TEST / İNCELEME: MERCEDES YENİ VİTO SELECT PLUS

By on 01 Mart 2021
IMG_20210226_171015

Mercedes’in 9 kişilik araç dünyasındaki önemli ismi Vito Select Plus, 2020 itibarıyla yenilenmiş tasarımı, arttırılan donanımları, güvenlik teknolojileri, yakıt tüketimi düşürülen motor seçenekleriyle Türkiye’de satılmaya başlanmıştı.

Üretimi İspanya’da gerçekleştirilen Vito’nun üçüncü nesli 2014 yılından günümüze 530.000 adet satılarak önemli bir başarı gösterdi. Bu başarıyı ileriye taşıma noktasında önemli geliştirmeler elde eden Vito, yeni motor seçenekleriyle de kullanıcı deneyimini farklı bir noktaya çekmeye çalışmış diyebiliriz.

Modelde havalı süspansiyon daha konforlu bir sürüş sunarken, DISTRONIC ve Aktif Fren Yardımcısı gibi sürüş yardımcıları da elektronik destekler arasında güvenliğe katkı sağlıyor. Mevcut duruma göre bir ileri seviyeye taşınan geri görüş kamerası, dijital iç dikiz aynası, yeni bilgi-eğlence sistemi ve daha kaliteli iç mekan sürüş konforunu desteklerken; yeni ön ızgara aracın tasarımını daha modern bir seviyeye getiriyor

Ekonomikliği, çevre uyumu ve farklı kullanım alanlarına hitap eden model çeşitliliği ile hafif ticari araç kategorisine yeni bir boyut getiren Mercedes-Benz markasının hafif ticari alanındaki yıldızı Vito, son yıllarda özellikle VİP ve geniş ailelerin kullanımların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Artık kalabalık ailelerin bir yere giderkrn 2 araba gideriz mantığını da ortadan kaldıran 8+1 yolcu taşıma kapasiteli Vito Tourer’i gelin daha yakından tanıyalım.

IMG_20210226_173746

TASARIM & DONANIM
Güçlü ve karakteristik çizgileriyle dikkat çeken yeni Vito Select Plus, halefine oranla incelediğimizde özellikle daha kaslı ön duruşu dikkatimizi cezbetti. Belirgin ve dik çizgilerin kullanıldığı aracın ön kaputu ile yan dik omuz çizgisi ile başarılı bir şekilde kombine edilen üç parçalı krom ızgara ve geniş gündüz Led farları ile tamamlanmış.

Aracın arka tasarımına değinecek olursak, daha sade geçişlerin olduğu bir tasarım detaylarının olduğunu görmekteyiz. Dik dörtgen şeklini andıran arka stopların kullanıldığı arka tasarımda geniş bagaj kapağının üzerinde konumlandırılmış olan markanın vazgeçilmezi Yıldızlı logosu ile kombine edilmiş.

yeni-mercedes-vito-3-660x371

Arka görüşü kolaylaştırma adına kullanılan büyükçe tasarlanmış arka cam ile özellikle arkadan gelenleri rahatlıkla görebildiğimizi ifade etmek isteriz. Bu kadar geniş ve büyük bir araç için özellikle şehir içi trafikte bu özellik bizce çok önemli!

Bu tarz VIP araçlarda kullanılan siyah rengin asaletinden midir bilinmez bir de arka camların siyah olmasından dolayı yeni nesil Vito Select Plus trafikte çok dikkat çekici bir araç halini almış. Genel anlamda tasarım dokunuşlarını başarılı bulduğumuz Vito’nun markanın özellikle hafif ticari araç segmentindeki yıldızı olmaya devam edeceğini belirtmek isteriz.

Dış görünümde ilk bakışta kendini gösteren yüksek ürün kalitesi, aracın içinde de dikkat çekiyor. Konforlu koltuklar, geniş iç hacim, ergonomik sürücü mahalli yeni Vito’yu kendi kategorisinde çok özel bir konuma taşıyor.
Vito’nun iç tasarımına göz atacak olursak saklama gözlerinin bolca kullanıldığı, raylı sisteme sahip yolcu koltuklarına sahip, üç kollu multifonksiyonel direksiyon sistemi ilk dikkatimizi çeken özellikleri oldu.

IMG_20210226_173836

Ayrıca test aracımız olan Tourer Select modelinde standart olarak sunulan diğer konfor özellikleri ise şöyle: Hız sabitleyici, Standart SD bellek kartı yuvalı ve USB bağlantı birimli modern bilgi ve iletişim sistemleri, deri döşeme yer almış.

MOTOR & PERFORMANS
Yeni nesil Vito Tourer Select’in motor kaputunun altında yer alan 190 HP gücündeki 4-silindirli dizel motor, sadece 1400-2400 rpm aralığında 440 Nm’lik maksimum tork sunuyor! Bu muhteşem tork aralığı neticesinde aracın 0-100 km hızlanma zamanı ise doğal olarak 9.2 saniye olarak karşımıza çıkıyor. 7 ileri 7G-Tronic Plus şanzımana sahip olan aracın şehir içi yakıt sarfiyatı ise (test süresi zarfında) 9 litredir.

Vito’nun katalog değerleri olan şehir içi tüketim değeri 6.6 litre olarak verilmekle birlikte özellikle İstanbul trafik şartlarında bu motordaki bir aracın bu yakıt seviyesine ulaşması bizce bir hayalden öteye geçmez!
Yeni Vito’nun motor seçeneklerine baktığımızda düşük tüketim ve emisyon için gelişmiş teknolojiyi görmekteyiz. Buna paralel olarak Common-Rail direkt enjeksiyon ve turbo beslemeye sahip 4 silindirli dizel motoru Vito Tourer’ın ekonomik ve sürdürülebilirliğinin temelini oluşturmakta…

IMG_20210226_173919

GÜVENLİK
Genel olarak geniş kapsamlı güvenlik donanımına sahip olan yeni Vito, sürücünün dikkatini kontrol eden “Yorgunluk Asistanı”, aracın yandan rüzgar alması durumunda devreye giren “Rüzgar Savrulma Asistanı” ve lastik basıncı kontrol sistemini seri donanım kapsamında sunuyor.

Aktif Park Asistanı, ön araca olan mesafeyi kontrol altında tutan “Çarpışma Önleme Asistanı”, aktif kör nokta asistanı, aktif şerit takip asistanı gibi güvenlik sistemleri ise yeni Vito’da opsiyonel olarak sunulmuş.
Test aracımızda standart olarak sunulan güvenlik ekipmanlarına göz atacak olursak, ABS, ASR, BAS, 9. Nesil Adaptive ESP (yüke dayanıklı elektronik dengeleme programı) EBD (Elektronik güç dağılımı), yokuş kalkış desteği, fren destek sistemi, yağmurda fren sistemi, sürücü ve yolcu hava yastığı, şerit takip sistemi, sürücü yan hava yastıkları, sürücü ve ön yolcu için cam hava yastıklarına yer verilmiş.

Sınıfında tek ve standart olarak sunulan “ÇARPIŞMA ÖNLEME ASİSTANI”, sürekli olarak öndeki araçla aradaki mesafeyi takip eder ve yolcu ve sürücüleri olası bir çarpışma halinde görsel ve işitsel olarak uyarıyor. Aynı zamanda bir tehlike olduğunda otomatik olarak fren basıncını artırıp böylece arkadan çarpışmaları önlenmesine yardımcı oluyor.

IMG_20210226_171429

FİYAT
Test aracımız olan Mercedes Vito Select (8+1) 190 HP anahtar teslim satış fiyatı 603.308 TL’dir.

IMG_20210228_111717

YORUM FARKI
Adını üretim yeri olan İspanya’nın Vitorio şehrinden alan ve ilk olarak 1996 yılında üretilmeye başlanan Mercedes-Benz Vito bugüne kadar birçok tasarım evrimi geçirerek günümüze kadar başarıyla gelen bir modeldir.

Öncelikle VİP taşımacılığına başlasam ve aklımda bir den çok seçenek olsa ben önce gider bir Mercedes dener sonra da diğerlerini inceleyip birinde karar kılardım. Eminim benim gibi düşünenlerin oranı bu ülkede çok olsa gerek! Bunu belirtmemdeki amaç kesinlikle bir markayı göklere çıkarıp diğerlerini yerin dibine sokmaktır. Amacım tüketicinin gözünde Mercedes markasının meydana getirdiği olumlu algıyı gözler önüne sermekti:)

Ancak şunu da belirtmeliyim ki son yıllarda özellikle hafif ticari pazarda diğer markaların da birbiri ardına çıkardıkları iddialı modellerden sonra bu algının tehlikeye gireceği de ortada diye düşünmekteyim.

Gelelim test aracımız olan Vito Tourer Select modeline… Test editörü olarak genelde otomobilleri test ettiğim için hafif ticari bir aracı kullanırken biraz endişelerim vardı desem abartmış olmam herhalde. Bunun nedeniyse malum kalabalık İstanbul trafiğinde ve dar sokaklarda bu araç ile ne yapmam gerektiğini düşünerek almıştım ve yola çıkmıştım bile… Bunları düşünerek TEM’i kat ederken bir anda aracın bir otomobilden farksız olan yol tutuşuna, hızlanma katsayısına (bunda 440 NM torkun hakkını yemeyelim) düşük yakıt tüketimine ve de dar sokaklardaki çevikliğine hayran olarak ilk durağa geldiğimi fark ettim 🙂

Demek ki neymiş? Öncelikle bir araca binmeden önce aklımızda oluşturduğumuz olumlu veya olumsuz tabuları bir kenara bırakmamız gerekiyormuş. Zira aracı kullandıktan sonra bana ufak bir şehir otomobilinden farksız geldiğini de ifade etmek isterim. Ama şöyle arkada ayaklarımı uzatıp VİP konforunda seyahat edemediğim için de çok şanssız bir test geçirdiğimi de söylemeden geçemeyeceğim. Bunun nedeni ise devamlı sürücü koltuğunda olup aracı kullandıracak bir enayi bulamadığımdandır kesin 🙂

Sonuç olarak VİP taşımacılı dedim ama sizin kalabalık nüfusunuz var ise hiç düşünmeyin gidin bir Mercedes bayisine bu araca dokunun, test edin, arkasında oturun, yani yapabileceğiniz her şeyi önce araçta deneyin ve dediklerime hak verin.

Şimdiden bu aracı alacaklara keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Yeni testlerde buluşmak üzere kalın sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin.

Artı/Eksi
+ Tasarım / İki yönlü Elektrik destekli açılan otomatik sürgülü kapılar / Malzeme kalitesi / Performans / Otomobili aratmayan kıvraklığı.
Yalıtım konusunda sıkıntılar var / Sürücü ve yanında oturan kişi için ön koltuklar çok dik. Dolayısıyla özellikle uzun yolda rahatsızlık oluşturabilir.

 

Hakan ALKAN
linkedin.com/Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/The Makina
facebook.com/Oto Sevdası

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir