TEST / İNCELEME: MINI COOPER 5 KAPI

By on 03 Temmuz 2022
IMG_20220630_162903-01

Bu haftaki test sürüşü konuğumuz MINI Cooper 5 kapı. Kısa süre önce makyajlanan B segmentinin hatchback versiyonlusu 5 Kapılı MINI Cooper daha yakından inceleyelim.

TASARIM & DONANIM
1959’dan beri hayatımızda yer alan MINI efsanesi, gerek kendine özgü tasarımı gerekse de klasikleşen markasıyla MINI kullanıcılarının beğenisini kazanan bir marka… Geçtiğimiz zaman zarfında ufak dokunuşlarla güncellenen veya diğer bir tabirle makyajlanan MINI ailesi, 3 kapı ve 5 kapı modelleriyle de ülkemizde boy göstermeye devam ediyor.

IMG_20220630_163535

İnsanların aklında daha çok genç otomobili algısını biraz daha kırmak adına üretilen 5 kapılı MINI’lerin biraz daha aile tipi kullanıcı kitlesine de hitap ettiği ortada. Sporcu ruh halinden en ufak bir faso vermeden yoluna devam eden MINI 5 kapının bombeli ön tasarımı ve LED far grubu bizce çok sade ve güzel dokunuşlarla makyajlanmış.

IMG_20220630_163616

Bu gözü yormayan sade tasarımı ile MINI’nin ön kaput altındaki oval krom çerçevesi de otomobile ayrı bir hava kazandırmış. Kaputun ortasına konumlandırılan MINI logosuyla da uyum içinde olan ön tasarım sağ ve sol çamurluklarda yer alan ince dik hava girişleriyle de bütünleştirilmiş.

IMG_20220630_163552

MINI’nin arka tasarımına da göz atacak olursak burada da bir önceki selefine oranla bariz değişiklikler olmadığını görmekteyiz. Krom çerçeveli arka led stoplarla bütünleşen sade tasarımın izleri burada da karşımıza çıktı diyebiliriz.

IMG_20220630_162951

Aracın iç dünyasına geçtiğimizde ise bizi güncellenmiş tasarım detayları karşılıyor. Yine klasik yuvarlak orta konsola konumlandırılan dokunmatik ekran ile yenilenen şık siyah panel tasarımlı 5,0 inç bir renkli ekran içeren gösterge grubu; dakikada devir sayısı, hız, yakıt seviyesi, kilometre, sıcaklık ve navigasyon talimatları gibi bilgilerin akışını sağlamış.

IMG_20220630_162956

MOTOR & PERFORMANS
Otomobilin kalbinde yer alan 1.5 litrelik benzinli motor, 136 beygirlik bir güç üretirken bunu 220 Nm tork değeriyle de desteklemiş. Test süremiz zarfında genelde sakin kullandığımız MINI’nin bize sunduğu ortalama tüketim değeri biraz fazla idi!

IMG_20220630_164926

Zira 9.7 litrelerde gezinen rakamların özellikle son akaryakıt zamlarından sonra kullanıcıların gözünü biraz daha fazla korkutacağa benziyor. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Aracın fabrika verileri 5.7 litre olarak lanse edilmekte. Bu rakama ulaşılır mı? Orası biraz muamma bizce…

Bunun dışında gerek vites geçiş aralıklarındaki kusursuzluk, gerekse de spor moddaki performansı ile MINI bizce her zamanki gibi kendine özgü güzelliği olan bir otomobil!

IMG_20220630_162854-01

FİYAT
YENİ MINI 5 KAPI Iconic’in anahtar teslim fiyatı 1 milyon 33 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekir!

YORUM FARKI
MINI efsanesinin 5 kapılı versiyonunu test ettiğimde aklıma ilk gelen acaba aile için ideal olabilir mi? Bu soru işareti ile otomobili teslim alıp kullanmaya başladığımda rahatlıkla 4 kişilik ailenin kullanabileceği bir otomobil olmuş MINI… 136 beygirlik makinesiyle de performanslı bir motora sahip olan MINI’nin sahip olduğu genlerin bu modele de rahatlıkla aktarıldığı ortada.

Benim burada tek aklıma takılan konu aracın şehir içi kullanımda yakıt değerinin biraz yükseklerde seyretmesiydi. Biraz daha agresif kullanımlarda ise rakamın 10 litrenin üzerine çıkabileceğini görmekteyiz. Gerçi bu otomobili tercih edecek olan kitle 1 milyonu gözden çıkarması gerektiğinin de altını çizmekte fayda var. Ne diyelim gülü seven dikeniyle sever dimi? 🙂

Sonuç olarak ben MINI 5 kapıyı beğendim. Makyajlanmak ona yakışmış. İç dünyasına yapılan ufak dokunuşlar bile havasına hava katmış.

Şimdiden bu keyifli otomobili tercih edeceklere kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

 

Artı/Eksi

+ Konfor / Yol tutuş / Performans / Malzeme kalitesi
Arka diz mesafesi / Bagaj hacmi / Yakıt tüketimi

 
Hakan ALKAN
linkedin.com/ Hakan ALKAN
facebook.com/ The Makina
twitter.com/ @alkanhkn

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir