TEST / İNCELEME: CUPRA LEON 1.4 e-Hybrid

By on 09 Mayıs 2022
IMG_20220505_153928

SEAT içerisinden “ayrılarak” yoluna başlı başına bir marka olarak devam ettiği günden beri ilgi çekici işler yapmaya devam eden CUPRA, yeni jenerasyonlar üzerinden bu başarıyı tırmandırma peşinde.

Tasarım ve donanım bazında da standart Leon ailesinden gözle görülür şekilde ayrılan CUPRA’nın bu noktada tam not aldığını da söylemeden geçmeyelim. Sizler adına CUPRA LEON’u yakından inceledik:

IMG_20220505_154012

TASARIM & DONANIM
Öncelikle Türkiye yollarında yerini alan CUPRA markası; kusursuz simetrideki logosu, yüksek kaliteli işçiliği, rafine ve doğal dokular hedeflenerek oluşturulmuş renk seçenekleri ile “stil ve güç” kavramlarının sofistike bir temsilcisi.
Markanın ortaya çıkış felsefesinin altında kalite, sürüş ve performans yatıyor. Bu felsefe otomobilin en ince detaylarında bile kendisini hissettiriyor.

CUPRA logosunun ilham kaynağı, kabile toplumlarının cesareti, korkusuzluğu ve kararlılığından geliyor. Bu tasarım, iç içe geçmiş, simetrik iki “C” harfinden oluşuyor ve marka için bir logo olmanın çok ötesinde, aslında daha çok bir sembol olarak görülüyor.

IMG_20220505_154025

Logoda yer verilen bakır rengi modelin rafine karakterini kusursuz bir biçimde yansıtıyor. Markayı betimleyen diğer bir ton da petrol mavisi… Camgöbeği rengine siyahın küçük bir dokunuşuyla elde edilen karışım, modelin karakterini vurguluyor. Otomobilin karakterlerini yansıtan jantlar, yan aynalar ve bazı iç trim parçalarında CUPRA’nın zarafetini yansıtacak uygun renk tonlarını bulmak için bakır ve granit gibi farklı dokulardaki doğal malzemelerden esinleniliyor.

CUPRA LEON güçlü ve keskin hatlara sahip ön kısmı, bakır renkli CUPRA ambleminin bulunduğu geniş ön ızgarasıyla dikkat çeken bir görünüşe sahip. Full LED mercekli ön farlarla modelin çarpıcı görünüşü tamamlanıyor.
Yuvarlak şekilli sis farları ile faklı bir duruş sergiliyor. Hem şık, hem güçlü tasarım, dinamik LED arka sinyal lambalarıyla sürdürülüyor.

IMG_20220505_154134

Araca görsel bir genişlik kazandıran ve modern bir görünüm oluşturmakla kalmayıp, aracın dikkat çekmesine yardımcı olan uçtan uca uzanan “Infinite LED” arka farlar ile güçlü tasarım tamamlanıyor.
CUPRA LEON’un etkileyici dış tasarımı, yüksek kaliteli iç tasarımıyla tamamlanıyor. Aracın içi, markanın tarzına eşsiz bir bakış açısı getirerek modernlik ve sportiflik hissi uyandırıyor. Aracın kilitleri açıldığı anda zemine CUPRA logosu yansıtılırken, direksiyon ve spor koltuklar ise hafif bir ışıkla aydınlatılıyor.

LEON, sürücü ve yolcularını yüksek kaliteli iç tasarımın konforuyla çevreliyor. Araç içinde yolcuları sarmalayan yüksek kaliteli malzemeler, fırçalanmış alüminyum ve bakır renkli unsurlarla birlikte araç içinin modern bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Petrol Mavisi ve Siyah renklerde sunulan “Bucket” tip spor koltuklar, spor bir sürüş hissi için alçak şekilde konumlandırılmış. Ayrıca daha ergonomik bir oturma pozisyonu sağlayan koltuk tasarımı yola çıkmadan da aracın dinamik yapısını hissettiriyor.

IMG_20220505_153858

Güvenlik Özellikleri
Ön bölge asistanı, acil durum çağrı sistemi (e-call), orta bölümde bulunan merkezi hava yastığı dahil toplam 7 hava yastığının yanı sıra, şerit takip asistanı, adaptif hız sabitleyici, kör nokta tespit sistemi, yarı otonom seyahat asistanı gibi özellikleri ile segmentinin en güvenli otomobillerinden biri olan LEON Euro NCAP’in zorlu güvenlik testlerinden de 5 yıldız alarak geçmeyi başardı. Test sonuçlarına göre, yetişkin, yolcu ve yaya koruma olmak üzere her kategoride yüksek notlar alarak segmentinin en güvenli araçlarından biri olduğunu kanıtladı.

IMG_20220505_153938

MOTOR & PERFORMANS
Golf ailesinde de gördüğümüz MLB Evo platformu üzerine geliştirilen CUPRA LEON’un kaputunun altında tercih konusunda ne denli bir ilgi göreceği merak edilen hibritin merkezinde 1,4 litrelik benzinli motor karşımıza çıkıyor.
Elektrik gücüyle desteklenen bu model 245 PS’lik güçle 0’dan 100’e hızlanmasını 6,7 saniyede tamamlarken maksimumda 225 km/s hıza çıkabilecek. Saf elektrikli sürüş modu da bulunan CUPRA LEON’un hibrit paketi, 60 kilometreye kadar menzil kat edebilecek. Aracın bataryalarıysa Wallbox üzerinden 3,5 saatte dolu hale getirilebiliyor.

YORUM FARKI
Seat ailesinden ayrılarak başlı başına bir marka olarak karşımıza çıkan CUPRA LEON modeliyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Hibrit motoruyla test ettiğimiz modelin ülkemizde oldukça fanatiği olacağa benziyor.

Gerek farklı tasarımı gerekse de hibrit seçenekli motoruyla rakiplerinin üzerine kara basan gibi çöken CUPRA LEON’a sahip olmak isteyenler bence elini çabuk tutmalı. Zira otomobillere her ay zam geliyor 🙂

Şimdiden bu havalı sporcuyu alacaklara keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerini takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!
Artı/Eksi
+ Tasarım / performans / yakıt tüketimi
Asfalt sesi ve rüzgar sesinin belli hızlardan sonra sürücüyü rahatsız edici seviyede olması.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir