TEST / İNCELEME: RENAULT CAPTUR

By on 28 Haziran 2022
IMG_20220626_135748

B SUV segmentinin sevilen modellerinden olan Renault Captur, makyajlı haliyle test merkezimizin bu haftaki konuğu oldu. Gelin bu fiyakalı otomobili daha yakından tanıyalım.

TASARIM & DONANIM
Lanse edildiği 2013 yılından bu yana 1,5 milyon satış adedine ulaşarak hem Fransa hem Avrupa’da kısa sürede segmentinin en çok satan modeli oldu.

Rekabetin giderek arttığı pazarda Yeni Captur, bir önceki neslini başarıya taşıyan kimliğini daha güçlendirerek yenilendi. Dönüşüm gerçekleştiren model, dinamik ve güçlü yeni SUV çizgileriyle dikkat çekiyor.
Renault Grubu için üst düzeyde stratejik bir bölge olan Çin’de de üretilecek olan Yeni Captur böylece global bir model haline geliyor. Model, Güney Kore dahil olmak üzere Renault markası altında, tüm pazarlarda aynı isim ile pazara sunuluyor.

Bir önceki versiyonuna nispeten daha oval çizgilerin hakim olduğu otomobilin ön bölümünde, agresif bir duruş sergileyen Renault yüzü kararlı bir şekilde kendisine yer açıyor. Özellikle öne doğru uzayan kaput ve imza haline gelen LED gündüz farlarının daha etkili şekilde konumlandırılmasıyla tasarımcıların güzel bir iş çıkarttığını söylemek gerekiyor.

IMG_20220626_131037

Yeni Captur, güçlendirilen SUV kimliği ile göze çarpıyor. Dış tasarımda gerçekleştirilen dönüşüm sayesinde modelin çizgileri daha modern, kendine özgü ve etkileyici hale geliyor. ön ve arka Full LED C şeklinde farları ve dekoratif krom detaylar gibi özelliklerin tümü, kalitedeki iyileştirmenin bileşenleri olarak göze çarpıyor.
Altyapı kardeşi konumunda olan Clio ile benzeşen bu niteliklerin crossover dinamikleri sunan bir otomobille sunulması formulüyle Captur’un oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Çalışmalarını geniş kapsamlı yapan Renault cephesi kullanıcılara ebatsal olarak da iyileşmiş, bunun bir getirisi olarak da iç dünyasında daha geniş yaşam alanı sunan bir araç ortaya çıkartıyor.

Yeni Renault Captur bir önceki jenerasyona oranla bakıldığında 11 santimetre daha uzun ve aks mesafesi 2 santimetre daha iyileştirilmiş bir otomobil… Renault’ya göre yapılan bu geliştirmelerle birlikte arka tarafta oturanlar için diz mesafesi 17 milimetre artmış durumda. Captur’a bu alanda sınıf atlatan en önemli geliştirme ise 81 litre ile bagaj hacminde. Her şeyin bir araya gelmesiyle birlikte toplamda 536 litrelik bir kullanım alanından bahsedebiliyoruz. Araç içerisinde yer verilen çeşitli alanlar da bir araya geldiğinde 27 litrelik saklama alanı sunabiliyor.

renault-captur2-ph1-reveal-006_6276226778_-1x-1_false

İç mekanda sunduğu kalite ve konfor ile Yeni Captur üst segment araçlara yaklaşıyor. En üst kalite malzemeler, yumuşak ön panel, kapı paneli, fütüristik EDC vites kolu ile kokpit tarzı orta konsol, titizlikle işlenmiş detaylar ve yeni koltuk mimarisi ile yenilikler dikkat çekiyor.

bd2463594ae24c45f491c078fcaa1719570a3efb

Kokpite geçtiğimizde de Clio izleriyle tamamlanıyor. Buradaki malzeme kalitesini de artırdığını gördüğümüz Renault, 7 inçten başlayıp 10,2 inçe kadar uzanan büyüklükte dijital ekranları kullanıcılara sunuyor. Değişiklik kapsamında daha kompakt bir hava yastığı kullandığı direksiyonu da ufaltan tasarımcılar bu sayede dijital sürücü ekranını daha ergonomik şekilde görülebilecek.

Elektronik destek kısmında ise; trafik işaretleri algılama, otonom acil frenleme, şerit takip ve uyarı, 360 derece park, far asistanı ve adaptif hız sabitleyiciyi ön plana çıkartabiliriz.
Yeni Captur’de modelin DNA’sını oluşturan kişiselleştirme ve modülerlik özelikleri korunuyor. Yeni Captur ile 11 gövde rengi, 4 kontrast tavan rengi ve 3 özelleştirme paketi ile toplamda 90 farklı kombinasyon seçeneği sunuluyor. Captur’ün konfor ve modülaritesi için kilit bir faktör olan kayar arka koltuklar, ikinci nesilde de mevcut.

Renault-Captur-2020-ic-mekan-1

MOTOR & PERFORMANS
7 ileri EDC ile kombin edilen 1,3 litrelik dört silindir ise 130 PS güç ve 240 Nm tork değeri üreten makine test süremiz boyunca şehir içinde ortalama 7.1 litrelik bir kullanım değerini bize sundu. Bizce çok makul seviyelerde olan bu yakıt sarfiyatı daha sakin kullanımlarda ve yol hava şartlarında 6.5 litreye kadar inebileceğini tahmin ediyoruz.
Dizel cephesine baktığımızda ise 1,5 litrelik motorun iki farklı versiyonunu görebiliyoruz. Giriş seviyesinde 95 PS güç ve 240 Nm torkla gelen bu üniteyi bir üst seviyede 115 PS güç ve 260 Nm torkla almak da mümkün. 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik şanzıman sırasıyla bu motorlara entegre edilecek.

IMG_20220626_135814

FİYAT
Test otomobilimiz olan Yeni nesil Renault Captur Icon 1.3 TCe EDC 140 bg anahtar teslim satış fiyatı 726.000 TL’dir. Ama şimdilik 🙂 Zira her hafta fiyatlar malum kurdan güncelleniyor.

IMG_20220626_135942

YORUM FARKI
Avrupa’da B-SUV segment lideri olan Captur, daha belirgin yeni çizgileri ile bence dinamik ve güçlü bir SUV görünümü kazanıyor. Modelin DNA’sındaki temel özellik olan kişiselleştirme ve modülerlik korunurken Yeni Captur, sahip olduğu eksiksiz sürüş destek sistemlerinin yanı sıra en kapsamlı teknolojik donanımları ile rakiplerinden ayrılmış.

2020 yılından itibaren Renault Grubu’nun ve sınıfının ilk şarj edilebilir (plug-in) hibrit motorunu da müşterilerinin beğenisine sunan Yeni Captur, verimli ve ekonomik bir motor seçeneğine sahip. Türkiye binek otomobil pazarından yüzde 3,7 pay alan B-SUV segmentinin önemli oyuncularından Captur’ün, yenilenen tasarım ve özellikleri ile Türkiye pazarındaki iddiasını arttıracağa benziyor.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde ilk işiniz emniyet kemerinizi bağlamak olsun ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

Artı/Eksi
+ Tasarım / Konfor / Yol tutuş /
Aracın ilk çalışmasında otomatik el fren sistemi biraz geç devreden çıkıyor. / Bagaj kapasitesi
Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir