mouse ile üzerine gelince

TEST / İNCELEME: SEAT ATECA

By on 07 Eylül 2021
IMG_20210823_143824

İspanya’nın Barselona kentinde tasarlanan ve geliştirilen 2021 Ateca, Skoda’nın Çekya Kvasiny’deki tesisinde inşa edilen ve 2016 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana 300.000’den fazla satılan SEAT’ın ilk SUV modeli olan Ateca’da içte ve dışta tasarımsal yenilenme, güncellenmiş motor seçenekleri ve yeni güvenlik teknolojisileri ön plana çıkıyor.

Bizde otosevdası olarak yenilenen Ateca’yı sizler adına yakından inceledik.

TASARIM & DONANIM
Dış taraftaki değişimler yeni Leon’da da gördüğümüz LED farlarla başlarken yen bir ızgara ve tampon da dahil olmak üzere diğer parçalara da yansıyor. Arka bölümde de full-LED stoplar, egzozlar ve tampon değişimin temel dinamiklerini oluşturmuş.

IMG_20210823_143835

2021 Ateca ile birlikte Xcellence donanım paketinde de daha arazi çizgileri sunan değişimler ön plana çıkıyor. Alüminyum parçaların da daha fazla kullanıldığı bu pakette Ateca’nın lüks algısı da yukarıya çekilmek isteniyor. Nitekim aracın içerisinde kullanılan deri ve diğer kaplama malzemeler bunun önemli destekleyicisi konumunda.
10.25 inç dijital sürücü ekranı 9,2 inçlik dokunmatik multimedya ekran da güncellemeyle birlikte kullanıcı deneyiminde fark oluşturacak parçalar arasında. Elektronik destek donanımlarında ise; Adaptif Hız Sabitleyici, Çıkış Yardımı ve Çarpışma Öncesi frenlemeli, ön bölge asistanı ve diğer birçok güncel parçayı üzerinde taşıyor.

Seat Ateca markanın karakterli tasarım anlayışının en önemli modellerinden biri. Seat Ateca makyajlanmasıyla birlikte görünümüne çekici dokunuşlarla bulunulmasıyla birlikte karşıma çıktı. Havalandırma ızgarası ve köşelerdeki sis farı çerçeveleri geniş tasarlanıp aracın güçlü görünmesini sağlamış.

Altındaki gri renkli koruyucu ve çamurluk kenarlarındaki siyah plastik kaplamalarla off-road aracı algısına sevdiğim bir gönderme yapıyor. Tıpkı karakterli bir tasarıma sahip olan farlarında olduğu gibi stoplarda da LED aydınlatma ile marka silueti başarılı bir şekilde devam ettirilmiş.

Yeni-Seat-Ateca-2

En baştan şunu söylemek isteriz ki Seat Ateca’nın iç mekanı oldukça geniş ve konforlu. Hem ön hem de arka koltuklarda tatmin edici bir genişlik sunan Ateca diz ve baş mesafesi olarak kullanıcısına ve yaşam alanını kullanan yolculara sıkıntı yaşatmıyor. Buna paralel olarak malzeme kalitesi ve işçilik bakımından sorunsuz bir SUV.

Yeni-Seat-Ateca-1

Kullanılan plastiklerin dokunma hissi son derece yüksek. Yaşam alanının derli toplu bir tasarım anlayışıyla inşa edilmiş olması da sevdiğim özelliklerinden oldu.

ic-mekan-16

İç mekânda eşya gözleri açısından tüm ihtiyaçlara cevap veren Ateca, bagaj kullanımı konusunda da sevdiğim araçlardan biri oldu. Bu arada aracı ister Xperience donanım paketiyle ister FR seçeneğiyle satın alın son derece yüksek bir donanım seviyesine sahip olmuş oluyorsunuz. İki donanım paketi arasında görünüm konusunda da değişim yaşatıyor olması da önemli artıları arasında yer alıyor. Herkes FR versiyonunu konuşurken Xperience donanım paketiyle de çekici bulduğum bir kompakt SUV oldu.

IMG_20210823_143714

MOTOR & PERFORMANS
Volkswagen Grubu’nun en verimli ünitelerinden biri olan 150 HP güç üreten 1.5 litrelik EcoTSI motor seçeneği Seat Ateca’nın kalbinde yer alıyor. Bundan önce yaptığım testlerin çoğunda beğenimi zorlanmadan kazanan bu motor seçeneğine 7 İleri DSG Otomatik şanzıman eşlik ediyor. DSG şanzımanın seri ve sarsıntısız vites geçişleri ve motorun uyumunun yüksek oluşu bir SUV’dan çok ateşli bir HB içinde olduğunuzu sanmanıza neden oluyor.

Alt devirlerden itibaren güç üretme konusunda eksiksiz olan motor neredeyse son hızına kadar nefesini hiç kaybetmeden ilk ve ara hızlanmalarda çok iyi işler başarmış. Açıklanan fabrika verileri bilgilerine baktığımız zaman 1498 cc hacmindeki turbo benzinli motor seçeneğinin 150 HP güç ve 250 Nm tork ürettiğini gözlemledik.

DSG şanzımanın da performansa sağladığı önemli etkiyle Seat Ateca 202 km/s maksimum hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede gerçekleştiriyor. Ortalama yakıt tüketimi karşımıza çıkan sonuç 7.1 litre oldu. Bizim için iyi bir sonuç olarak notlarımız arasında yer alan Ateca’yı ekonomik olarak nitelendirebiliriz.

Ekonomik tüketim istediğiniz zaman ekonomik, performanslı kullanım istediğiniz zaman iddialı olan seçenekler arasından kendinize uygun olanı seçebiliyorsunuz. Gerek otoyol gerekse şehrin kalabalık caddelerinde gerçekleştirdiğimiz sürüşler sırasında aracın sessiz kalması ve bu özelliğini rüzgarlı havalarda da koruması beğenimizi kazandı.

IMG_20210823_143824

GÜVENLİK
Öncelikle Seat Ateca EuroNCAP tarafından yapılan çarpışma testinden 5 yıldız alarak ayrıldı. Bu test sırasında yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 93, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 84, yaya yolcu güvenliğindense yüzde 71 aldı. Güvenlik yardımcılarından aldığı sonuç ise yüzde 60 oldu. Makyajlanmasıyla birlikte güvenlik yardımcıların sayısı arttı.

FİYAT
İncelediğimiz model olan YENİ ATECA 1.5 EcoTSI ACT 150 HP DSG FR’in anahtar teslim satış fiyatı 409 bin TL’dir.

IMG_20210824_130527

YORUM FARKI
Son yıllarda tüketiciler tarafından bana yöneltilen soruların başında acaba hangi kompakt SUV modelini tercih etsem oluyor. Bu sorulara genelde verdiğim cevap ise her kompakt SUV modelin kendine has özellikleri var ama fiyat performans söz konusu olduğunda Seat Ateca benim tavsiye ettiğim modeller arasında yer alıyor.

Günümüz fiyatlarına baktığım zaman sunduklarının yanında Ateca’da iddialı bir fiyat etiketi olduğunu görüyorum.
Sonuç olarak makyajlanan Seat Ateca’yı makul fiyat ve kalite ekseninde tercih edebilirsiniz.

Kalın Sağlıcakla…
Artı/Eksi
+ Tasarım, Konfor, Performans, Malzeme kalitesi,
İlk hızlanmalarda biraz sıkıntılı.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir