TEST & İNCELEME: SPORCU SUV HYUNDAI TUCSON N LINE

By on 22 Eylül 2023

Hyundai Tucson yenilenen özellikleriyle şehirde ve arazide iyi bir performans sunuyor. İç hacminin genişliği, yolculuğu konforlu ve güvenli hale getiren donanımsal özellikleriyle de Yeni Tucson özellikle aileler tarafından da tercih edilen bir SUV… Tasarım rozetiyle de ülkemizde satışa sunulan Tucson N Line serisini sizler için yakından inceledik.


TASARIM & DONANIM
Dış tasarımda yeni nesil geometrik algoritmalar ile hazırlanan Tucson N Line kaslı ve sportif görünümünde şık detaylarıyla öne çıkıyor. Çapraz konumlandırılmış far sistemi ve Led aydınlatmalar aracın ön ve arka tarafında benzersiz bir görünüm oluşturmuş.

Bununla birlikte iç kabini kaplayan panoramik cam tavan yolculukları daha keyifli hale getiriyor. Her yolcu için ayrı sıcaklık ayarı yapılabilen havalandırma sistemi, tamamen yatırılabilen koltuklar ve iç kabine özel aydınlatma sistemleri Tucson’un konforunu üst düzeye taşıyan diğer detaylar arasında yer alıyor.

En son teknolojiye sahip bu aydınlatma teknolojisi sayesinde, gündüz farları açıldığında da ızgaranın koyu krom görünümü, mücevher gibi şekillere dönüşüyor. Parametrik tasarım çizgisi, aracın yan tarafında da önemli bir tasarım öğesi olarak da dikkat çekiyor. Sert geçişli yüzeyler, şık ve oldukça maskülen bir siluet oluşturuyor. Aynı zamanda aracın bütünüyle çarpıcı bir kontrast oluşturarak dururken bile ileriye doğru hareket ediyormuş gibi bir izlenim uyandırıyor.

Dinamik çizgiler, 19 inç jantlar ve geniş hava girişli tamponlar, güçlü ve atletik bir duruş sağlıyor. Tucson N Line’ın sportif tasarım çizgileri, yan aynalardan başlayıp C sütununa kadar devam eden krom parçalarla da ekstra olarak vurgulanıyor. Hyundai Tucson N Line’ın sofistike ve ferah iç mekanında da üç farklı renk kombinasyonu bulunuyor.

Teknoloji üssünü andıran yeni nesil iç mekanda daha önceki Hyundai modellerinden farklı olarak alışılmışın dışında çizgiler var. Teknoloji ve bilgi uyumlu kokpit, şelalelerden ilham alınarak tasarlanmış.
Tucson N Line’da güvenli sürüş ve pratik kullanım detaylarını öne çıkaran teknolojik yenilikler de bulunuyor.

10.25 inç multimedya ekran, otomatik kararan dikiz aynaları, hıza duyarlı yağmur sensörlü silecekler, 10.25 inç siperliksiz gösterge ekranı ve akıllı bagaj kapağı sizi konforla buluşturuyor. Hyundai SmartSense güvenli sürüş teknolojileri de Tucson N Line’da en gelişmiş özellikleriyle arasında yer almış.

MOTOR & PERFORMANS
Hyundai Tucson gücünü yeni nesil Smartstream motor teknolojisinden alıyor. Direkt enjeksiyon turbo ve yüksek sabit basınçlı turbo motor tiplerine sahip olan Tucson 1598 cc motor hacmine sahip.

7 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman bulunan Tucson N Line’da 265 Nm maksimum tork ürettiği ve 180 PS maksimum güç harcadığı görülüyor. Yakıt tüketimine bakacak olursak şehir içinde biraz fazla bir tüketim değeriyle karşılaştık diyebiliriz. 9.5 litrelik fabrika verisinin ışığında test ettiğimiz süre zarfında otomobil bize de 10.2 litrelik bir değer sundu! Biraz daha agresif kullandığımızda da bu değerin 11-12 litrelere kadar çıktığına da şahit olduk. Bize sorarsanız fazla agresif kullanmadan yolunuza devam etmeniz:)
4×2 çekiş gücüne sahip modeller 100 km’ye 11.4 saniyede hızlanma verileri sunarken, 4×4 modellerde ise bu süre 11.6 saniyede gerçekleşiyor.

FİYAT
Test otomobilimiz olan Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 180 PS 4×4 N-Line 2.070.000 TL’dir.

YORUM FARKI
Hyundai Tucson, Hyundai Motor Company’nin Güney Kore Ulsan fabrikasında üretiliyor. Fabrikanın yıllık 330 bin üretim kapasitesiyle ilk olarak 2004 yılında üretimine başlanan Kompakt SUV adını Amerika Birleşik Devletleri Arizona eyaletinde yer alan Tucson şehrinden aldığını bir dip not olarak ifade etmek isterim.

N Line ‘a gelecek olursak. Tucson ailesinin sportif görünümüyle öne çıkan bir SUV… Benim bu otomobilde en çok dikkatimi çeken tasarım detayları arasında bir mücevheri andıran stop lambaları, aracın ön bölümüne hakim olan parametrik tasarım temasını mükemmel şekilde yansıtmış. Buna paralel olarak gümüş renkli karter muhafazası difüzörü ve ikiz egzoz çıkışları, TUCSON N Line’a sportif bir dokunuş katmış.

Bir de 19 inçlik N Line tasarımlı alaşım jantlar da Tucson’da ayrı bir tasarım detayı olsa gerek.
Böyle detaylar ile bence SUV bir araç daha da albenili hale getirilmiş. Gerek şehir içi kullanımındaki rahatlığı gerekse de performansıyla da dikkat çeken Tucson N Line, Türk müşterilerinden ilgiyle karşılanmaya devam edeceğe benziyor.


Kalın Sağlıcakla…

Artı/Eksi

+Tasarım / Performans / Ekran çok kullanışlı ve dokunmatik geçiş süreleri başarılı / Sinyal verdiğinizde kadranlar bölümüne yansıtılan aynalar ise işin son noktası / Dışarıda tavan rayları 100 kg yük taşıyabiliyor.
120 km hıza ulaşınca araçta oluşan rüzgar sesi. / Yakıt Tüketimi

Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir