TEST / İNCELEME: SEAT Ibiza FR

By on 15 Mayıs 2022
IMG_20220509_160334

2017 yılından beridir beşinci jenerasyonuyla yollarda olan Seat Ibiza, bu nesildeki ilk makyajına geçen yıl kavuşmuştu.

Tanıtım sonrasında örtülerinden kurtulan makyajlı kasa özellikle iç dünyasında radikal değişiklikleri beraberinde getiriyor. Günümüz güvenlik standartlarını karşılayacak pasif ve aktif elektronik desteklerle de güçlendirilen yeni Ibiza için bu hamleyi bir modernleştirme operasyonu olarak da nitelendirebiliriz.

Yeni SEAT Ibiza ile birlikte FR’ın yanında Xcellence ve Xcellence Lux gibi yeni donanım seviyeleri de kullanıcıları bekliyor olacak. Bizde sizler adına makyajlanan SEAT Ibiza FR’ı yakından inceledik.

IMG_20220509_160537

TASARIM & DONANIM
Makyajın etkilerine ilk olarak dışarıdan baktığımızda Ibiza’da yepyeni bir ışıklandırma grubunun konumlandırılacağını görüyoruz. Önde ve arkada full LED teknolojisiyle donatılan otomobilde, bu donanımların üst seviye paketlerin tamamında standart olması da önemli. Dış tasarımda yapılan ufak değişimlerin tamamlayıcısı ise ürün gamına eklenen yemi jantlar olacak. 18 inçe kadar yükseltilebilen yeni jantlar özellikle Xcellence paketlerinde

Ibiza’yı bir üst segmente aitmiş gibi gösteriyor. Yine yeni renk seçenekleri de her makyajda olduğu gibi aracın dinamizmine etki edecekler arasında.

Yeni SEAT modellerinden aşina olduğumuz model isminin el yazısı ile yazılması Ibiza’da da mevcut. Bagaj kapağının sağ alt köşesine de “FR” donanım paket ismi eklenmiş. FR donanım paketi ile birlikte gelen arka tampon, diğer versiyonlardan farklı.

IMG_20220509_160502

Tampon üzerine yerleştirilmiş sahte egzoz çıkışları aracı sportif kılan eklentilerden biri. Araçta bulunan led teknolojisine sahip stop lambaları, FR donanım paketi ile standart olarak sunuluyor. Ancak diğer paketlerde led stop lambası bulunmuyor.

Makyajın en büyük etkisini ilk başta da bahsettiğimiz gibi kokpitte hissediyoruz. Artırılan malzeme kalitesinin yanında 9,2 inçe kadar büyütülebilen yeni multimedya ekran ve yeni direksiyon konsolda ilk fark edilen değişimler arasında. Üst paketlerle birlikte kullanıcı deneyimine giriş yapacak olan 10,25 inçlik dijital sürücü ekranı da, Ibiza’nın teknolojik karakterinde önemli bir yere sahip olacak.

2021-seat-ibiza-10

Bu bölümde dikkat çeken noktalardan birisi de yeniden tasarlanan klima çıkışlarının arkalarında LED ışıklandırmalar var. Makyajla birlikte; yan bölge asistanı, uzun far asistanı, yarı otonom sürüş asistanı, şerit asistanı, adaptif hız sabitleyici, trafik işareti algılama gibi parçalar da artık Ibiza’nın silahları arasında yer alıyor.

SEAT Ibiza, yan profilinde bulunan sert tasarım çizgileri ile oldukça agresif bir görünüm sağlamış. Makyaj işlemi ile birlikte SEAT Ibiza 2 yeni renk ile üretilmeye başlandı. Bunlardan biri safir mavi olarak adlandırılan test aracımız, diğeri ise asfalt mavi.

IMG_20220509_160340

MOTOR & PERFORMANS
SEAT Ibiza FR 150 hp güç üreten 1.5 Tsi motor ile geliyor. 1.5 Tsi motor birçok araçta kullanılıyor. Ancak Ibiza sadece 1099 kg ağırlığında ve bu da beygir başına 7.3 kilogram demek. SEAT Ibiza FR, 0’dan 100 km/h hıza 8.2 saniyede çıkabiliyor. Biz testimizde bu değerden daha iyi bir süre yaptık.

SEAT Ibiza FR’ın 4 farklı sürüş modu var. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi economy, normal, sport ve individual. SEAT Ibiza FR’ın sport modunda aracın süspansiyon sistemi devreye girerek çok daha sert bir sürüşü beraberinde getiriyor.

SEAT Ibiza FR’ın viraj performansını çok beğendik. SEAT Ibiza FR 1.5 tsi motorun yakıt tüketimi de ideal. Sakin kullanımda oldukça ekonomik bir araçken sert kullanımda tüketim yükselir. Ortalama yakıt tüketimi fabrika verisi ise 5 l/100km. Bu değerin üzerine 1 – 2 litre koyulabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER
999 cc, sıralı 3 silindir, benzinli, önden çekiş, 115 bg, 200 Nm
4.7 lt/100 km, 108 gr/km
0-100 km/s 9.5 sn, 193 km/s
1089 kg

IMG_20220509_160559

YORUM FARKI
İlk olarak Yeni Ibiza’nın kullandığı VW Grubu’nun MQB A0 platformu, modelin 87 mm daha genişlemesini sağlamış ve bu direkt olarak Ibiza’nın yol tutuşuna etki etmiş. Ayrıca bu boyut değişimi Ibiza’yı, özellikle FR versiyonunda, markanın bir diğer iddialı modeli Leon’dan rol çalar hale getirmiş. Bu versiyonun diğerlerinden en büyük farkı, daha sert süspansiyonlara sahip olması.

Birkaç ay önce testini sizlerle paylaştığımız Xcellence versiyonunun sürüşünde aldığımız keyif Ibiza FR’da çok daha üst seviyelere taşınıyor. Biraz hızlı girdiğiniz virajlarda ona güven duyuyorsunuz. Ancak, yoldaki çukurları ve bozuk noktaları size direkt olarak hissettiren sert süspansiyonlara alışmak biraz zaman istiyor.

Yine yalnızca FR versiyonun da bulunan sürüş modu seçimi ile Spor moda geçtiğinizdeki gaz tepkisi, direksiyon direnci ve süspansiyon ayarlarının değişimi oldukça hafif seviyede gerçekleşiyor.

Sonuç olarak makyajlanan Ibiza FR bizden tam not aldı diyebilirim!

Keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

 

Artı/Eksi
+ Tasarım / performans / hızlanma / yakıt tüketimi
Son zamanlarda görmeye alışkın olduğumuz elektronik el freni, SEAT Ibiza FR’da bulunmuyor. / sunroof perdesinin manuel olması.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir