolculuk sırasında rahat etmemizi sağladı. Suzuki SX4 S-Cross Hibrit yaşam alanında bu özellikleriyle benden geçer not almayı hiç zorlanmadan başardı. Yaşam alanında eşya gözleri açısından da aradığım ne varsa kolay bir şekilde buldum. Büyük bagajını geniş yükleme ağzı sayesinde son derece rahat kullandık.

lDFI9bsKAkSQxdYUmtO2rw

Orta konsolun üzerinde devasa bir eğlence ve bilgi ekranına yer verilmiş olmasını da çok sevdik. Özellikle park manevraları sırasında bu büyük ekran çevremi sanki bir televizyon ekranından izliyormuşum hissi uyandırdı. Yaşam alanında kullanışlılık açısından da sıkıntı yaşamadık.

suzuki-sx4-s-cross

MOTOR & PERFORMANS
Suzuki, 2020 yılından bu yana tüm Swift modellerinde 12V Hibrit sistemiyle karşımıza çıkmıştı. Benzer bir prensibe sahip olan hem Vitara hem SX4 S-Cross modelleri için geliştirilen yeni 48V Hibrit güç-aktarma sistemi, hafif tasarımıyla dikkat çekerken tüm bileşenleriyle aracın toplam ağırlığına 15 kg’dan daha az ekliyor.

48V lityum iyon batarya, Entegre Marş Jeneratörü (ISG olarak biliniyor) ve aydınlatma, ses sistemi ve klima gibi daha düşük voltaj gerektiren donanımları beslemek üzere 48V-12V (DC / DC) dönüştürücü olmak üzere gelişmiş bileşenlerden oluşuyor.

IMG_20210427_150918

Hem bir jeneratör hem de marş motoru görevi yapan ISG, sisteme kayışla bağlı ve 2.000 d/d’dan 3.000 d/d’ya kadar 235 Nm ek tork kullanıma sunarak hızlanma anında içten yanmalı motoru destekliyor. Araçların her ikisinde de 1,4 litrelik hacmiyle 129 PS ve 235 Nm tork üreten motor konumlandırılıyor.

Motora entegre edilen yeni 48V Hibrit sistem, debriyaja basıldığında ve araç hızı yaklaşık 80 km/s’nin altında olduğunda elektromotoru askıya alarak (electric motor idling) önemli bir verimlilik avantajı daha sunuyor. Bu özellik temelde elektromotorun gücüyle yakıt enjeksiyonunun yerini alarak örneğin araç yavaşlarken veya sabit durduğunda motorun rölanti seviyesini düzenliyor.

Motor momentumu ISG ünitesi tarafından elektronik olarak kontrol edildiğinden bu işlev ifade edilen sürüş koşullarında yakıt tüketimini ortadan kaldırıyor ve yeniden harekete geçme anında gecikme olmaksızın motor hızla yeniden çalışıyor. Test SX4 S-Cross Hibrit, WLTP verilerine göre 100 km’de 5.7 litrelik ortalama yakıt tüketimi değeriyle dikkat çekiyor.

IMG_20210427_151620

GÜVENLİK
Suzuki SX4 S-CROSS Hibrit sürüş güvenliğini desteklemek, kazaları önlemek ve günlük kullanımda sürücünün hayatını kolaylaştırmak üzere daha fazla sürüş destek sistemiyle donatılıyor. Radar Fren Desteği, yenilenen ’da yerini monoküler kamera ve lazer radar ile çalışan Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi’ne bırakıyor.

Sistem, aracın sürüş yönündeki araçları veya yayaları algılıyor, sürücüyü uyararak olası bir çarpışmayı önlemeye ya da çarpışma durumunda şiddetini azaltmaya çalışıyor. Suzuki’de ilk kez sunulan Kör Nokta Uyarı Sistemi, aracın her iki yanındaki kör noktasında olan veya yaklaşan araçları tespit ederek, şerit değiştirme girişiminde LED uyarı lambası ve sesle sürücüyü uyarıyor.

IMG_20210427_152113

Arka kısımdaki iki yan radar sensörünü kullanan Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi (RCTA); geri viteste 8 km/s hıza kadar olan sürüşlerde veya park yerlerinden geri çıkışlarda yaklaşan bir araç karşısında, sürücüyü gösterge paneli üzerinden görsel ve sesli olarak uyarıyor.

Yine Şerit Takip İhlal ve Uyarı Sistemi de trafik güvenliğini maksimize ediyor. Milimetre-dalga radarıyla öndeki araçla mesafeyi koruyarak takip eden Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC) de, sürücü tarafından ayarlanan hızı maksimum hız sınırı olarak kabul ediyor ve sürücüye takip mesafesi desteği sağlıyor.

FİYAT
Test aracımız olan SX4 S-CROSS HİBRİT anahtar teslim satış fiyatı 336.900 TL gibi çok makul bir fiyatla satışta…

IMG_20210427_152559

YORUM FARKI
SUV sınıfında farklı giyimli ve hibrit bir araç arıyorsanız şu anda olmanız gereken yerdesiniz. Suzuki SX4 S-Cross Hibrit sunduğu konfor ve güvenlik özellikleriyle dikkat çekerken markanın genlerinde olan offroad karakterinin de tüm detaylarına sahip.

Rekabetin çok yüksek olduğu SUV sınıfında bence bu araç ön sıralara adını iddialı özellikleriyle yazdıracaktır.
Gerek otomobilin uygun fiyatı gerekse de şehir içindeki ekonomik yakıt tüketimi ile rakiplerinin korkulu rüyası olmaya adam diye düşünüyorum.

Bunda elbette ülkemizdeki müşteri kitlesinin kafasında yer alan Suzuki markasının güçlü duruşunun da etkisi tartışılmaz.

Sonuç olarak keyifli birkaç gün geçirdiğimiz ve de ülkemizde salgın belası sebebiyle 17 günlük tam kapanma kararı öncesi son testimiz de bu otomobile nasip olduğunu da ifade etmek isterim. Burada bir anı olarak kalması için de bahsetmeden geçemedim. Umarım salgını çabuk atlatırız.

Kalın Sağlıcakla…

 
Artı/Eksi
+ Ekonomik / uygun fiyat / sürüş konforu
Malzeme kalitesi

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina
facebook.com/Oto Sevdası

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir